Minęły 23 lata od chwili upadku komunizmu w Polsce. Jednak relikty poprzedniego zbrodniczego totalitarnego systemu wciąż można znaleźć na podhalańskiej ziemi.
Minęły 23 lata od chwili upadku komunizmu w Polsce. Jednak relikty poprzedniego zbrodniczego totalitarnego systemu wciąż można znaleźć na podhalańskiej ziemi. Po dziś dzień bowiem stoją na niej pomniki zdrajców i morderców, podczas gdy ich ofiary nadal nie są należycie upamiętnione, bardzo często nie mają nawet mogił, a ich ciała leżą pochowane gdzieś w bezimiennych leśnych mogiłach na nie poświęconej ziemi.
Od czasu ostatniej walki i śmierci mjr Józefa Kurasia minęło 65 lat, a pomniki te wciąż stoją urągając pamięci patriotów, którzy polegli w obronie wolności i niepodległości umiłowanej Ojczyzny, stoją plując jadem nieprawdy i propagandy komunistycznej.
Stowarzyszenie Obóz Narodowo-Radykalny Podhale wraz z Grupą Rekonstrukcji Historycznej „Ogniowcy” zwraca się do lokalnych władz samorządowych o podjęcie decyzji w sprawie definitywnego usunięcia reliktów komunizmu w postaci pomników, tablic pamiątkowych, patronów i ulic z przestrzeni publicznej Podhala.
Lista reliktów komunizmu znajdujących się na terenie Podhala:
1. Witów, pomnik poległych żołnierzy Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego,
2. Ostrowsko, pomnik poległych żołnierzy Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego ziemi krakowskiej,
3. Nowy Targ, tablica na Cmentarzu Komunalnym upamiętniająca poległych w Ostrowsku żołnierzy Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego,
4. Nowy Targ, pomnik na Cmentarzu Komunalnym upamiętniający poległych za Polskę Ludową,
5. Snozka Kluszkowce, "Organy" Hasiora – pomnik poległym o utrwalenie władzy ludowej na Podhalu,
6. Kluszkowce, ulice działaczy komunistycznych Jakuba Bąka i Stanisława Bochniaka,
7. Maniowy, ulica Karola Świerczewskiego,
8. Honorowi Obywatele Miasta Nowego Targu:
– Iwan Fiedorowicz Zołotar, oficer NKWD, przerzucony do Polski drogą lotniczą, organizował partyzantkę radziecką jak również tworzył struktury radzieckiego wywiadu. 26 stycznia 1968 r. nadano mu obywatelstwo honorowe powiatu nowotarskiego i miasta Nowego Targu.
– Iwan Fiedorowicz Driachłow, oficer frontowy w stopniu pułkownika, dowódca 167 Dywizji I Frontu Ukraińskiego. Honorowy obywatel Nowego Targu od dnia 11 października 1973 r.
– Piotr Eustachiewicz Wdowin, major Armii Czerwonej, dowódca oddziału bezpośrednio wyzwalającego Nowy Targ. 28 grudnia 1974 r. nadano majorowi Wdowinowi honorowe obywatelstwo.
Stowarzyszenie Obóz Narodowo-Radykalny Podhale
Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Ogniowcy”
Zakopane 19 marca 2012 r.
ŹRÓDŁO: www.onrpodhale.boo.pl
Oficjalny blog Stowarzyszenia Obóz Narodowo-Radykalny Podhale. Regionalne stowarzyszenie społeczno-polityczne założone w Zakopanem w październiku 2004 r., wpisane do ewidencji stowarzyszeń 23 kwietnia 2005 r. – nr 20/R/Z. Misja Myśl i czyn! Nacjonalizm, Narodowy Radykalizm, Korporacjonizm, Społecznikostwo, Regionalizm Szukamy politycznych żołnierzy, którzy chcą zmieniać rzeczywistość myślą i czynem! Jeżeli losy Ojczyzny nie są Ci obojętne - wstąp w szeregi Stowarzyszenia Obóz Narodowo-Radykalny Podhale i podejmij walkę razem z nami. Jeżeli podzielasz nasze poglądy, nie bój się ich. Nie bój się tej myśli i nie ukrywaj jej przed sobą. Wręcz przeciwnie – bądź odważnie dumny z tego, że jesteś nacjonalistą. To wielka i piękna idea, która jest jednym z głównych motorów budowania niepodległych państw, wspaniałych zwycięstw, historycznych sukcesów. Nie jesteś zresztą sam. Przyłącz się do nas, odnajdźmy się – jest nas naprawdę bardzo wielu i wszyscy myślimy podobnie. Zamiast siedzieć z założonymi rękoma zacznij z nami współpracować! Opis Stowarzyszenie Obóz Narodowo-Radykalny Podhale powstało w październiku 2004 r. Od 2005 roku, jako Stowarzyszenie regionalne, zachowując swoją prawną podmiotowość, niezależne władze oraz autonomię co do podejmowanych inicjatyw i form pracy jest partnerską organizacją ogólnopolskiego Obozu Narodowo Radykalnego i pełni funkcję jego nieformalnego Oddziału na terenie Podtatrza. Zasady współpracy między Stowarzyszeniem ONR Podhale, a ogólnopolskim ONR zostały określone w umowie zawartej pomiędzy obiema organizacjami.