Jarosław Kaczyński powiedział, że przez budowę gazociągu zostało naruszone prawo Polski do prawidłowego rozwoju. Chodzi o kwestię rozbudowy portów Szczecin-Świnoujście. Zdaniem polskiej strony, położenie gazociągu w poprzek toru podejściowego do portu może zagrozić jego rozwojowi, a wpłynąć korzystnie na rozwój na przykład portu w Rostocku. Zdaniem przedstawicieli Nord Streamu, nie ma takiego zagrożenia i jeżeli porty w Szczecinie i Świnoujściu planują się rozbudowywać, to będzie możliwość zagłębienia rury. Oczekiwane jest wystąpienie przedstawiciela Nord Stream, ale również adwokata Stefana Hambury. W jego wystąpieniu bowiem, według nieoficjalnych informacji, mają pojawić się nowe inforrmacje, czy inwestycja jest zgodna z prawem. Spotkanie odbywa się w formie tzw. wysłuchania publicznego, podczas którego po części oficjalnej uczestnicy będą mogli zadawać pytania.
FORSAL
Polska i Niemcy powinny zawrzeć umowę międzynarodową, która by regulowała zasady funkcjonowania gazociągu Nord Stream – powiedział we wtorek w Szczecinie na konferencji poświęconej gazociągowi, znawca prawa międzynarodowego mec. Stefan Hambura.
Mecenas dodał, że deklaracje szefów rządów obu krajów, iż są one skłonne do współpracy, to za mało
Hambura dodał, że znając prawo niemieckie i tamtejsze realia, wie, iż "nic tak dobrze nie robi jak zebranie wszystkich ustaleń w jednym konkretnym dokumencie". Rządy się zmieniają, a dokument pozostaje, a w kwestii gazociągu jest dla obu krajów konieczny" – podkreślił.(PAP)
PODSUMOWANIE