Bez kategorii
Like

O związkach partnerskich

24/06/2011
318 Wyświetlenia
0 Komentarze
4 minut czytania
no-cover

Katolicka Agencja Informacyjna – KAI – odpytała mnie na okoliczność ustawy o tzw. związkach partnerskich.

0


 

Odpowiedzi udzieliłem wprost, otwartym tekstem, w przeciwieństwie do większości polityków PO, którzy ze względów taktycznych udają, że w tej sprawie nie mają stanowiska, a jeśli mają – to ujawnią je po wyborach (dobra ilustracja powiedzonka: "ni pies, ni wydra – coś na kształt świdra").
            Poniżej zamieszczam 4 pytania KAI i moje odpowiedzi.:
 
  1. Czy w Polsce potrzebna jest ustawa o tzw. „związkach partnerskich”, partnerskich. Jeśli tak lub nie, to dlaczego?

    Nie uważam, aby ustawa w takim kształcie, w jakim proponuje SLD i o jakiej mówi PO była potrzebna. Teraz traktuje się ją jako amunicję wyborczą i wyścig o lewicowy elektorat między Platformą a Sojuszem, lecz jutro premier Tusk może stać się zakładnikiem własnych słów. Owo lobby, a także warszawski salon medialno- polityczny może później rozliczać szefa rządu z tych obietnic.

Obecny stan prawny jest wystarczający. Proponowana ustawa byłaby otwarciem furtki albo i bramy dla postaw i zachowań przyjmowanych bardzo sceptycznie przez olbrzymią większość społeczeństwa
 
  1.  Czy Państwo powinno dawać innym związkom niż małżeństwo cywilne, takie przywileje, jakimi cieszy się rodzina?

       Nie, nie uważam za stosowne, aby związki inne niż rodzina miały być pod szczególną opieką państwa i były szczególnie uprzywilejowane. Żądania takie mają charakter tak naprawdę czysto ideologiczny.

 
  1. Czy jest społecznie i moralne uzasadnione dawanie takich przywilejów np. parom heteroseksualnym, które po prostu mają ochoty zaangażować się w cywilny związek małżeński?

    Nie widzę jakiejś szczególnej potrzeby dodatkowych regulacji w tej kwestii. Mamy w Polsce doprawdy wiele poważnych  problemów ekonomicznych i społecznych- ta sprawa na pewno się do nich nie zalicza.

 
  1. Czy Pan/Pani partia oraz Pani/Pan poprze ustawę o związkach partnerskich? Jeśli tak lub nie, to dlaczego?

    Ani ja ani moje ugrupowanie- Prawo i Sprawiedliwość eksperymentować w tym obszarze nie zamierzamy. Poinformowaliśmy o tym osoby, które przysłały do nas, do naszego Klubu Parlamentarnego stosowny projekt ustawy. Odpowiedź była na piśmie i jednoznacznie na nie. Z pozostałych klubów parlamentarnych SLD odpowiedziało na tak, a PO, PSL i PJN w ogóle się nie ustosunkowały, co zresztą jest charakterystyczne i dowodzi triumfu „taktyki strusia”, czyli chowania głowy w piasek. Tym niemniej szef PO ostatecznie projekt takiej ustawy poparł, choć chciałby ją odwlec w czasie na okres powyborczy. Naszego poparcia na pewno dla tej sprawy nie uzyska.

 
 
Totalnie nie zgadzam się z politykami SLD w tej kwestii, chociaż oni mają przynajmniej jakieś określone zdanie. A PO, jak to PO, ni w tę, ni we w tę, tak manewrować, aby na tą partię władzy, na ten nowy FJN, zagłosowali ci, co są za "związkami partnerskimi" i ci, co są przeciw. W sumie podejście cyniczne i prostackie.
0

Ryszard Czarnecki

521 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758