Wdrażanie podwyższonych standardów kapitałowych, nowe otwarcie dla usług outsourcingowych, restrukturyzacje sieci placówek bankowych – to tylko niektóre z tematów poruszanych w ramach Warsaw International Banking Summit, które odbyło w Warszawie.
Wydarzeniu towarzyszyło Spotkanie Liderów Bankowości. W dniach 25-26 października Hotel Westin stał się miejscem dyskusji na temat przyszłości rynku płatności i sektora bankowego w Polsce i na świecie. Znani ekonomiści oraz prezesi i zarządzający największymi instytucjami finansowymi przez dwa dni debatowali nad przyszłością polskiej bankowości, w szczególności nad funkcjonowaniem oddziałów bankowych, outsourcingiem usług oraz wpływem technologii na nowe modele biznesowe.
Nadchodzi fala zmian?
Uczestnicy Spotkania Liderów Bankowości zwracali uwagę na propozycję Komisji Europejskiej, która mówi o przyspieszeniu prac nad wdrożeniem podwyższonych standardów kapitałowych dla europejskich banków. Ograniczony obecnie dostęp banków do rynków kapitałowych może nie pozwolić na pozyskanie dodatkowych środków, niezbędnych do podwyższenia skonsolidowanego współczynnika wypłacalności. W konsekwencji może to spowodować gwałtowne kurczenie się europejskich grup bankowych poprzez sprzedaż spółek córek bądź zmniejszanie portfeli kredytowych. Należy zatem wspólnie z innymi krajami Unii Europejskiej postulować powrót do stopniowego podwyższania wymogów kapitałowych.
– Bazylea III oraz najnowsze propozycje KE dotyczące zaostrzenia standardów kapitałowych dla europejskich banków, mogą spowodować falę zmian właścicielskich w polskim sektorze bankowym. W mniej pesymistycznym scenariuszu wpłyną na dostępność kredytów w Polsce, co przy dużym uzależnieniu naszej gospodarki od kredytowania bankowego, przełoży się na niższy wzrost gospodarczy – skomentował Mariusz Grendowicz, przewodniczący Rady Programowej Banking Forum.
Zdaniem uczestników Spotkania Liderów Bankowości należy jak najszybciej przygotować się do nadchodzących zmian właścicielskich. W szczególności należy sformułować politykę państwa i nadzoru w stosunku do nieobecnych dotychczas potencjalnych właścicieli polskich banków – funduszy private equity, sovereign wealth czy inwestorów pochodzących z krajów o odmiennych systemach regulacyjnych.
Dodatkowo należy dążyć do zapobiegania arbitrażowi regulacyjnemu za sprawą koordynacji wdrażania nowych rozwiązań w ramach G20 tak, by szybkość wdrażania Bazylei III była skoordynowana z procesem przezwyciężania zawirowań na rynkach finansowych. Jednocześnie uczestnicy Spotkania Liderów Bankowości zwracają uwagę na niebezpieczeństwa płynące z wprowadzenia rozwiązań podatkowych, które uniemożliwiają akumulację kapitałów banków.
Banki bez placówek?
– Postępujący proces konsolidacji sektora bankowego w Polsce w wyniku zmian właścicielskich, powiązany z dynamicznym rozwojem nowych technologii to główne czynniki wpływające, zdaniem uczestników Spotkania Liderów Bankowości, na nieuchronną redukcję liczby placówek bankowych. Co równie istotne, podobny trend obserwujemy już w krajach bałtyckich, w Hiszpanii czy na Węgrzech, gdzie po nasyceniu rynku oddziałami bankowymi nastąpiło wyraźne wyhamowanie rozwoju sieci placówek. Zmiany w otoczeniu rynkowym skłonią polskie banki do ograniczenia sieci oddziałów o ok. 5-10% w perspektywie 2-3 lat. Dokona się to na rzecz wirtualizacji obsługi, wykorzystania mediów społecznościowych oraz większej współpracy z podmiotami okołobankowymi – prognozuje Maciej Meder, Dyrektor Zarządzający firmy doradczej zeb/.
W najbliższych latach rola placówki bankowej będzie się zmieniać w kierunku centrum doradczego, umożliwiającego przeprowadzanie spotkań z klientami oraz nowoczesną prezentację produktów. Nowe warunki wymuszą zmiany w wystroju i aranżacji oddziałów bankowych oraz wyposażenie ich w nowe technologie komunikacyjne. Jednocześnie uczestnicy Spotkania Liderów Bankowości podkreślają, że banki będą musiały postawić na wirtualizację obsługi.
– Banki powinny opracować strategię rozwoju sprzedaży i obsługi poprzez kanały alternatywne, inne niż oddział oraz wykorzystać potencjał nowych sposobów komunikacji w erze Web 2.0 – dodaje Maciej Meder. – Dodatkowo przyszłość będą kształtować narzędzia umożliwiające personalizację produktów bankowych oraz skuteczne zastosowanie cross-sellingu.
Outsourcing zmieni obraz bankowości
– Wchodząca w życie 27 października br. nowelizacja Prawa Bankowego, szczególnie w połączeniu z dyskusją toczącą się wokół podatku VAT dla usług outsourcingowych w bankowości, może zmienić całkowicie obraz polskiej bankowości – przewiduje Wojciech Sobieraj, prezes Alior Bank.
Prognozy te wynikają z nowych uwarunkowań umożliwiających znaczące rozszerzenie outsourcingu usług bankowych. Przykładowo, banki nie będą musiały już zgłaszać umów outsourcingowych do Komisji Nadzoru Finansowego, co w dłuższej perspektywie może całkowicie odmienić polski rynek bankowy.
Zmiany w regulacjach mogą także przynieść sektorowi bankowemu znaczne oszczędności. "Znikną bariery utrzymywania większości wydzielonych funkcji backoffice’owych dla poszczególnych banków, co poprawi efektywność kosztową nawet o 15 – 25%" – dodaje Wojciech Sobieraj. Środki zaoszczędzone na outsourcingu mogą okazać się na tyle istotne, że zwiększą konkurencyjność cen usług bankowych.
– Z tego powodu ważne jest, aby szybko dostosowywać się do zmieniających się uwarunkowań prawno-podatkowych. W przeciwnym wypadku bankom grozi utrata udziałów w rynku – podsumowuje Sobieraj.
O przyszłości branży bankowej
W części konferencyjnej Warsaw International Banking Summit, MM Conferences S.A., organizator wydarzenia, zorganozowął ponad 20 dyskusji panelowych, wystąpień i prezentacji. Poruszone w nich kluczowe dla branży bankowej zagadnienia mające wpływ na jej kształt w najbliższej przyszłości.
Uczestnikami Spotkania Liderów Bankowości byli
· Mariusz Grendowicz – przewodniczący Rady Programowej Banking Forum,
· Frederic Amoudru – prezes Zarządu BNP Paribas Bank Polska,
· Maciej Bardan – prezes Kredyt Bank,
· Tomasz Bogus – prezes Banku Pocztowego,
· Bartosz Chytła – prezes Banku DnB NORD Polska,
· Zbigniew Jagiełło – prezes PKO BP,
· Krzysztof Kalicki – prezes Deutsche Bank Polska,
· Andrzej Kopyrski -wiceprezes Pekao S.A.,
· Leszek Niemycki – prezes Deutsche Bank PBC,
· Wojciech Sobieraj – prezes Alior Bank,
· Jacek Szugajew – prezes Rabobank Polska,
· Małgorzata O’Shaughnessy – Senior Vice President Visa Europe, dyrektor generalna – Polska, Czechy, Słowacja,
· Anna Sieńko – Country General Manager, IBM Poland & Baltic,
· Janusz Diemko – prezes First Data Polska,
· Pedro Hipólito – General Manager at SIBS International,
· Mirosław Janik – prezes Wincor Nixdorf,
· Maciej Meder – dyrektor zarządzający zeb/,
· Wiesław Migut – prezes Migut Media S.A.,
· Michał Skowronek – dyrektor generalny MasterCard Europe w Polsce.
Źródło: MM Conferences, SIZ PAP
Wiadomości z banków i o bankach, dla klientów i pracowników, entuzjastów i sceptyków. Ubezpieczenia od A do Z. Gospodarka, finanse i giełda.