Unia Polityki Realnej protestuje przeciwko działaniu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) ograniczającemu wolność słowa i szkodzącemu interesom odbiorców naziemnej telewizji cyfrowej.
KRRiT odrzuciła prawidłowo złożony wniosek fundacji Lux Veritatis o koncesję na nadawanie programu TV Trwam na multipleksach cyfrowej telewizji naziemnej, przychylając się jednocześnie do wniosków nadawców do dużo mniejszym udziale i potencjale rynkowym.
W myśl ustawy o radiofonii i telewizji “Krajowa Rada stoi na straży wolności słowa w radiu i telewizji, samodzielności nadawców i interesów odbiorców oraz zapewnia otwarty i pluralistyczny charakter radiofonii i telewizji” (art. 6 ust. 1). Wobec tak zdefiniowanego obowiązku działania KRRiT niezrozumiałe jest uzasadnienie podjętej decyzji przez rzecznika Rady: “Przy podejmowaniu decyzji dotyczącej przyznania koncesji brane pod uwagę było kryterium zapewnienia widzom różnorodnej oferty programowej. Ważnym kryterium było również zapewnienie powodzenia finansowego przedsięwzięcia, jakim jest uruchomienie nadawania przez wszystkie podmioty, które otrzymały koncesję” (za www.rp.pl). Oferty którą kieruje do widza TV Trwam nie przedstawiają ani obecni nadawcy naziemnej telewizji cyfrowej, ani też nowo – koncesjonowani nadawcy (program muzyczny, program rozrywkowy i program informacyjno – publicystyczno – poradnikowy). Fundacji Lux Veritatis nie można również zarzucić braku możliwości zapewnienia powodzenia finansowego przedsięwzięcia (ciągły rozwój inwestycyjny, znaczący w porównaniu do innych wnioskodawców udział w rynku). Działanie KRRiT budzi więc uzasadnione wątpliwości zarówno w aspekcie zgodności z ustawą o radiofonii i telewizji, jak i w stosunku do przyjętych kryteriów postępowania przy rozpatrywaniu wniosku. Wobec powyższego Unia Polityki Realnej uznaje za niedopuszczalne działania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zmierzające do ograniczenia swobód obywatelskich i szkodzące interesom publicznym. Działania te mają wszelkie znamiona ukierunkowanej aktywności politycznej i zmierzają do wyłączenia z dyskusji obywateli o innych niż sprawujący władzę poglądach.
http://www.upr.org.pl/main/artykul.php?strid=1&katid=75&aid=9664