Bez kategorii
Like

Pani Weronika o Grand Prix i nagrodzie specjalnej KSD dla filmu przedstawiającego historię jej życia

25/09/2012
412 Wyświetlenia
0 Komentarze
4 minut czytania
no-cover

Pamietam Pania Weronike witajaca kazdy Motocyklowy Rajd Katynski przyjezdzajacy do Grodna.W czasie IV Rajdu razem z nami modlila sie pod Krzyzem Katynskim na cmentarzu w Grodnie. — otrzymałem mailem

0


Jak dzis pamietam jej slowa ”Wasza pielgrzymka to dla nas raj! My tak na was czekali,my od 1939 roku zyjemy tu jak w piekle.Wciaz traktuja nas jak bandytow i zbrodniarzy,a Polska nas nie chce.Kiedy mozna bylo do kraju wyjezdzac nas pozamykano i meczono w lagrach.Do tej pory nie mamy polskiego obywatelstwa, wciaz trudno je otrzymac”.
A na pozegnanie szepnela ze lzami ;”Przyjezdzajcie za rok! Jestescie jak slonce,po waszym wyjezdzie znow nastanie  noc” i pocalowala z pietyzmem znaczek rajdowy na mojej kamizelce.
Chyle przed Pania czolo Pani Weroniko i caluje  rece.Dziekuje.
 
Jacek Kawczynski
 

Pani Weronika o Grand Prix i nagrodzie specjalnej KSD dla filmu przedstawiającego historię jej życia

– Nie uwierzyłam! Pomyślałam, że przecież w tym filmie nie ma nic nadzwyczajnego, że to jedynie mój los, moje życie – powiedziała bohaterka filmu „Pani Weronika i jej chłopcy” zapytana o to, co poczuła, kiedy dowiedziała się że obraz przedstawiający historię jej życia zdobył Grand Prix na Pierwszym Ogólnopolskim Festiwalu Filmu Niezależnego „OKNO” w Ełku. Film Artura Pilarczyka otrzymał także nagrodę specjalną Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy za filmowe ukazanie świadka żywej wiary.
„Pani Weronika i jej chłopcy” pokazał środkami filmowymi ludzi, których Polska opuściła, mimo że oni przy niej trwają. Bohaterka filmu podtrzymuje więź bardzo już starych żołnierzy II RP zamieszkałych na dzisiejszej Białorusi z Macierzą, przeciwdziałając zacieraniu pamięci o prawdziwej Polsce, o którą walczyli. Film ukazuje wzruszającą symbolikę polskości, podtrzymywanej przez odchodzących już żołnierzy podwójnie wyklętych.
W rozmowie z KSD Weronika Sebastianowicz, Prezes Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi ze wzruszeniem przyznała, że obie nagrody znaczą dla niej bardzo dużo. – To pierwszy film nakręcony o nas. O nas się nie pisze, nie robi filmów, nie mówi. Wyraziła ponadto nadzieję, że w przyszłości powstanie więcej obrazów na temat Żołnierzy AK z Kresów. – Każdy z nas ma niezwykłe życiorysy – zapewniła.
Rodakom młodego pokolenia mieszkającym w Polsce przekazała, aby docenili swoje życie. – Szanujcie to co macie, to że możecie się uśmiechać, kochać czy pójść na dyskotekę. My tego nie mieliśmy – w waszym wieku już walczyliśmy o wolną Polskę, którą nam zabrali – podkreśliła Pani Weronika. Młodym Polakom życzyła przede wszystkim takiego patriotyzmu jaki mają żołnierze podwójnie wyklęci mieszkający na Kresach. – Nikt nie potrafi kochać i żyć dla Ojczyzny tak jak my!
Grand Prix oraz nagrodę specjalną KSD na Pierwszym Ogólnopolskim Festiwalu Filmu Niezależnego "OKNO" w Ełku „Pani Weronika i jej chłopcy” Artura Pilarczyka otrzymał 16 września. Film wyprodukowany został we współpracy ze Stowarzyszeniem Odra-Niemen. 17 września, w 73. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę Pani Weronika i jej chłopcy złożyli wieniec pod Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie w Warszawie.
Red./fot. Agnieszka Piwar, KSD
 
Redakcja ksd.media.pl zezwala na publikację tekstów pod warunkiem podania źródła i autora.
Biuro Prasowe
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy

0

Jacek

Zagladam tu i ówdzie. Czesciej oczywiscie ówdzie. Czasem cos dostane, ciekawsze rzeczy tu dam. ''Jeszcze Polska nie zginela / Isten, áldd meg a magyart'' Na zdjeciu jest Janek, z którym 15 sierpnia bylismy pod Krzyzem.

1481 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758