Bez kategorii
Like

Niemiecki Trybunał Konstytucyjny wyznacza standardy w UE

13/09/2012
470 Wyświetlenia
0 Komentarze
5 minut czytania
no-cover

W sytuacji takich rozstrzygnięć niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego w sprawach europejskich, decyzje polskiego rządu dotyczące tej problematyki, jawią się wręcz jako kpina z demokracji.

0


 1. Wczoraj, wyrażenie zgody przez niemiecki Trybunał Konstytucyjny na udzielenie pomocy przez ten kraj, dla bankrutujących krajów strefy euro, zostało przyjęte przez tzw. rynki finansowe wręcz z entuzjazmem.

Wszyscy w Unii Europejskiej z kanclerz Angelą Merkel na czele przez blisko 3 miesiące czekali w napięciu na tę decyzję i choćby ten fakt pokazuje, że w Niemczech, demokracja nie jest fasadą.

Mimo tego, że wcześniej decyzje niemieckiego rządu w sprawie poparcia unijnego paktu fiskalnego i powołania Europejskiego Mechanizmu Stabilizacji (EMS), zostały przyjęte przez Bundestag większością 2/3, to skargi posłów partii opozycyjnych do Trybunału w tej sprawie zostały potraktowane, z całą powagą.

Trzeba przy tym zwrócić uwagę, że na forum UE, kolejne decyzje podejmowane pod hasłem „więcej integracji”, czego odzwierciedleniem jest między innymi pakt fiskalny i EMS, wręcz wpychają w ręce Niemiec, dominację w Europie.

2. Decyzja niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego, pozwala prezydentowi tego kraju na ratyfikowanie ustaw dotyczących paktu fiskalnego i EMS ale pod warunkiem, że niemiecka pomoc finansowa nie przekroczy 190 mld euro.

Niemcy wprawdzie nie wyrywają się aż tak bardzo z pomocą dla krajów Południa strefy euro ale w związku z tym, że są największą gospodarką UE, muszą być także największym udziałowcem tego funduszu pomocowego.

Przez ponad 10 lat funkcjonowania waluty euro ten kraj, był głównym beneficjentem korzyści z wprowadzenia wspólnego europejskiego pieniądza, teraz musi więc łożyć ogromne środki na jego ratowanie.

3. Ale rozstrzygnięcie niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego powinno być także sygnałem dla innych krajów UE, że proces pogłębiania integracji europejskiej, musi się odbywać pod kontrolą społeczeństw tych krajów.

Niemiecki Trybunał Konstytucyjny uznał wprawdzie, że pakt fiskalny i EMS nie są sprzeczne z konstytucją tego kraju ale jednocześnie określił, granicę pomocy finansowej, której nie można przekroczyć.

Ba zapowiedział, że zbada także zgodność z niemiecką konstytucją, decyzji Europejskiego Banku Centralnego, dotyczących, skupu bez żadnych ograniczeń obligacji takich krajów jak Hiszpania i Włochy, bo przecież Niemcy są udziałowcem tego banku i w związku z tym odpowiadają za jego zobowiązania.

4. W sytuacji takich rozstrzygnięć niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego w sprawach europejskich, decyzje polskiego rządu dotyczące tej problematyki, jawią się wręcz jako kpina z demokracji.

Premier Tusk, przed wyjazdami na posiedzenia Rady Europejskiej nie tylko nie uważa za stosowne aby poinformować Parlament o swoich zamierzeniach ale także już po wyrażeniu zgody na oddanie kolejnych kompetencji państwa narodowego na rzecz Brukseli, forsuje zatwierdzenie tych decyzji w polskim Sejmie zwykłą większością głosów.

Tak było ze zgodą naszego kraju na Europejski Mechanizm Stabilizacji, teraz w tym samym trybie jest forsowana zgoda na członkostwo Chorwacji w UE.

Oczywiście nie mam nic przeciwko członkostwu tego kraju w UE ale chociażby w związku z tym, że będziemy musieli stracić parę miejsc w Parlamencie Europejskim w związku z członkostwem Chorwacji, zmienia to warunki funkcjonowania naszego kraju w UE. Chociażby z tego powodu, wymaga zatwierdzenia tej decyzji większością 2/3 w polskim Sejmie.

Niestety rząd Tuska niespecjalnie się tym wszystkim przejmuje. Zgodę Polski na EMS przepchnął w Sejmie zwykłą większością głosów, jutro w podobny sposób będzie chciał zatwierdzić członkostwo Chorwacji w UE.

Tak wygląda polska demokracja pod rządami ekipy Tuska, choć nasi zachodni sąsiedzi pokazują jak podejmowane są strategiczne decyzje w naprawdę demokratycznym państwie.

0

kuzmiuk

Blog ekonomiczno-polityczny

555 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758