Bez kategorii
Like

Nowelizacja nieistniejącego w porządku prawnym regulaminu Sejmu RP

07/12/2012
559 Wyświetlenia
0 Komentarze
4 minut czytania
no-cover

czytanie ze zrozumieniem nie boli!!!!!!!!!!

0


 

dzisiaj znalezione w sieci

PiS, SP i RP za zmianami w regulaminie Sejmu; PO – przeciw

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,PiS-SP-i-RP-za-zmianami-w-regulaminie-Sejmu-PO-przeciw,wid,15158484,wiadomosc.html?ticaid=1fa88

próby dodania opinii spełzły na niczym, kompletna blokada nieprzychylnych opinii

Kluby PiS, SP i RP opowiedziały się za przyjęciem zmian w regulaminie Sejmu, zakładających m.in. likwidację sejmowej zamrażarki oraz zakaz odrzucania w pierwszym czytaniu projektów obywatelskich. PO zagłosuje za odrzuceniem projektu.

Klub SLD zgłosił poprawkę do projektu, który przygotowali posłowie PiS, dlatego projekt ponownie został skierowany do komisji regulaminowej i spraw poselskich.

 

PSL postuluje pilne prace nad całościową zmianą regulaminu.

 

Poseł-sprawozdawca Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich Kazimierz Michał Ujazdowski (PiS) podkreślił, że zmiany zawarte w projekcie uchwały są niezwykle istotne dla polskiego parlamentaryzmu. Ocenił, że jest on odpowiedzią na zjawisko kryzysu zaufania do parlamentu i nawiązuje do regulacji wprowadzonych w Niemczech i Francji.

Zdaniem Ujazdowskiego przyjęcie projektu poprawi rzetelność i przejrzystość procesu legislacyjnego, zwiększy prawa obywateli względem władzy ustawodawczej i zwiększy prawa opozycji.

Tomasz Głogowski (PO) zapowiedział w debacie nad zmianami w Regulaminie, że posłowie PO zagłosują przeciwko projektowi uchwały. Według niego wiele punktów z projektu jest godnych uwagi, szczególnie w obszarze kontroli parlamentu dotyczącej unijnego prawodawstwa, ale – jak zaznaczył – większość rozwiązań "idzie zbyt daleko". – Czy mityczna "zamrażarka" chłodzi w ostatnim czasie? Chyba nie – zaznaczył poseł.

 

 

 

Co oni  chcą poprawiać,  akt prawny, którego nie ma w porządku prawnym!!!!!

może należy sprawdzić znajomość Konstytucji wybrańców narodu?

 

Uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 30 lipca 1992 r.REGULAMIN SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ”i jego załącznik – Załącznik do uchwały Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 30 lipca 1992 r.PRZEDMIOTOWY ZAKRES DZIAŁANIA KOMISJI SEJMU”z jego wszystkimi zmianami dokonanymi po dniu wejścia w życie Konstytucji RP z dnia 2 kwietnia 1997r. na mocy ustawy Konstytucyjnej z dnia 17 października 1992r. jest przepisem nieobowiązującym.

 

Sejm RP do dzisiaj nie uchwalił regulaminu Sejmu zgodnie z postanowieniem art. 112 Konstytucji RP z dnia 2 kwietnia 1997r.

Art. 112 Konstytucji RP stanowi
Organizację wewnętrzną i porządek prac Sejmu oraz tryb powoływania i działalności jego organów, jak też sposób wykonywania konstytucyjnych i ustawowych obowiązków organów państwowych wobec Sejmu określa regulamin Sejmu uchwalony przez Sejm.

Konstytucja we wskazanym artykule wyraźnie mówi regulamin Sejmu, a nie uchwała o tytule regulamin Sejmu. Ten akt prawny wywodzi się bezpośrednio z Konstytucji i nie może być aktem prawnym w randze uchwały (czytanie ze zrozumieniem nie boli).

Jak skutecznie  można kontrolować organy państwa określone w Konstytucji i ustawach, jak można stanowić prawo zgodnie z Konstytucją, jeśli organizację Sejmu określa uchwała z poprzedniej epoki nawet jeśli jest to 30 lipiec  1992 r.(tak zwany okres przejściowy)

poniżej ustawa Konstytucyjna uchylająca wszystkie przepisy określone w ustawie konstytucyjnej z dniem wejścia w życie nowej Konstytucji, taką Konstytucją jest Konstytucja z 2 kwietnia 1997r.

0

tomm

61 publikacje
21 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758