Opublikowałem ostatnio (przypomniałem) na Facebook zdjęcie z czerwca 1981 r. kierownictwa KPN pod konwojem MO na sali sądowej.
Zaczyna się proces oskarżonych „o obalanie przemocą ustroju PRL”. Jesteśmy na sali sądu przy ul. Świerczewskiego (dziś Solidarności) w Warszawie. Od prawej Tadeusz Stański, Tadeusz Jandziszak (zmarł w 2000 r.) ja i Leszek Moczulski, z którym politycznie rozstałem się ostatecznie przy końcu w 1984 r po wyjściu z więzienia. Wtedy wraz ze Stańskim i Jandziszakiem wystąpiliśmy z KPN zakładając konspiracyjną Polską Partię Niepodległościową.
Ktoś moje zdjęcie skomentował: „Ludzie na fotografii wyglądają na zrelaksowanych w przyjaznej atmosferze…” czyli sielanka. W archiwum IPN jest dokument z więzienia w Barczewie. Oto jego treść:
……………………………………………………..
Barczewo, dnia 16 kwietnia 1984 r.
Wojskowy Sąd Garnizonowy w Olsztynie
Wniosek o umieszczenie w oddziale izolacyjnym na okres 6 m-cy.
Skazany Szeremietiew Romuald […]
„Zachowanie skazanego od samego początku odbywania kary jest niewłaściwe.
Nie przestrzega ustalonego porządku dnia i wymogów regulaminu.
Odmawia dostosowania się do ogólnie przyjętych wymogów jak: słania łóżka, meldowania się przełożonym (*), wstawania na pobudkę i na apel.
Twierdzi, że regulamin wykonania kary pozbawienia wolności go nie dotyczy – domaga się przyznania „statutu więźnia politycznego” (**)
W stosunku do przełożonych (***)jest ironiczno – cyniczny.
Bezkrytycznie ustosunkowany do popełnionego przestępstwa oraz obecnego postępowania.
Popełnił kilkadziesiąt przekroczeń regulaminowych, za które był łącznie kilkanaście razy karany dyscyplinarnie.
Skazany był inspiratorem wszelkich wystąpień skazanych z pobudek politycznych przeciwko administracji zakładu karnego, co stanowi groźne niebezpieczeństwo dla bezpieczeństwa zakładu.
Za stawianie oporu przy wyjściu z celi na przeszukanie był zastosowany w stosunku do skazanego szczególny środek bezpieczeństwa w postaci siły fizycznej w dniu 7.12.1983 r.
Za swoje wysoce naganne zachowanie został decyzją Komisji Penitencjarnej w dniu 28.02.1984 r. zdegradowany do rygoru obostrzonego.
W dniu 29.03.1984 r. dopuścił się czynnej napaści na wykonującego obowiązki służbowe funkcjonariusza SW.(****)
Ogólna ocena zachowania – negatywna.”
Zastępca Naczelnika Zakładu Karnego,
podpis nieczytelny. 30.03.1984.
* strażników więziennych.
**chodziło o status więźnia politycznego.
*** strażników więziennych.
****Prokuratura przygotowała akt oskarżenia i miałem być osądzony za napaść na strażnika więziennego (zagrożenie 5 lat więzienia), ale ogłoszono amnestię i do sprawy nie doszło.
——-
Cd. procesu KPN. Trafiliśmy przed sąd Warszawskiego Okręgu Wojskowego. Na zdjęciu Tadeusz Stański (z prawej) i ja – skazano nas na pięcioletnie więzienie. Na pierwszym planie śp. Jerzy Woźniak, adwokat, mój obrońca i przyjaciel.
3 komentarz