Bez kategorii
Like

O szkołę, historię, uczciwość …

07/04/2012
819 Wyświetlenia
0 Komentarze
9 minut czytania
no-cover

Happy Easter, Feliz Pascua, Честит Великден, Šťastné Velikonoce, Sretan Uskrs, Καλό Πάσχα, Feliz Páscoa, Срећан Ускрс, Vesele velikonočne praznike, Glad Påsk, Frohe Ostern, Boldog Húsvéti Ünnepeket, Wesolych Swiat Wielkanocnych!

0


 

Podczas gdy Jarosław Kaczyński wyraża publicznie żal, że policja nie przejęła skuteczności zlikwidowanej teoretycznie w 1989 roku Służby Bezpieczeństwa trwają strajki głodowe o historię.

W krakowskim strajku uczestniczył Leszek Jaranowski – współcześnie wydawca książek agentofilskich, czyli zamazujących granicę między zdradą a uczciwością wytyczoną przez IPN. Wydawnictwo „Dar Point”, którego były ZSMPowiec Leszek Jaranowski jest właścicielem słynie z książek takich autorów jak Maciej Gawlikowski czy Mirosław Lewandowski kwestionujących wyrok sądów lustracyjnych – opinię IPN wobec agenta SB TW Lecha Leszka Moczulskiego, agenta SB TW Historyka Andrzeja Szomańskiego i innych agentów SB.

Strajk warszawski, trwający zaledwie kilka dni przyniósł ze sobą obietnicę stworzenia nowych struktur pod nazwą „Obywatelski Ruch Wychowawczy”, który ma być wsparciem dla polskiej szkoły o czym informuje dziennikarzy pan Piotr Gryza przedstawiany jako „jeden z głodujących”.

Piotr Gryza jako przewodniczący samorządu szkolnego wyłonionego w „niedemokratyczny” sposób w XVI LO im. Stefanii Sempołowskiej w 1979 roku jest negatywnym bohaterem moich artykułów p.t. „Czerwony sztandar nad dyskoteką” z 1980 roku i „Rudy, znaczy fałszywy..” z 1981 roku. Nie jest przypadkiem, że głównym przeciwnikiem „małej solidarności” nie był milicjant, ani partyjny aparacik, tylko funkcyjny z Samorządu Szkolnego. Świadczą o tym dokumenty z 1980 i 1981 roku.

Samorząd szkolny pod kierownictwem Piotra Gryzy zajmował się m.in. upamiętnianiem rocznic Rewolucji Październikowej, rocznicą „wyzwolenia Warszawy”, dbał o tradycję Ludowego Wojska, a także „rozpoczęciem prac przygotowawczych z młodzieżą klas IV celem wstąpienia do PZPR”.

Relegacja ze szkoły członków Międzyszkolnego Komitetu Odnowy poprzedzona była krytyką, również pisemną ze strony zarówno samorządu, jak i samego Piotra Gryzy, który w wyniku tajnej umowy o przekazywaniu sobie głosów z kandydatem Robertem Walenciakiem (Lewica, coś na kształt RPP) uzyskał stanowisko wiceprzewodniczącego niezależnie od wyniku wyborów, a po opuszczeniu szkoły przez Przewodniczącego, pozostał p.o. Przewodniczącego Samorządu.

Proces wyrzucania ze szkoły był dla mnie szczególnie przykry także dlatego, że uczestniczyli w nim ludzie, których uważałem za przyjaciół. Tekst „Rudy, znaczy fałszywy..” jest opisem ceny, jaką przyszło zapłacić za pozostanie w szkole moim przyjaciołom, którym zabrakło odwagi osobistej, aby pozostać wiernym swoim przekonaniom. Cena ta w rzeczywistości okazała się o wiele wyższa, aniżeli utrata kontaktu z rzeczywistością opisywana w „Rudy, znaczy fałszywy..” – przyjaciele pozostający pod wpływem Diomki znaleźli się w orbicie wpływów jednego z najzdolniejszych agentów SB „TW Nonparela” Roberta Luśni, skądinąd dobrego znajomego wielu protestujących i w krótkim czasie stali się dla ruchu niepodległościowego właściwie bezużyteczni. Tandem agentów: brutalny, chamski Diomka i „szczerze wierzący” TW Nonparel Robert Luśnia okazał się wyjątkowo skuteczny. „Jar Śliwnica”, rzecznik „Ucznia Polskiego”, czyli płatny szpicel SB Robert Luśnia tym razem jako „członek podziemnego NZS” legenduje Piotra Gryzę w końcówce lat 80.

Piotr Gryza nie zaliczał się nigdy do moich przyjaciół i jego rola w „Rudy, znaczy fałszywy..” nie jest pierwszoplanowa, ale za to to on jest tym, który rozpina „Czerwony sztandar nad dyskoteką” jako gorliwy, jawny współpracownik Dyrekcji. Może warto dodać, że w 1980 roku Dyrekcja: Barbara Drzewiecka i Barbara Krukowska nie zaliczały się do liberalnych, demokratyzujących pedagogów, pełnych pomysłów, jak zreformować oświatę. Przeciwnie – Dyrekcja XVI LO sympatyzuje z linią towarzyszy Stefana Olszowskiego i Mirosława Milewskiego, a za największego bohatera w historii Polski uważa Bolesława Bieruta. Przedstawicielem tej Dyrekcji wśród uczniów jest funkcyjny Piotr Gryza.

"Niech się buja z Bujakiem" to wyjaśnienie otrzymała moja matka od dyrektor XVI LO im. Stefanii Sempołowskiej pani Barbary Drzewieckiej na pytanie o powód wyrzucenia syna i została poproszona o natychmiastowe opuszczenie terenu szkoły. Rodzice innych relegowanych otrzymali podobne wyjaśnienia nawiązujące do opozycyjnej aktywności swoich dzieci. W czasie relegowania (1981) grupy uczniów ze szkoły za przynależność do Międzyszkolnego Komitetu Odnowy: Anny Orłowskiej, Tomasza Sokolewicza i Wojtka Zaliwskiego i innych samorząd szkolny zachował milczenie. W tym samym czasie byli relegowani z innych szkół członkowie MKO: Jerzy Jakubowski i Piotr Sternicki.

Osobą odważnie broniącą relegowanych była nauczycielka języka polskiego Jadwiga Bakanacz.

P.O. Przewodniczącego Samorządu Szkolnego XVI LO był wówczas znowu Piotr Gryza, bynajmniej nie z powodu popularności wśród uczniów.

Piotr Gryza nie udzielił zgody na rejestrowaną rozmowę. Wcześniej, w rozmowie ze mną twierdził, że nic nie pamięta.

Wypowiedź Piotra Gryzy deklarującego zainteresowanie polską szkołą budzi we mnie strach, a wykorzystywanie symbolu Matki Boskiej przez aktywnego po stronie dyrekcji w czasie sporu o Krzyże w szkołach Piotra Gryza bulgotanie brzucha, co w czasie Świąt może mieć złe skutki. Mam nadzieję, że Policja nie zacznie torturować podejrzanych na skalę zbliżoną do SB, Jarosław Kaczyński zrezygnuje z popierania sędziego Kryże, przewodniczącego Piotra Gryza i wszystkich, którzy byli beneficjentami Polskiej Rzeczpospospolitej Ludowej.

 

by PAP Piotr Gryza

by PAP Piotr Gryza (po prawej, podpiera głowę) i Portret Matki Boskiej

Oryginalna ulotka Miedzyszkolnego Komitetu Odnowy z 4 listopada 1980 roku: pierwszym postulatem jest demokratyczny samorząd. Proszę zwrócić uwagę na dalsze punkty.. 🙂

Ważne uwagi… i dzisiaj. Jak myślicie, kim są "warszawscy uczniowie"? 😉

 

Tomasz Sokolewicz po pierwszym relegowaniu ze szkoły w Prezydium Federacji Młodzieży Szkolnej wraz z doradcami. Na zdjęciu widoczni: Grzegorz Bierecki, Kazimierz Marcinkiewicz, Sławomir Skrzypek, prof. Krzysztof Przecławski, Tomasz Sokolewicz i in.

 

Happy Easter, Feliz Pascua, Честит Великден, Šťastné Velikonoce, Sretan Uskrs, Καλό Πάσχα, Feliz Páscoa, Срећан Ускрс, Vesele velikonočne praznike, Glad Påsk, Frohe Ostern, Boldog Húsvéti Ünnepeket, Wesolych Swiat Wielkanocnych!

 

Głodówka o historię

 

Dwa Zaułki, głodówka i…

0

Tomasz Sokolewicz

"Dzialacz niepodleglosciowy. Wspóltwórca "Ucznia Polskiego", Federacji Mlodziezy Szkolnej i Polskiej Armii Krajowej. Pedagog, manager i germanista. Ulubione motto: "Milsza mi niebezpieczna wolnosc niz bezpieczna niewola” Rafal Leszczynski XV"

153 publikacje
3 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758