Czytając tak wiele ciekawych postów na naszym NE (ale również na innych portalach), zauważyłem że dość często autorzy, kiedy piszą o naszym kraju jako o Rzeczypospolitej – używają w dopełniaczu niewłaściwej formy "Rzeczpospolitej". Jest to w sumie może nawet dość drobny błąd, ale myślę że warto go nie popełniać, tym bardziej że wiele tekstów, w których on się pojawia, odznacza się naprawdę dużą wartością merytoryczną. Jeżeli mówimy o naszym Kraju, Polsce – wówczas mówimy o "Rzeczypospolitej". Np.: "Świetna husaria Rzeczypospolitej rozgromiła 4 VII 1610r. armię moskiewską". Natomiast formy dopełniaczowej "Rzeczpospolitej" używamy w odniesieniu do znanej nam wszystkim gazety. Np.: "Wczoraj przeczytałem fajny felieton Ziemkiewicza w `Rzeczpospolitej`". Analogicznie – mówimy "Pan Prezydent Rzeczypospolitej" a nie "Rzeczpospolitej" (abstrahując od tego że obecnie […]
Czytając tak wiele ciekawych postów na naszym NE (ale również na innych portalach), zauważyłem że dość często autorzy, kiedy piszą o naszym kraju jako o Rzeczypospolitej – używają w dopełniaczu niewłaściwej formy "Rzeczpospolitej". Jest to w sumie może nawet dość drobny błąd, ale myślę że warto go nie popełniać, tym bardziej że wiele tekstów, w których on się pojawia, odznacza się naprawdę dużą wartością merytoryczną.
Jeżeli mówimy o naszym Kraju, Polsce – wówczas mówimy o "Rzeczypospolitej". Np.: "Świetna husaria Rzeczypospolitej rozgromiła 4 VII 1610r. armię moskiewską".
Natomiast formy dopełniaczowej "Rzeczpospolitej" używamy w odniesieniu do znanej nam wszystkim gazety. Np.: "Wczoraj przeczytałem fajny felieton Ziemkiewicza w `Rzeczpospolitej`".
Analogicznie – mówimy "Pan Prezydent Rzeczypospolitej" a nie "Rzeczpospolitej" (abstrahując od tego że obecnie piastująca ten urząd osoba jest jaka jest…)
A poza tym Nowy Ekran jest świetny! 🙂