Bez kategorii
Like

O WYŻSZOŚCI PROFESORÓW EKONOMII NAD PROFESORAMI PRAWA

19/12/2011
433 Wyświetlenia
0 Komentarze
5 minut czytania
no-cover

Pana prof. Orłowskiego zdenerwowały pisane przeze mnie „bzdury”.

0


 

Pana prof. Orłowskiego do tego stopnia zdenerwowały pisane przeze mnie „bzdury” (jak to elegancko ujął) bo napisał, że „w jak zwykle barwnym felietonie w środowej „Rz” prof. Gwiazdowski (prawnik, który uwielbia komentować sprawy gospodarcze) informuje, że proponowane w UE zapisy maksymalnej wielkości długu są łatwe do obejścia za pomocą sztuczek z ukrywaniem długu (oczywiście unijna metodyka statystyczna na nic takiego nie pozwala), że 200 mln euro kapitału dla MFW „wystarczy na waciki” (w rzeczywistości MFW na podstawie swojego kapitału pożycza z rynku wielokrotność tej kwoty, a jej przekazanie zwiększyłoby o połowę jego zdolności pożyczkowe), że różnica między Fedem a EBC jest taka, że Fed drukuje pieniądze, a EBC je „sterylizuje”, czyli – cytuję – „skupuje obligacje zadłużonych państw” (już studenci I roku ekonomii wiedzą, że sterylizacja polega na czymś dokładnie odwrotnym, czyli na sprzedawaniu obligacji, by ściągnąć pieniądze z rynku). Jak widać, o ekonomii śpiewać każdy może.”

www.ekonomia24.pl/artykul/770682-Solidarnosc-i-zdrowy-rozsadek.html

Z pointą Witka (byliśmy dotąd per „ty”)  się całkowicie zgadzam. Nie zgadzam się wszelako, że napisałem – cytuję – „EBC je „sterylizuje, czyli skupuje obligacje zadłużonych państw (już studenci I roku ekonomii wiedzą, że sterylizacja polega na czymś dokładnie odwrotnym, czyli na sprzedawaniu obligacji, by ściągnąć pieniądze z rynku)”.

No bo napisałem: „EBC prowadził  sterylizację  – kupował obligacje najbardziej zadłużonych państw, żeby miały one na spłacenie „rynkom finansowym” starych długów, a sprzedawał tymże „rynkom finansowym” swoje własne obligacje”.

www.rp.pl/artykul/769304-Dieta-MZ-dla-Europy.html

Ale widocznie niektórym profesorom ekonomii czytanie całego zdania napisanego przez studenta do kropki jest nie potrzebne, bo już w jego połowie po przecinku mogą sobie wyrobić zdanie na temat całości.

Oczywiście, że „unijna metodyka statystyczna na nic takiego (jak „obchodzenie maksymalnej wielkości długu za pomocą sztuczek z ukrywaniem długu”) nie pozwala. Ale jako prawnik, a nie ekonomista, wiem jak obejść „unijną metodykę statystyczną”. Zresztą nie jest to żadna wiedza tajemna – mają ją już studenci I roku prawa. Korzystali z niej Grecy i… polscy ministrowie finansów. Pierwszy kredycik na wypłatę emerytur ZUS zaciągnął już w 1998 roku.  Ale przecież „unijna metodyka statystyczna” ZUS-owi tego robić nie zabrania!

Głowę zaś chylę za zdanie: „w rzeczywistości MFW na podstawie swojego kapitału pożycza z rynku wielokrotność tej kwoty (200 mld euro), a jej przekazanie zwiększyłoby o połowę jego zdolności pożyczkowe”. Nie potrafiłbym tak celnie naukowo opisać stosowanej od lat w sektorze finansowym metody „wypłukiwania złota z powietrza” – czyli kreowania pieniądza z długu. Bardzo bym chciał pożyczyć od Stasia 200 (jak nie miliardów to przynajmniej złotych) i na tej podstawie pożyczyć Kaziowi „wielokrotność tej kwoty” i pobrać za to stosowne odsetki. No ale ja bzdury piszę, więc zapewne jakaś większa mądrość się za tym kryje, a ja jej nie umiem pojąć.

0

Robert Gwiazdowski

120 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758