Obama, Sandy, Putin…
11/11/2012
453 Wyświetlenia
0 Komentarze
13 minut czytania
SERWIS INFORMACYJNY (06) Zapraszam na kolejny, subiektywny i politycznie niepoprawny serwis depesz ze świata, obejmujący okres od 29.10 do wczoraj.
*Wybory prezydenckie w USA 6 listopada 2012 wygrał urzędujący prezydent Barack Hussein Obama. W powszechnym głosowaniu obywateli jego przewaga okazała się symboliczna – 50:49% ogółu oddanych głosów, co mimo wszystko oznacza 3 mln głosów więcej. Natomiast w głosach elektorskich przewaga ta urosła do 303:206. Wśród opinii na świecie zauważa się przekonanie, że Mitt Romney, gdyby wygrał, oznaczałby jeszcze większe oddanie USA interesom Izraela i jeszcze szybszy kurs w stronę wojny światowej. Wyborcy, a zwłaszcza elektorzy, woleli mniejsze zło. Frekwencja wyborcza wyniosła 57,5% uprawnionych i była znowu niższa niż 4 lata temu. Głosowało ogółem 126 mln Amerykanów, a do urn nie poszło ponad 90 mln. We wszystkich krajach Zachodu obserwuje się stały trend zmniejszania frekwencji wyborczej i coraz gorszą opinię rządzonych o moralnej kondycji polityki i motywacjach polityków.
*Huragan Sandy wyrządził ogromne, wielomiliardowe szkody na Kubie, Haiti i na wschodnim wybrzeżu USA. Zalało Manhattan, w tym Ground Zero, woda weszła na pasy startowe lotnisk JFK i La Guardia, giełda nowojorska zawiesiła handel na dwa dni. Wobec siły żywiołu akcję prewencyjną i ratunkową ze stron władz i służb ocenia się w USA raczej pozytywnie. Prawdopodobnie zginęły setki ludzi (wiadomo o 50 w USA i 70 na Karaibach), zniszczeniu uległy tysiące domów i w poważnym stopniu uszkodzona została infrastruktura wybrzeża zwłaszcza stanów New Jersey i Connecticut. W USA trwa szacowanie szkód wstępnie ocenianych na 50 miliardów $. Dla porównania: huragan Katrina w roku 2005 wyrządził szkody na 120 mld $.
*Prezydent Władimir Putin dokonał ważnych zmian w rosyjskim resorcie obrony. Dotychczasowy minister obrony Rosji Anatolij Sierdiukow, wyleciał ze stanowiska po tym jak wydało się, że podległa mu spółka Oboronoserwis sprzedawała po zaniżonych cenach zwolnione przez armię nieruchomości, co mogło narazić państwo na straty nawet 100 mln $. Nowym ministrem obrony został Siergiej Szojgu, zaufany człowiek Putina. Wymieniono także Szefa Sztabu Armii. Generała armii Nikołaja Makarowa zastąpił generał pułkownik Walerij Gierasimow, weteran II wojny czeczeńskiej na Kaukazie i specjalista wojsk rakietowych. Zarzutami wobec Makarowa było to, że dokonał on zbyt gwałtownych cięć kadry oficerskiej, uczelni wojskowych i projektów badawczych. Gierasimow ma przywrócić równowagę w tym zakresie, oraz wzmocnić kompleks wojskowo-przemysłowy Rosji.
*W Pekinie 8 listopada rozpoczął się XVIII Zjazd Komunistycznej Partii Chin. M.in. wyłoni on nowe władze partii i państwa. Zgodnie z uznanym kluczem politycznym prezydentem na nową kadencję zostanie Xi Jinping sekretarz generalny, czyli numer 1 ścisłego dziewięcioosobowego komitetu stałego Biura Politycznego KPCh. Obrady toczą się jak zawsze za zamkniętymi drzwiami, ale większość obserwatorów zakłada, że jednym z głównych tematów będzie korupcja i kryzys moralny w partii, które ostatnio dały o sobie znać kilkoma wielkimi aferami.
*Amerykańska telewizja CNN oskarżyła lotnictwo Iranu o ostrzelanie samolotu wywiadowczego US Air Force nad Zatoką Perską. W piątek 9.11. minister obrony Iranu gen. Ahmed Vahidi potwierdził, że dwa irańskie myśliwce SU-25 odpędziły znad granicy powietrznej Iranu bezzałogowy samolot rozpoznawczy i zapowiedział, że lotnictwo Iranu będzie tak nadal robić ilekroć taki obiekt pojawi się w pobliżu, a zestrzelą go jeśli wtargnie w przestrzeń powietrzną kraju. Pilotami myśliwców irańskich są członkowie elitarnego korpusu Gwardii Rewolucji Islamskiej.
*W Grecji narasta opór społeczny przeciwko polityce drastycznych oszczędności wymuszonych przez UE. Od wtorku trwa strajk generalny proklamowany przez greckie centrale związkowe, a w czwartek przed parlamentem w Atenach demonstrowało ponad 100.000 osób. W nocy z czwartku na piątek doszło do gwałtownych walk z policją i do licznych podpaleń w całym mieście.
*W Portugalii w sobotę 10 listopada przeprowadzono jednodniowy strajk generalny na znak protestu przeciwko pakietowi reform uchwalonych przez parlament i wymierzonych w prawa pracownicze i poziom świadczeń społecznych, a narzuconych w ramach dyscyplinowania krajów strefy euro i ich zadłużenia wobec banków.
*Myanmar (d. Birma) pogrąża się od wielu tygodni w krwawym konflikcie w prowincji Rakhine, gdzie miejscowa ludność buddyjska stara się wypędzić siłą muzułmańską mniejszość Rohingya, uważaną także przez rząd birmański za nielegalnych imigrantów z Indii. Liczba zabitych idzie już w tysiące, dziesiątki tysięcy ludzi uchodzi przed pogromami, narasta kryzys humanitarny.
*Stolica Apostolska opowiedziała się za tzw. podatkiem Tobina, czyli fiskalnym obciążeniem transakcji finansowych. Bp Mario Toso, sekretarz Papieskiej Rady Iustitia et Pax, w wywiadzie dla Radia Watykańskiego powiedział: „Nie mogę zrozumieć jak to jest możliwe, że na gospodarkę realną nakłada się poważne obciążenia podatkowe, podczas gdy główne sfery rynku finansowego, w szczególności te, które zajmują się dzikimi spekulacjami, miałyby być wolne od wszelkiego opodatkowania i nie wnosić wkładu w dobro wspólne. Papieska Rada Iustitia et Pax proponuje opodatkowanie niektórych transakcji finansowych w imię sprawiedliwości społecznej.
*Rośnie zadłużenie państw strefy euro. Pod koniec II kwartału 2012 dług publiczny 17 państw euro-zony dogonił 90% ich PKB. Rok temu wynosił 87,1%, a za pierwszy kwartał br. 88,2%. Analogiczne wielkości dla wszystkich 27 państw strefy euro wyniosły: 84,0%, 81,4%, 83,5%. Najwyższa proporcja długu do PKB jest w Grecji (150,3%), we Włoszech (126,1%), Portugalii (117,5%), Irlandii (111,5%). Powyżej średniej są też Belgia, Francja i Wlk Brytania.
*W kopalni manganu w Cziaturze w zachodniej Gruzji trwa strajk, w którym już od 17 października uczestniczy 3.700 górników. Domagają się poprawy warunków pracy oraz podwyżek płac o 100%. Rozmowy z zarządem spółki Georgian Manganese, która należy do brytyjskiego koncernu Stemcor i oferuje tylko nieznaczne podwyżki płac, nie przynoszą rezultatu. Strajk grozi rozlaniem się na inne zakłady i branże.
*Malala Yousafzai, czternastoletnia dziewczynka z Pakistanu, która przeżyła egzekucję i została przewieziona do Wielkiej Brytanii na leczenie, została poddana kolejnej operacji mózgu. Kilka tygodni temu islamski ekstremista wykonał na niej wyrok kapturowego sądu strzelając jej w głowę za to, że domagała się dostępu do edukacji dla dziewcząt.
*W Kairze ogłoszono imię nowego 118. Papieża Cerkwi Koptyjskiej i patriarchy Aleksandrii, który zastąpił zmarłego w marcu, 89-letniego wielkiego patriarchę Szenudę III. Został nim 60-letni biskup Tawadros, dotychczasowy pomocnik tymczasowego przywódcy, metropolity Pachomiusza. Zgodnie ze starą tradycją koptyjską jego imię wylosował spośród trzech finalnych kandydatów ministrant z zawiązanymi oczami. Cerkiew Koptyjska, licząca 11 mln wyznawców na całym świecie jest największym ze współczesnych Kościołów Wschodu. W Egipcie Koptowie stanowią 10% ludności, ale żyją pod presją rosnącego fundamentalizmu muzułmańskiego.
*W Czarnogórze rządząca od 11 lat Demokratyczna Partia Socjalistów (DPS) po raz pierwszy nie uzyskała w wyborach większości, ale zachowała władzę zdobywając 39 mandatów w 81 osobowym parlamencie. Jej herszt, Milo Djukanović, który w ciągu 20 lat był już 5x premierem i raz prezydentem rozpisał wybory wcześniej licząc na zdyskontowanie nadziei społeczeństwa na wejście do UE. Nie jest to jednak pewne, bo Czarnogóra to nadal przemytnicze państewko z jedną hutą aluminium i 20-procentowym bezrobociem, gdzie poziom korupcji aż po szczyty władzy ocenia się jako jeden z największych na świecie.
*Przed dintojrą Międzynarodowego Trybunału Karnego dla b. Jugosławii (ICTY) w Hadze rozpoczął się właściwy proces Radovana Karadjicia, b. przywódcy Serbów w czasie wojny domowej w Bośni. Podobnie jak prezydent Slobodan Miloszević także Karadjić odmawia przyjęcia tzw. pomocy prawnej od Trybunału i nie uznaje jego legalności. Proces uważa za politycznie naciągany już z samej definicji, która winę za wojnę domową przypisuje niemal wyłącznie Serbom i w praktyce tylko ich ściga, ze współpracy pod tym względem robiąc podstawowy warunek polityczny dla władz w Belgradzie.
*Fidel Castro opublikował obszerny tekst wyśmiewający pogłoski o jego śmierci, ale nie pojawił się w TV. Legendarny przywódca Kuby ma już 86 lat, ale nadal dość często publikuje swe refleksje na bieżące tematy, a jego teksty są wciąż jędrne i intelektualnie często wartościowe. Nic nie wskazuje na to, że ktoś je pisze za niego.
*W Peru dojrzewa sprawa amnestii dla b. prezydenta tego kraju Alberto Fujimori. Ma on 74 lata i odbywa karę 25 lat więzienia za to, że jako prezydent upoważnił swe służby do utworzenia tajnego szwadronu śmierci w celu polowania i likwidacji maoistowskiej partyzantki ze Świetlistego Szlaku. Stan jego zdrowia szybko się pogarsza i o ułaskawienie wystąpiła jego rodzina.
*Rene Bruelhart, 40-letni prawnik szwajcarski nazywany Jamesem Bondem świata finansów, został wynajęty po to, aby sprawdził i oczyścił z wszelkich podejrzeń finanse Watykanu. Dowodzi on zespołem dochodzeniowym, który przez ostatnie 8 lat m.in. ponoć skutecznie oczyścił reputację Liechtensteinu jako raju podatkowego i pralni brudnych pieniędzy.
Dodatek muzy:
Grecka piosenkarka Natasa Theodoridou śpiewa miłosną pieśń pt. Den epitrepetai (Tego nie wolno) z albumu „Echo mia akgialia”. Muzyka i słowa Giorgios Moukidis.