Bez kategorii
Like

Pani Weronika podbiła festiwal

20/09/2012
476 Wyświetlenia
0 Komentarze
5 minut czytania
no-cover

Kilka dni temu pisałem o festiwalu w Ełku. Warto parę słów skreślić o filmie, który zdobył Grand Prix.

0


Ale najpierw o samym konkursie. Filmy, trzeba zaznaczyć, były "nierówne". To znaczy – zarówno jeśli chodzi o warsztat, jak i tematykę. Były więc i obrazy poświęcone kulturze, były historyczne, publicystyczne, dokumentalne. Po prezentacji razem ze znajomymi zgodnie określiliśmy trzech faworytów:

Należały do nich:
-film "Zapomniane męczeństwo”, opowiadający o arcybiskupie poznańskim Baraniaku, w reż. Jolanty Hajdasz, 

– „Już niedługo”, czyli realcja z wyjazdu Polaków na Węgry i wsparciu patriotycznej manifestacji, jaka odbyła się w marcu br., w reż. Krzysztofa Siuciaka i Piotra Bugajewskiego

– "Weronika i jej chłopcy" – autorstwa Artura Pilarczyka, powstały przy współpracy Stowarzyszenia Odra-Niemen, opowiadający wzruszającą historię kapitan Weroniki Sebastianowicz, szefowej Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi oraz działalności jej i całego jej środowiska

Jak dowiedzieliśmy się, nasze typy pokrywały się z gustami jury w składzie: Krzysztof Czabański – przewodniczący, Teresa Bochwic, Grzegorz Braun, Mateusz Dzieduszycki, Jerzy Jachowicz, Elżbieta Królikowska-Avis, Anna T. Pietraszek, Ewa Stankiewicz, Jerzy Targalski, Piotr Zarębski.

Ostateczny bój rozegrał się ponoć pomiędzy filmami Artura Pilarczyka i Jolanty Hajdzasz. Temu drugiemu jury, ustami Ewy Stankiewicz, zarzuciło jedną rzecz – był zbyt "kulturalno-oświatowy", nie miał w sobie tego żywego przekazu, którym aż "kipiał" film o pani Weronice.

Uzasadnienia przeczytać można w komunikacie wydanym po festiwalu:
 

Grand Prix – film „Pani Weronika i jej chłopcy”, reż. Artur Pilarczyk

– za pokazanie środkami filmowymi ludzi, których Polska opuściła, mimo że oni przy niej trwają. Bohaterka filmu podtrzymuje więź bardzo już starych żołnierzy II RP zamieszkałych na dzisiejszej Białorusi z Macierzą, przeciwdziałając zacieraniu pamięci o prawdziwej Polsce, o którą walczyli. Film ukazuje wzruszającą symbolikę polskości, podtrzymywanej przez odchodzących już żołnierzy podwójnie wyklętych.

Wyróżnienia

1. „Łączniczka Danusia”, reż. Grzegorz Kutermankiewicz

– za bezpretensjonalne i lapidarne ukazanie dramatu bohaterki, reprezentującej pokolenie ludzi walczących o Polskę w II wojnie światowej i Powstaniu, a których dzisiejsze państwo polskie doprowadziło do nędzy i upodlenia.

2. „Zapomniane męczeństwo”, reż. Jolanta Hajdasz

– za wydobycie z cienia i zapomnienia jednej z kluczowych postaci historii Polski i Kościoła w Polsce w XX wieku, osoby duchownego i hierarchy, współpracującego z Prymasem Stefanem Wyszyńskim i papieżem Janem Pawłem II; życie jego niesie istotne przesłanie dla współczesnych i stanowi wzór właściwej postawy moralnej w świecie, w którym roi się od fałszywych autorytetów.

Ponadto przyznano dwie nagrody specjalne.

Nagroda specjalna Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy

„Pani Weronika i jej chłopcy”, reż. Artur Pilarczyk

– za filmowe ukazanie świadka żywej wiary.

Nagroda specjalna Obywatelskiej Komisji Etyki Mediów

„Już niedługo”, reż. Krzysztof Siuciak i Piotr Bugajewski

– za pokazanie wyprawy 5 tys. Polaków na Węgry, aby wesprzeć je w sporze z Unią Europejską, całkowicie przemilczanej w mediach głównego nurtu, dzięki czemu film wzbogacił naszą wiedzę o świecie o ważne wydarzenia, które stały się przedmiotem manipulacji.

Jurorzy są wdzięczni wszystkim Twórcom za podjęcie wysiłku ukazania zapoznanej, zapomnianej i reglamentowanej rzeczywistości oraz prawdziwych bohaterów, zasługujących na uznanie i naszą troskliwą uwagę i pamięć.

Festiwal zorganizowany został przez Kongres Mediów Niezależnych we współpracy z Prezydentem Ełku Tomaszem Andrukiewiczem i pod honorowym patronatem biskupa ełckiego Jerzego Mazura.

 

0

Jan Smoter

6 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758