Komu rafineria spytacie.

Wszak bez własnego poletka naftowego jest ona bezużyteczna. Nic z tych rzeczy – ta rafineria nie potrzebuje ani kropli ropy, by wyprodukować olej. Wystarczy kilka plastikowych butelek!

Twórcą urządzenia przetwarzającego plastik na paliwo jest Japończyk Akinori Ito. Jego wynalazek sprawia, że segregacja odpadów w końcu może stać się opłacalna. Reklamówki, kubeczki, plastikowe butelki i pojemniki – wszystko to będzie można już wkrótce „upłynnić” we własnym garażu.

Zasada działania rafinerii nie jest skomplikowana. Plastikowe odpady są podgrzewane i zmieniają stan skupienie na gazowy. Następnie pod odpowiednim ciśnieniem powstały gaz jest skraplany.

Co ważne urządzenie charakteryzuje się wysoką efektywnością. Z 900 g odpadów, przy udziale zaledwie 1 kWh energii powstaje 950 ml oleju. Jedyną rysę na tym utopijnym modelu stanowi fakt, że żeby użyć utrzymanego oleju do napełnienia baku naszego samochodu, trzeba go poddać dalszej rafinacji.

domowa rafineria recykling tworzywa sztuczne 247x300 Domowa rafineria

Surowce potrzebne do produkcji paliwa w domowej rafinerii (Fot. Futureblog.pl)

No i jest jeszcze jedno drobne „ale” – cena 10 000$! Dlaczego zawsze musi być jakieś ale?

Autor: Stan

Źródło: Futureblog.pl

W naszym kraju opróżnia się ponad 100 tys. ton butelek PET.

Jedna tona materiału równa się 25 tys. butelek powstałych z tego tworzywa. Tymczasem wciąż relatywnie mało firm zajmuje się przetwarzaniem opakowań z plastiku na surowiec wtórny. To problem, bo butelka PET może leżeć na śmietnisku nawet 400 lat. Pierwszym polskim przedsiębiorstwem, które kilka lat temu uruchomiło instalację służącą do recyklingu tego typu butelek, jest toruński zakład Elana PET.

Od silosów rozpoczyna się linia mycia i oczyszczania. Silosy mają konstrukcję ze stali nierdzewnej. Dzieje się tak, bo nie ma pewności, że przychodzące płatki PET są suche. Wykorzystanie stali nierdzewnej pozwala zaś obniżyć koszty konserwacji i czyszczenia. Obydwa silosy posiadają przenośniki ślimakowe do transportu płatków na jeden wspólny przenośnik zasilający separator flotacyjny.

Z kolei zbiornik flotacyjny wyposażony jest w ślimak popychający płatki pod powierzchnię wody. Tam natomiast, przy pomocy obracającego się z dużą prędkością wału obrotowego z prętami, następuje wstrzykiwanie płatków do układu.

Zbiornik eliminuje napięcia powierzchniowe wody i ułatwia rozdzielenie płatków PET od płatków PE lub PP. Poliolefiny kierują się w stronę powierzchni, podczas gdy PET tonie. Ślimak denny transportuje wówczas płatki na przeciwną stronę zbiornika, gdzie znajduje się wlot do hydrocyklonu. Z kolei materiał pływający w postaci poliolefin lub papieru porusza się do spadu wody, gdzie jest usuwany z układu separacji flotacyjnej.

Plastech

Opis technologii produkcji olefin dla paliw z tworzyw sztucznych

Link http://www.mos.gov.pl/g2/big/2009_07/7d87d371736576508159206a13eb5c9b.pdf

Jak wygląda decyzja administracyjna  -czy to jest proste

 

                                           DECYZJA
o środowiskowych uwarunkowaniach zgody
na realizację przedsięwzięcia
 

        Na podstawie art. 46 a ust. 7 pkt. 4, art. 48 ust. 1 i ust.2 pkt. 1, art. 56 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U.2008r. Nr 25 poz. 150) orazart. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000r. Nr 98, poz.1071 z późn. zm.)

 

, o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na recyklingu tworzyw sztucznych z grupy olefiny: PP,PE, PS, PCV na działce nr ….
 
                                                   OKREŚLAM
 
Środowiskowe warunki przedsięwzięcia inwestycyjnego polegającego na recyklingu tworzyw sztucznych z grupy olefiny: PP,PE, PS, PCV na działce nr ………położonej w obrębie miejscowości …………
 
1.      Rodzaj i miejsce realizacji przedsięwzięcia:
Planowane przedsięwzięcie polegające na prowadzeniu recyklingu tworzyw sztucznych z grupy olefiny: PP, PE, PS, PCV realizowane będzie w budynkach zlokalizowanych na działce nr  
2.      Warunki wykorzystywania terenu w fazie realizacji i eksploatacji, ze szczególnym uwzględnieniem konieczności ochrony cennych wartości przyrodniczych, zasobów naturalnych i zabytków oraz ograniczenia uciążliwości dla terenów sąsiednich:
1/     Zabezpieczenie terenu objętego budową przed dostaniem się osób postronnych.
2/     Przystosowanie istniejącego budynku na cele biurowe i socjalne dla pracowników.
3/     Adoptowanie istniejącego magazynu ochrony roślin na magazyn odpadów niebezpiecznych i innych niż niebezpieczne.
4/     Przystosowanie budynku garażowego pięciosegmentowego na halę nr 2 wytłaczarkową i magazyn granulatu.
5/     Przystosowanie istniejącego warsztatu mechanicznego na halę nr 1 zagęszczarkową oraz miejsce do przyjmowania i segregacji przyjmowanych odpadów.
6/     Wykonanie przyłącza budynku socjalnego do gminnej sieci kanalizacji sanitarnej.
7/     Montaż zagęszczarek – 2 szt., wytłaczarek – 2 szt. lub urządzenia EREMA (zagęszczarko – wytłaczarka) – 1 szt.
8/     Przystosowanie istniejących pomieszczeń (12 garaży) na potrzeby odzysku i przetwarzania tworzyw sztucznych.
9/     Prowadzenie działalność w zakresie skupu i recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych zawierających (PP, PE, PS, PCV), zaklasyfikowanych w katalogu odpadów jako odpady inne niż niebezpieczne pod kodami: 07 02 13, 07 02 99, 12 01 05, 15 01 02, 15 01 05, 16 01 19, 17 02 03, 19 12 04, 20 01 39, 
10/ Prowadzenie odzysku i w/w odpadów i przetwarzanie do postaci granulat stanowiącego surowiec do dalszego przerobu.
 
3.      Wymagania dotyczące ochrony środowiska konieczne do uwzględnienia w projekcie budowlanym:
1/     Zaprojektować i wykonać system odprowadzania ścieków komunalnych z terenu działki,
2/     W fazie eksploatacji planowanego przedsięwzięcia zastosować technologie bezodpadowe i mało odpadowe oraz możliwość odzysku powstających odpadów;
3/     Prowadzić ewidencję przekazywanych do recyklingu odpadów,
4/     Prowadzić ewidencję wytwarzanych odpadów.
5/     Odpady powstające w wyniku prowadzonych robót budowlanych oraz odpady przeznaczone do przerobu należy segregować i gromadzić w przeznaczonych do tego pojemnikach,
6/     Miejsca gromadzenia odpadów zabezpieczyć przed możliwością skażenia środowiska,
7/     Odpady, które nie podlegają przerobowi sukcesywnie wywozić do miejsc odzysku i unieszkodliwiania odpadów.
8/     Uzyskać pozwolenia na wytwarzanie odpadów niebezpiecznych,
9/     Tereny narażone na zanieczyszczenie gruntu i wód podziemnych (drogi, place, parkingi, miejsca magazynowania odpadów utwardzić i wyposażyć w sieć kanalizacji deszczowej,
10/  Prowadzić niezbędne działania mające na celu przeciwdziałanie ewentualnemu zanieczyszczeniu gruntu odpadami niebezpiecznymi powstającymi w wyniku prowadzonej działalności,
11/  Zapewnić izolowane, utwardzone miejsce z przeznaczeniem do magazynowania odpadów niebezpiecznych powstających w wyniku prowadzonej działalności, wyposażone w urządzenia do zbierania ewentualnych odcieków z tych odpadów,
12/  W trakcie eksploatacji inwestycji nie powodować przekroczenia dopuszczalnych wartości poziomu hałasu emitowanego do środowiska,
13/  Uciążliwości związane z funkcjonowaniem urządzeń i rozwiązań technologicznych powinny mieścić się w granicach terenu, do którego inwestor ma tytuł prawny,
14/  Po upływie pół roku od momentu uruchomienia instalacji i osiągnięcia zakładanej zdolności przerobowej wykonać analizę, porealizacyjną obejmującą m. in. pomiary zanieczyszczeń gazowych i pyłowych wprowadzanych do atmosfery oraz pomiary hałasu powodowanego pracą instalacji na terenie zakładu i najbliższej zabudowy mieszkaniowej jedno i wielorodzinnej,
15/  Po zakończeniu inwestycji wokół terenu objętego inwestycją zastosować pas zieleni izolującej, łagodzącej uciążliwości emisji zanieczyszczeń do powietrza oraz hałasu (sadzonki: drzewo nie mniejsze niż 1,5 m).
 
4.      Wymogi w zakresie przeciwdziałania skutkom awarii przemysłowych, w odniesieniu do przedsięwzięć zaliczanych do zakładów stwarzających zagrożenie wystąpienia poważnych awarii:
         nie wymagane
 
5.      Wymogi w zakresie ograniczania transgranicznego oddziaływania na środowisko w odniesieniu do przedsięwzięć, dla których przeprowadzono postępowanie dotyczące transgranicznego oddziaływania na środowisko:
         nie wymagane w sprawie
 
6.      Wymogi w sprawie stwierdzenia konieczności utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania:
         nie wymagane w sprawie

Kejow