WIEDZA
Like

Od hobby do sztuki

23/06/2013
2192 Wyświetlenia
3 Komentarze
4 minut czytania
Od hobby do sztuki

Trochę historii…   Początki akwarystyki sięgają zamierzchłych czasów. Szacuje się, że jest to co najmniej 2500 tysiąca lat p. n. e. Przykładem są dzisiejsze ryby zwane welonkami, będące odmianą karasi, jakże chętnie hodowaną w glinianych i porcelanowych wazach w ówczesnych Chinach. Początki akwarystyki w Europie przypadają na wiek XIX. To wówczas rozpoczęto sprowadzanie egzotycznych gatunków ryb i próby ich hodowli.  W Polsce mówi się o roku 1886, wtedy to bowiem na łamach czasopisma przyrodniczego „Wszechświat” rozpoczęto publikację cyklu artykułów poświęconych akwarystyce.  Kolebką rozwoju akwarystyki w naszym kraju był Górny Śląsk, który zrzeszał w latach międzywojennych wielu miłośników akwariów i terrariów. To właśnie tu w 1914 roku miała również miejsce pierwsza wystawa akwarystyczno-terrarystyczna.   Współcześnie…   Dzisiejsza akwarystyka dotyczy zarówno amatorskiej […]

0


Trochę historii…

 

Początki akwarystyki sięgają zamierzchłych czasów. Szacuje się, że jest to co najmniej 2500 tysiąca lat p. n. e. Przykładem są dzisiejsze ryby zwane welonkami, będące odmianą karasi, jakże chętnie hodowaną w glinianych i porcelanowych wazach w ówczesnych Chinach. Początki akwarystyki w Europie przypadają na wiek XIX. To wówczas rozpoczęto sprowadzanie egzotycznych gatunków ryb i próby ich hodowli.  W Polsce mówi się o roku 1886, wtedy to bowiem na łamach czasopisma przyrodniczego „Wszechświat” rozpoczęto publikację cyklu artykułów poświęconych akwarystyce.  Kolebką rozwoju akwarystyki w naszym kraju był Górny Śląsk, który zrzeszał w latach międzywojennych wielu miłośników akwariów i terrariów. To właśnie tu w 1914 roku miała również miejsce pierwsza wystawa akwarystyczno-terrarystyczna.

 

Współcześnie…

 

Dzisiejsza akwarystyka dotyczy zarówno amatorskiej jak i zawodowej hodowli zwierząt i roślin wodnych. Ze względu na biotop, czyli środowisko, z którego pochodzą hodowane organizmy, wyróżnia się:

akwarystykę morską

 

 

oraz słodkowodną

 

 

Akwarystyka słodkowodna rozróżnia akwaria wielogatunkowe, gdzie ryby i rośliny są dobrane pod względem własnych upodobań akwarysty,  oraz akwaria biotopowe, które przypominają jak najbardziej naturalne środowisko pod względem obsady, roślinności, parametrów wody i oświetlenia. Akwarium biotopowe przypomina prawdziwy wycinek natury, np. jakiejś rzeki w Ameryce, skaliste dno jeziora Malawi, czy piaski, skały i muszle Tanganiki. Przykładem akwarium biotopowego są tzw.  „czarne wody”.

 

 

 

Od hobby do sztuki…

 

Osobą, która znacząco przyczyniła się do ukształtowania pojęcia akwarium naturalnego na skalę światową jest Takashi Amano, japoński fotografik, projektant, autor i akwarysta. Wprowadził on japońską sztukę ogrodniczą  w świat aranżacji akwariów i sposobach sadzenia roślin, polegającą na kreowaniu ekosystemów szczególnie atrakcyjnych pod względem estetycznym. Jego celem nie jest wierne odwzorowanie natury, ale kreowanie biotopów przy pomocy środków dostępnych w akwarystyce, tak aby przypominały naturalne krajobrazy przyrodnicze.

 

 

 

 

 

Takashi Amano wprowadził do świata akwarystyki krewetkę  Cardina multidentata,  popularnie  zwaną „Krewetką Amano”, którą użył w swoich zbiornikach po odkryciu jej wyjątkowej zdolności do zjadania glonów. Od tej pory „Krewetka Amano” stała się stałym gościem w świecie akwarystycznego hobby.

 

 

Wielka pasja akwarystyczna Takashi Amano zaowocowała stworzeniem przez niego firmy produkującej bogatą linię produktów, skierowanych głównie do akwarystów roślinnych, znanych na całym świecie pod nazwą ADA z siedzibą w mieście Nigatta w Japonii, w której urządzona została wyjatkowa na skalę światową galeria ponad 30 słodkowodnych zbiorników roślinnych w stylu Nature Aquarium. Owocem działalności tego wielkiego akwarysty jest Międzynarodowy Konkurs na Najlepszą Aranżację Akwarium Roślinnego (International Aquatic Plants Layout Contest).  Oto przykłady prac ze stajni Amano, jak również polskich i zagranicznych akwarystów:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Foto: Internet

0

Renata Szot

3 publikacje
0 komentarze
 

3 komentarz

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758