Tian Li, główny autor badań, mówi, że okna z drewna przepuszczają niewiele mniej światła niż szklane szyby, jednak zatrzymują o wiele więcej ciepła. „Są bardzo przejrzyste, ale zapewniają nieco więcej prywatności, gdyż nie są całkowicie przezroczyste. Odkryliśmy też, że drewno przenosi fale światła w zakresie fal widzialnych, ale blokuje ten zakres, który przenosi najwięcej ciepła.”
Okna z drewna przepuszczają światło na wprost, obecna w nich struktura komórkowa nieco je rozprasza, dzięki czemu jest to światło bardziej przyjemne dla oka, nie tak rażące, jak to przepuszczane przez szkło. Dzieje się tak dlatego, że podczas produkcji okien z drewna drzewo jest odpowiednio cięte. Zostają zachowane oryginalne kanaliki drewna, za pomocą których woda i substancje odżywcze trafiają do rośliny. Kanaliki te są ułożone tak, by przechodziło przez nie jak najwięcej światła. Gdy mamy do czynienia ze światłem przechodzącym przez szkło, to kąt jego przenikania zmienia się wraz ze zmianą położenia Słońca na nieboskłonie. W przypadku okien z drewna wspomniane mikrokanaliki zawsze prowadzą światło w tym samym kierunku, dzięki czemu pomieszczenie jest bardziej równomiernie oświetlone. „Twój kot nie musi co kilka minut przenosić się w inne miejsce, by leżeć w przyjemnym cieple słonecznego światła” – mówi Li.
Inżynierowie z Maryland informują, że z przezroczystym drewnem pracuje się podobnie co z drewnem tradycyjnym. Jednak to przezroczyste jest wodoodporne dzięki polimerowym dodatkom. A dzięki zachowanej strukturze komórkowej jest też mniej kruche niż szkło.
Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: ScienceNewsLine.com
Źródło: KopalniaWiedzy.pl
Jeden komentarz