„Ja jestem Drogą, Prawdą i Życiem”. Tymi słowami, cytowanymi przez apostoła, Jezus przedstawia siebie i swoją ofertę.
Jest przewodnikiem i może poprowadzić przez życie. Mówi to jako Syn Boży i nasz prawdziwy przyjaciel. Zwraca się bezpośrednio do każdego. Mówi o sobie. Niczego nie narzuca. Z troską zaprasza na Drogę, czyli do siebie. On jest tą Drogą. Jedyną, którą się idzie do Ojca.
Nie zwodzi promocjami. Nie zapewnia korzyści materialnych. Prawdą prowadzi do Boga. Zastanawiające jest to, że nawet człowiek niewierzący, jak szuka prawdy, często dochodzi do odkrycia Boga. Słuchającym przedstawia sens życia.
W tym wyznaniu występuje również pewne słowne określenie, które można dodatkowo interpretować. To sprawa dla teologów, ale według mnie (tak mi się skojarzyło) słowo „Jestem” jest przypomnieniem imienia Boga. Chrystus, jako druga osoba Trójcy, jako wcielenie Boga, przedstawia i wyjaśnia, kim jest Bóg. Jest Drogą, Prawdą i Życiem.
Co nam da przyjęcie tego zaproszenia? Tu, na ziemi, wzmocnienie wiary i radość ze spotkania z Nim. Pod koniec ziemskiej drogi zapewni spotkanie z Ojcem i kiedyś życie wieczne.
Postscriptum. Biuro turystyczne dla którego pracuje Chrystus – Przewodnik jest pewne. Przez dwa tysiące lat nie zbankrutowało. Nigdy turystów, podróżnych nie zostawiło bez opieki i przewodnictwa.
Z Chrystusem podróż przez życie może być ciekawa i będzie duchowo bezpieczna, chociaż często „pod górkę”.
Po tych dwóch tysiącach lat mogę powiedzieć, że Chrystus
§ pokazał wielu ludziom drogę do Ojca;
§ głosił prawdę, nieraz gorzką, o życiu, ludziach i wieczności. Jest ona ciągle atakowana;
§ przez swoją śmierć i zmartwychwstanie dał nam możliwość życia wiecznego ().
Aneks 1:
11 października tego roku rozpocznie się w całym Kościele Katolickim Rok Wiary. W liście apostolskim „Porta Fidei” („Podwoje wiary”) Ojciec święty wyraża pragnienie, by Kościół i każdy z nas na nowo odnalazł drogę wiary i Chrystusa. Abyśmy „na nowo odkryli smak karmienia się słowem Bożym, wiernie przekazanym przez Kościół i Chlebem, danym jako wsparcie tym, którzy są Jego uczniami” oraz otworzyli się „na łaskę, która pozwala mieć oczy aby spoglądać na głębię i zrozumieć, że to, co zostało przepowiedziane, jest Słowem Bożym”.
Data rozpoczęcia Roku Wiary to m.in. 20-ta rocznica ogłoszenia Katechizmu Kościoła Katolickiego.
Wiara nie jest jednak sprawa prywatną. Dlatego na tej Drodze, na którą zaprasza Chrystus, jesteśmy nie tylko wędrowcami, ale możemy być również świadkami Jezusa i Wiary.
Aneks 2:
Tylko Jezus może nas poprzez poznanie siebie poprowadzić do swojego Ojca, – "Ja i Ojciec jedno jesteśmy", i dalej – „nikt nie dochodzi do Ojca inaczej, jak tylko przeze mnie.” Jeżeli On jest Życiem, a jest, to daje nam siebie nieustannie – bo ciągle żyjemy. Nie tylko żyjemy tu, na Ziemi – chociaż też. Ale przede wszystkim przez swoją śmierć i zmartwychwstanie wykupił nas od śmierci wiecznej. On jest Prawdą.Na początku Ewangelii wg świętego Jana jest napisane „Na początku było Słowo. I słowo było u Boga, i Bogiem było słowo. Ono było na początku u Boga. Wszystko przez nie się stało, a bez Niego nic się nie stało, z tego, co się stało.” Wszak Prawdę sam wyrażał przez Słowo. Siebie nam dawał i wciąż daje poznać przez Słowo. W Biblii istnieje nawet w Jk 1,18 takie zdanie: „Ze swej woli zrodził nas przez słowo prawdy, abyśmy byli jakby pierwocinami Jego stworzeń.” I dalej „W nim było życie, a życie było światłością ludzi, a światłość w ciemności świeci i ciemność jej nie ogarnęła.”. Wrócę jeszcze na chwilę do tego, że On jest Życiem. Życie często łączone jest ze światłem a śmierć z ciemnością..
Z kolei gdy czytamy w Ewangelii o męce Chrystusa, możemy znaleźć takie mniej więcej słowa. Piłat spytał wówczas Jezusa „Cóż to jest prawda?”. Z punktu widzenia nas, chrześcijan, powinien raczej zapytać „któż”. Prawda przed nim stała.