Ostatnie dni zapisów
14/10/2012
479 Wyświetlenia
0 Komentarze
5 minut czytania
Z o. Waldemarem Gonczarukiem CSsR, organizatorem pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na spotkanie z Ojcem Świętym Benedyktem XVI, rozmawia Małgorzata Bochenek
Proszę Ojca, jakie jest zainteresowanie pielgrzymką do Rzymu planowaną na 7 listopada?
– Zainteresowanie przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Chętnych jest nawet na kilka pociągów. Do Warszawy, skąd planowany jest odjazd pociągów, pielgrzymi zostaną dowiezieni specjalnymi wagonami podpiętymi pod składy rozkładowe z głównych miast Polski. Warunek jest jeden: z konkretnego miejsca musi jechać minimum 60 osób. Dzisiaj wiemy, że takie wagony na pewno pojadą z Krakowa.
To nasza wielka pielgrzymka Rodziny Radia Maryja do Ojca Świętego Benedykta XVI. Chcemy się również spotkać z umiłowanym rodakiem bł. Janem Pawłem II przy jego grobie i polecać za jego wstawiennictwem wszystkie nasze troski. Czas jest szczególny. Pielgrzymujemy do Rzymu w Roku Wiary, w dwudziestym roku istnienia Radia Maryja, w roku walki o obecność katolickiej Telewizji Trwam na cyfrowym multipleksie, a zatem roku walki o Boga w przestrzeni medialnej. Podczas tego spotkania chcemy zaczerpnąć siły do codziennego życia wiarą, byśmy mogli poprzez media i naszą pracę budować wolną, niezależną Rzeczpospolitą, Ojczyznę wierną Bogu.
Tak więc nie jest to zwykła podróż, ale pielgrzymka…
– Rytm pielgrzymki zostanie wpisany w rytm chrześcijańskiego dnia. Wszystkie pociągi będą zradiofonizowane i bardzo dobrze nagłośnione, co pozwoli nam przejazd do Watykanu przeżyć w charakterze religijnym. W jednym ze składów będzie pielgrzymować Kapela znad Baryczy, która na okoliczność radosnego pielgrzymowania ułożyła specjalną piosenkę. Poprzez głośniki prowadzona będzie modlitwa o określonych porach dnia, w tym Godzinki, Różaniec, Koronka do Bożego Miłosierdzia. Zapraszamy na pielgrzymkę także kapłanów, siostry zakonne, organizatorzy są w stanie zarezerwować dla nich osobne przedziały.
W składzie pociągu będzie również kaplica.
– Kaplica będzie tylko w jednym z pociągów. Pojawiają się pytania o możliwość skorzystania z sakramentu pojednania – w pociągach nie będzie takiej możliwości, gdyż w takim miejscu trudno wygospodarować przestrzeń do szafowania tego sakramentu. Dlatego prosimy, aby pielgrzymi przygotowali się w sposób duchowy do tego wydarzenia, skorzystali ze spowiedzi wcześniej.
Podobno zmalała cena pielgrzymki?
– Tak. Pan senator Stanisław Kogut wraz z wieloma osobami pracowali nad tym, aby pielgrzymi nie tylko w komfortowych warunkach mogli dojechać do Rzymu, zadbali też o przystępne ceny podróży. Dzięki temu obowiązują dwie opcje. Pierwsza to miejsce z pościelą w kuszetce w sześcioosobowym przedziale, koszt za bilet w obie strony to 650 złotych. Istnieje również możliwość wykupienia miejsca w wagonie sypialnym z trzyosobowymi przedziałami, koszt od osoby to 1550 złotych. Oczywiście, te kwoty dotyczą także tych osób, które wcześniej zapisując się na pielgrzymkę, zdeklarowały się na wyższe ceny.
Na pielgrzymkę można zapisać się poprzez dwa biura. Do kiedy przyjmowane są zapisy?
– Należy najszybciej uregulować zobowiązania wynikające z opłat za uczestnictwo w pielgrzymce, do wtorku, 16 października, pielgrzymi powinni je uiścić. Jeżeli jeszcze ktoś się zastanawia nad pielgrzymką pociągiem, decyzję musi podjąć bardzo szybko, w pierwszych dniach tygodnia, i potwierdzić ją wpłatą, ewentualnie zaliczką. Niezdecydowanie chętnych może bardzo skomplikować organizację pielgrzymki.
Zorganizowane zostaną także samoloty…
– Dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na dłuższą podróż autokarem czy pociągiem, zorganizowany zostanie specjalny samolot czy nawet kilka samolotów, które 7 listopada wylecą z warszawskiego Okęcia. Z rzymskiego lotniska do Watykanu pielgrzymów dowiozą specjalne autokary. Na razie nie są jeszcze znane szczegóły, będą stopniowo podawane w Radiu Maryja i w “Naszym Dzienniku”.
Dziękuję za rozmowę.