Ogólnopolska wystawa IPN „586 dni stanu wojennego”
13/12/2011
485 Wyświetlenia
0 Komentarze
8 minut czytania
Wystawa upamiętnia osobiste dramaty ofiar, indywidualne akty sprzeciwu Polaków, ale też różnorodność postaw społeczeństwa. Obrazy z więzień, posiedzeń sądów doraźnych i pogrzebów…
Ogólnopolska wystawa IPN
"586 dni stanu wojennego"
W związku z 30. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na ogólnopolską wystawę pt. „586 dni stanu wojennego”. Stylizowane na stary kalendarz, w którym opisano najważniejsze wydarzenia i zachowano sugestywne zdjęcia i dokumenty, plansze przybliżają obraz lat 1981–1983. Wystawa upamiętnia osobiste dramaty ofiar, indywidualne akty sprzeciwu Polaków, ale też różnorodność postaw podzielonego społeczeństwa.
Obrazy z więzień, posiedzeń sądów doraźnych i pogrzebów przeplatają się z wielką polityką – spektakularnymi operacjami wojskowo-milicyjnymi, masowymi demonstracjami opozycji, walkami ulicznymi – jak również obrazami życia codziennego w realnym socjalizmie. Jednym z wątków wystawy są też reakcje podzielonego żelazną kurtyną świata na dramatyczne wydarzenia w Polsce.
*****
W sierpniu 1980 r. masowy protest robotników, wspieranych przez inne grupy społeczne, zmusił komunistyczne władze do kapitulacji. Przywódcy Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej zaakceptowali porozumienie, którego kluczowym elementem było powołanie niezależnych od władz związków zawodowych. Wkrótce powstał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”, który z czasem skupił blisko dziesięć milionów członków.
Przez 468 dni Polacy żyli nadzieją, że możliwa jest powolna demokratyzacja systemu, a stopniowo także odzyskanie suwerenności. Z ogromnym entuzjazmem kreślono plany przebudowy państwa.
Komuniści nie zamierzali jednak zrezygnować z monopolu władzy. Od jesieni 1980 r. przygotowywano się do siłowej rozprawy ze społeczeństwem. Marzenie o wolności zostało brutalnie przerwane 13 grudnia 1981 r., gdy na ulice polskich miast wyjechały czołgi.
Stan wojenny wprowadzono po to, by ocalić komunistyczną dyktaturę i zniszczyć „Solidarność”. Władzom nie udało się osiągnąć żadnego z tych celów. Zamordowano kilkadziesiąt osób, tysiące uwięziono, dziesiątki tysięcy prześladowano na różne sposoby. Zniszczono społeczny entuzjazm i nadzieję, które w takim wymiarze jak w 1981 r. już nigdy się nie odrodziły. Gospodarka pogrążyła się w przewlekłym kryzysie. Przedłużona agonia systemu zabrała Polsce kolejnych osiem lat.
Postulaty NSZZ „Solidarność” w większości zostały zrealizowane po 1989 r. Spełniły się najskrytsze marzenia – upadł mur berliński, rozpadł się Związek Sowiecki, Polska jest członkiem Unii Europejskiej i NATO. Stało się to dzięki wysiłkowi i poświęceniu tych, którzy po 13 grudnia 1981 r. nie pozostali obojętni i stawili opór złu. Wielu z nich zapłaciło wysoką cenę za swoją postawę, niektórzy płacą ją do dziś. W 30. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego ku nim kierujemy naszą wdzięczną pamięć.
dr Łukasz Kamiński
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej
Wystawa, rozbudowana o wątki regionalne, zaprezentowana zostanie jednocześnie w kilkunastu miastach w Polsce:
Jastrzębie-Zdrój, Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Wielkopolska 1a, otwarcie 22 grudnia 2011 r., prezentacja do 31 stycznia 2012 r.
Łódź, Instytut Europejski, ul. Piotrkowska 262/264, otwarcie 13 grudnia 2011 r., godz. 10.50, prezentacja do 30 grudnia 2011 r.
Piotrków Trybunalski, Park Jana Pawła II (przy ul. Słowackiego), otwarcie 18 grudnia 2011 r., godz. 11, prezentacja do 22 grudnia 2011 r.
Ruda Śląska, Parafia Bożego Narodzenia, ul. Leśna 37, prezentacja w dniach 9–11 grudnia 2011 r.
Zob.: Ogólnopolska wystawa IPN "586 dni stanu wojennego"
Zobacz także notki:
"Psalm stojących" w kolejce przed wojną tow. Jaruzelskiego z niezależną Polską
Komunistyczne "Bestie" — czyli reporterskie śledztwo o ludziach, którzy w czasach komunizmu mordowali polskich patriotów
A dzisiaj mamy w postbolszewicki PRL-bis zarządzanym przez trockistowsko-bolszewicki, antypolski i nienawidzący polskiego patriotyzmu "salon" zwany "michmnikowszczyzną…
Neobolszewizm, czyli lewacka tresura świadomości
Trujący nadludzie GWna spod znaku zdradzieckich, sowieckich partii KPP i PPR
Komunistyczno-bolszewicko-lewaccy politrucy z Porozumienia 11 listopada oskarżają "prawicowe bojówki "
————————
Potrzeba nam współcześnie elit, które by pomogły przy budowie IV Rzeczypospolitej"