19 maja 2015 roku z Janem Guzem, szefem OPZZ, spotkał się kandydat na prezydenta p. Andrzej Duda. W wydanym po spotkaniu komunikacie podano, że decyzja o tym, czy Porozumienie poprze w wyborach prezydenckich któregoś z kandydatów, podjęta zostanie dopiero po spotkaniu z Bronisławem Komorowskim.
20.05. Warszawa (PAP) – W Kancelarii Prezydenta opracowano projekt ustawy wprowadzający kryterium 40 lat stażu pracy jako elementu uprawniającego do przejścia na emeryturę – mówił prezydent Bronisław Komorowski po spotkaniu ze związkowcami. „Dziś, jutro prześlę go do Sejmu” – dodał.
Komorowski w środę rano spotkał się w Belwederze z przedstawicielami Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych oraz Związku Nauczycielstwa Polskiego.
Jak powiedział, podczas spotkania omówiono m.in. kwestię ustawy emerytalnej, czyli wprowadzenia, oprócz kryterium wieku, także kryterium stażu pracy jako elementu uprawniającego do przejścia na emeryturę. „Pragnę zapowiedzieć, że jest i będzie przesłany – dosłownie dziś, jutro – projekt ustawy opracowany w Kancelarii Prezydenta, który wprowadza kryterium 40 lat stażu pracy jako elementu uprawniającego do przejścia na emeryturę” – zapowiedział Komorowski.
Prezydent poinformował też, że Komitet Stały Rady Ministrów podejmie w najbliższym czasie decyzję ws. akceptacji zaproponowanej formuły projektu ustawy dot. dialogu społecznego.
„Mam wielką satysfakcję z tego, że przyczyniłem się do odbudowy dialogu społecznego. To było zawsze głównym elementem naszych spotkań” – powiedział prezydent Komorowski. „Dla mnie odbudowa dialogu społecznego to także droga do dalszych, wspólnych działań w ważnych obszarach dla pracowników, dla związków zawodowych” – podkreślił prezydent.
http://www.opzz.org.pl/-/spotkanie-kierownictwa-opzz-z-prezydentem-rp?redirect=http%3A%2F%2Fwww.opzz.org.pl%2Fstrona-testowa%3Fp_p_id%3D101_INSTANCE_FUufwKm7wepK%26p_p_lifecycle%3D0%26p_p_state%3Dnormal%26p_p_mode%3Dview%26p_p_col_id%3D_118_INSTANCE_6JJskRTwqmeU__column-1%26p_p_col_pos%3D3%26p_p_col_count%3D5
We czwartek OPZZ wydał komunikat:
K O M U N I K A T
Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych
w sprawie drugiej tury wyborów prezydenckich
Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych uważa, że dialog społeczny stanowi ważny element demokratycznego państwa prawa. Przed drugą turą wyborów prezydenckich podjęliśmy rozmowy z kandydatami – panem prezydentem Bronisławem Komorowskim oraz panem posłem Andrzejem Dudą.
Pozytywnie oceniamy fakt, że w czasie kampanii kandydaci prezentowali problematykę pracowniczą. Pojawiły się kluczowe dla nas sprawy: dialogu, minimalnej płacy, minimalnej stawki godzinowej, rezygnacji z umów śmieciowych, wyższych świadczeń społecznych, wprowadzenia prawa do emerytury ze względu na staż pracy.
OPZZ jest konfederacją niezależnych, samorządnych związków zawodowych, skupiającą ludzi pracy o zróżnicowanych poglądach. To inteligentni i doświadczeni wyborcy, którzy potrafią ocenić wartość składanych obietnic w kontekście uprawnień prezydenta oraz dotychczasowej aktywności.
Zachęcamy do wzięcia udziału w drugiej turze wyborów prezydenckich.
Warszawa, 21 maja 2015 roku.
Urzędujący prezydent poniósł kolejną klęskę. Największa centrala związkowa w kraju odmówiła mu swojego wyraźnego poparcia.
Komunikat wyraźnie podkreśla, że OPZZ jest konfederacją niezależnych, samorządnych związków zawodowych, skupiającą ludzi pracy o zróżnicowanych poglądach.
Związkowcy pamiętają, że w 2011 roku z winy rządu (premier Donald Tusk – PO, prezydent Bronisław Komorowski) został zerwany dialog społeczny.
Władza przestała konsultować swoje poczynania ze stroną społeczną.
I dopiero przed wyborami prezydenckimi, a szczególnie przed ich drugą turą, rozwiązał się worek z obietnicami.
Nic dziwnego, że część związkowców głośno pyta:
Gdzie Pan był wcześniej, Panie Prezydencie?
Ta aktywność, jaką przejawia Pan pomiędzy pierwszą a drugą turą wyborów, jedynie śmieszy wobec faktu, że przez 5 lat piastowania urzędu zredukował Pan urząd prezydenta do funkcji notariusza PO.
Bo przecież w czasie swojej kadencji Bronisław Komorowski „przyklepał”:
– POdwyższenie stawek VAT;
– POdwyższenie wielu emerytalnego;
– wprowadzenie do Polski GMO;
– utrzymanie śmiesznie niskiej kwoty wolnej od podatku;
– tolerował przez większość kadencji (3 lata) brak dialogu społecznego.
To właśnie za kadencji Bronisława Komorowskiego z kopyta ruszyła akcja „wygaszania”, tj. likwidacji śląskich kopalń.
W niedzielnych wyborach ocenimy 5 lat, jakie minęły od czasu, gdy Bronisław Komorowski zasiadł w Belwederze. Bo przecież tyle czasu trwa kampania walczącego o reelekcję prezydenta.
A także 8 lat rządów PO i PSL.
Każda rzecz ma swój czas, i każde przedsięwzięcie ma swój czas pod niebem.
Jest czas rodzenia i czas umierania; czas sadzenia, i czas wycinania tego, co sadzono.
21.05 2015