WIEDZA
Like

Od lipca zabraknie psychologów w szpitalach

11/06/2016
606 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minut czytania
Od lipca zabraknie psychologów w szpitalach

Od 1 lipca Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić w życie rozporządzenie likwidujące etaty psychologów w szpitalach na oddziałach udarowych oraz geriatrii. Do 1/4 zredukowany zostanie etat na oddziałach rehabilitacji neurologicznej.

0


 

Konsultacje społeczne prowadzono w skróconym czasie – trwały ponoć tylko 21 dni. Środowisko psychologów, neuropsychologów i terapeutów jest oburzone, ponieważ informacja o zmianach dotarła do nich za późno, gdy praktycznie nie mogli już zareagować i powstrzymać „dobrej zmiany”.

Mimo że rozporządzenie za chwilę ma wejść w życie, psychologowie związani ze służbą zdrowia, psychologowie kliniczni, a także konsultanci wojewódzcy i krajowi wysyłają do ministerstwa zdrowia protesty. Apelują o to również do pacjentów – swój głos sprzeciwu wysłać radzą na ministerialne adresy bezpośrednio do urzędników na m.misiura@mz.gov.pl oraz j.startek@mz.gov.pl.

Argumentują, że praca psychologa jest ważną częścią procesu dochodzenia do siebie pacjenta po udarze, gdy bardzo często występują zaburzenia świadomości, pamięci i komunikacji. „Udar, uraz mózgu, stan po operacjach neurochirurgicznych itd. może wiązać się (oprócz niedowładów) z zaburzeniami mowy, pamięci, myślenia, itd. , które mogą w sposób bardziej istotny niż niedowład zaburzać lub uniemożliwiać samodzielne funkcjonowanie pacjenta. Świadomość społeczna, a nawet lekarska dotycząca roli psychologa w tych dysfunkcjach jest niestety niska. Według obecnych standardów, najskuteczniejsza jest jak najszybsza rehabilitacja, zalecana jest praca rehabilitacji neuropsychologicznej i/lub neurologopedycznej około 5 godzin dziennie dla pacjenta. Zatrudnienie psychologa w wymiarze 1/4 etatu uniemożliwia jakąkolwiek pomoc. Dodatkowo neuropsycholog jest niezbędnym członkiem zespołu diagnostycznego, który niejednokrotnie wskazuje kierunek diagnozy zespołów otępiennych. Właściwa diagnoza warunkuje późniejsze leczenie medyczne” – piszą w swoim apelu na „Facebooku” na stronie „Neuropsychologia”.

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu

0

Wiadomości Zdrowie za Zdrowie

586 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758