O ponad 300 proc. wzrósł w ostatnich 20 latach odsetek dorosłych Polaków przyznających się do brania narkotyków.
W najnowszym badaniu statystycznym „Diagnoza Spoleczna 2011” są bardzo ciekawe informacje o naszym stosunku do używek.O ponad 300 proc. wzrósł odsetek dorosłych Polaków przyznających się do brania narkotyków. Zobaczmy jak wyglądało to w kolejnych latach:
1993 0,3 proc.
1995 0,7 proc.
2000 1,0 proc.
2009 1,2 proc.
2011 1,3 proc.
Jeszcze ciekawsze jest to, kto te narkotyki bierze. Otóż są to głównie osoby przed 24 rokiem życia. Odsetek osób biorących narkotyki wśród osób po 45 roku życia jest śladowy. To świadczy o tym, że z narkotyków większość osób po prostu wyrasta.
Średnia wieku posłów to 51 lat. Polityka narkotykowa państwa to zatem polityka pokolenia rodziców, które używa aparatu państwa do wychowania pokolenia swoich dzieci (a w szczególności synów, bo to oni stanowią 80 proc. biorących narkotyki).
Interesujące jest również to, że wśród osób do 24 roku życia narkotyki bierze prawie 5 proc. osób a pali papierosy niewiele ponad 19 proc. Czyli w tej grupie wiekowej osób biorących narkotyki jest tylko cztery razy mniej, niż palących papierosy. A pamiętajmy, że papierosy są legalne i dostępne w każdym kiosku a narkotyki nielegalne i teoretycznie dotarcie do nich nie powinno być proste.
Podsumowując: liczba korzystających z legalnych papierosów spada, liczba korzystających z nielegalnych narkotyków rośnie.
"Szef Dzialu Ekonomicznego Nowego Ekranu. Dziennikarz z 10-letnim stazem. Byly z-ca szefa Dzialu Biznes "Wprost"."