Kto mówi prawdę a kto kłamie? Poseł Anna Grodzka z „największą starannością” stwierdza że nie zasiada w radzie fundacji.
Urzędowy dokument z KRS zaś …
Pani Anna Grodzka jest posłem od października 2011 roku. To dość dużo czasu by poznać arkana polityki i wymagania jakie są stawiane wybrańcom narodu.
Funkcja posła wiąże się z przywilejami ale też z wymaganiami stawianymi przez prawo.
Jednym z ograniczeń jakie musi akceptować każdy poseł jest konieczność składania oświadczenia majątkowego oraz Rejestru Korzyści (art 35 i 35a ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora).
Zgodnie z ustawą z dnia 9 maja 1996 r o wykonywaniu mandatu posła i senatora (art. 35a. ust.4.)do Rejestru Korzyści należy także zgłaszać informacje o udziale w organach fundacji, spółek prawa handlowego lub spółdzielni, nawet wówczas, gdy z tego tytułu nie pobiera się żadnych świadczeń pieniężnych.
Z Rejestru Korzyści poseł Anny Grodzkiej (vide strona numer 5) wynika iż, pani poseł nie zasiada w organach żadnej fundacji. Pani poseł podpisała Rejestr Korzyści 8.11.2011. Podpisując dokument czytała z pewnością pouczenie iż przy podawaniu informacji poseł i senator są obowiązani zachować największą starannośći kierować się swoją najlepszą wiedzą.
Rejestr Korzyści pani poseł jest dostępny na stronie sejmu. Link poniżej:
http://orka.sejm.gov.pl/rkor7.nsf/0/DC1BB53E528F9A69C125795D00447A64/%24File/RK7_119.pdf
Na wszelki wypadek zamieściłem jego kopię na: http://sendfile.pl/185911/AnnaGrodzka_RejestrKorzysci__RK7_119.pdf
Od niedawna strona https://ems.ms.gov.pl/krs/wyszukiwaniepodmiotu udostępniona przez Ministerstwo Sprawiedliwości pozwala na pobranie wydruku informacji odpowiadającej aktualnemu odpisowi o podmiocie wpisanym do Krajowego Rejestru Sądowego.
Według art 4aa ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym wydruki komputerowe z powyższej strony mają „moc zrównaną z mocą dokumentów wydawanych przez Centralną Informację”. Inaczej mówiąc wydruk z tej strony ma taką samą wartość jak każdy dokument urzędowy.
Jakież było moje zdziwienie kiedy wyszukałem na wspomnianej stronie informacje o Fundacji Transfuzja….
Nie uprzedzajmy jednak faktów.
Szanowny czytelniku, otwórz powyższą stronę Krajowego Rejestru Sądowego. Następnie wpisz w wyszukiwarkę jakikolwiek identyfikator lub nazwę Fundacji Transfuzja i naciśnij przycisk „Szukaj”. Też widzisz to co ja? Prezesem zarządu Fundacji Transfuzja jest – Anna Grodzka.
—————————————————————————————-
Dane Fundacji pomocne do wyszukiwania:
Nazwa "TRANSFUZJA, FUNDACJA NA RZECZ OSÓB TRANSPŁCIOWYCH"
Numer KRS 0000309669
NIP 8942951248
REGON 02079080200000
—————————————————————————————-
Wydruk z KRS jest dostępny także tu:
http://sendfile.pl/185920/Anna_Grodzka_KRS.pdf
Kto mówi zatem prawdę a kto kłamie?
Poseł Anna Grodzka z „największą starannością” stwierdza że nie zasiada w radzie fundacji. Urzędowy dokument z KRS zaś pokazuje że jest prezesem zarządu fundacji Transfuzja.
Każdy ma prawo do obrony, także poseł Grodzka. Być może jest jakieś racjonalne wytłumaczenie tego nadzwyczaj kłopotliwego faktu.
Oczywiście ja niczego nie rozstrzygam, niech to czynią kompetentne organy. Pytania jednak o to gdzie jest prawda są zasadne. Jeśliby te informacje się potwierdziły w wyniku działania stosownych instytucji to oznaczałoby naruszenie przepisów ustawy o wykonywaniu mandatu posła, naruszenie Zasad Etyki Poselskiej (M.P.1998.24.338 , art 4 i 7).
Zgodnie regulaminem Sejmu, Prezydium Sejmu może zwrócić posłowi uwagę, udzielić posłowi upomnienia lub udzielić posłowi nagany za „naruszenie lub niedopełnienie obowiązków określonych w art. 33–35ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora”.
Bardziej niepokojący dla obywatela jest jednak fakt, że posłanka Grodzka mogła skłamać albo nie potrafiła poprawnie uzupełnić Rejestru Korzyści. Nie wiadomo która sytuacja jest bardziej kompromitująca. Oczywiście jest też możliwość że jak bura suka kłamie KRS 😉