Warto odwiedzić to miejsce.
Oranienburg to miasteczko na północnych peryferiach Berlina, od granicy Polski samochodem dojedziemy w niecałe 1,5 godziny. W mieście znajduje się muzeum na terenie niemieckiego obozu koncentracyjnego Sachsenhausen.
Znam przynajmniej trzy powody żeby odwiedzić to miejsce:
Powód 1
Napis na tablicy;
W hołdzie 183 polskim profesorom Uniwersytetu Jagielońskiego i innych wyższych uczelni Krakowa wybitnym przedstawicielom polskiej nauki i kultury aresztowanym przez hitlerowców dnia 6 listopada 1939 roku w Krakowie więzionym w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen
6 listopada 1939 roku Niemcy podstepnie aresztowali profesorów krakowskich uczelni. Akcja ta znana jest jako Sonderaktion Krakau. Aresztowanych uwięziono w Sachsenhausen. Po trzech miesiącach,wskutek protestów miedzynarodoychj częśc profesorów zwolniono. Pozostałych przeniesiono do obozu koncentracyjnego w Dachau.
Powód 2
Cela w której więziony był Stefan Rowecki Grot – dowódca Warszawskiej Brygady Pancerno-Motorowej, komendant Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej, zamordowany w Sachsenhausen kilkanaście godzin po wybuchu Powstania Warszawskiego.
Tekst na tablicy:
Pamięci generała dywizji Stefana Grota-Roweckiego komendanta głównego Armii Krajowej wiezionego w tej celi i zamordowanego w Sachsenhausen w sierpniu 1944 r
Powód 3
Zdjecie ze strony lamaczeszyfrow.pl
W kwietniu 1944 roku zginął w obozie Sachsenhausen Antoni Palluth – weteran Powstania Wielkopolskiego, inżynier łączności i tajny pracownik wywiadu II RP. Podporucznik rezerwy Antoni Palluth był wspólnikiem spółki AVA, fabryki założonej przy cichym udziale polskiego wywiadu, która produkowała między innymi maszyny wykorzystywane do łamania szyfrów niemieckiej Enigmy. Był jednym z ojców sukcesu polskich kryptologów.
Więcej informacji o rozszyfrowaniu Enigmy znajdzie czytelnik w książce Marka Grajka „Enigma bliżej prawdy” wydanej przez Dom Wydawniczy Rebis, Poznań 2007. Pisałem też o tym w jednymz moich poprzednich postów.
Bo Pan Bóg, kiedy karę na naród przepuszcza, Odbiera naprzód rozum od obywateli.