Hanowerski Jugendamt (urząd ds. dzieci i młodzieży) domaga się wydania niemieckiej rodzinie zastępczej dwojga dzieci z Bytomia – Dawida i Daniela. Wniosek Jugendamtu w tej sprawie trafił do polskiego sądu.
Chłopców nie chcą oddać polscy rodzice, którzy podczas pobytu w Niemczech zostali pozbawieni praw rodzicielskich, ale mimo to zabrali dzieci z tamtejszego domu dziecka i wrócili do kraju.
Pierwsze posiedzenie o wydanie dzieci odbyło się dziś przed sądem rodzinnym w Bytomiu. Według prawników reprezentujących rodzinę, to „wybitnie precedensowa” sprawa – po raz pierwszy Jugendamt stara się w polskim sądzie o wydanie polskich dzieci.
Państwo G. z Bytomia w 2007 r. wyjechali do Niemiec, by – jak dziś tłumaczą – poprawić byt sobie i dzieciom. W 2011 r. tamtejszy sąd odebrał rodzicom władzę nad dziećmi, argumentując to złą sytuacją rodzinną.Dziś chłopcy mają 3 i 5 lat. Niemiecki sąd nie zasięgnął przy tym opinii biegłego, rodzice nie byli reprezentowani przez adwokata – powiedział adwokat Markus Matuschczyk, który obecnie jest pełnomocnikiem rodziców.
Po wyroku dzieci trafiły do niemieckiego domu dziecka. Rodzice mogli się z nimi kontaktować raz na tydzień, później jeszcze rzadziej. Według relacji rodziców, sytuacja w ośrodku była bardzo zła, a chłopcy tęsknili za mamą i tatą.
Nie mogąc wytrzymać rozłąki, w lipcu 2011 r. podczas kolejnego spotkania z Dawidem i Danielem rodzice zabrali dzieci z ośrodka, po czym wrócili do Polski.
Pod względem prawnym jest to kradzież dzieci, ponieważ rodzice nie mieli władzy rodzicielskiej
– przyznał Matuschczyk.
Niedawno Jugendamt przysłał do Polski wniosek, w którym domaga się wydania dzieci.
W Niemczech czeka już na nich rodzina zastępcza.Strona niemiecka powołuje się na przepisy konwencji haskiej w sprawie uprowadzenia dzieci. Polska prokuratura, która reprezentuje wnioskodawcę, na razie nie ustosunkowała się do wniosku
– powiedział adwokat.
Dawid i Daniel ostatnio znów trafili do ośrodka wychowawczego, tym razem na Śląsku. Według pełnomocnika, ma to najprawdopodobniej związek z pismem z Jugendamtu. Państwo G. mogą widzieć dzieci podczas widzeń. Zapewniają, że Dawid i Daniel chcą do nich wrócić. Rodzice liczą, że sąd nie zgodzi się na wydanie ich dzieci. Zapewniają, że wszyscy się kochają i chcą być razem. Dodają, że dzieci nie mówią po niemiecku.
Pełnomocnik rodziców wniósł dziś przed sądem m.in. o odrzucenie wniosku ws. wydania dzieci, powołania biegłych i przesłuchanie Dietmara Brehmera – lidera mniejszości niemieckiej na Górnym Śląsku.
Poza Matuschczykiem rodzinie G. pomaga Polskie Stowarzyszenie Rodzice Przeciw Dyskryminacji Dzieci w Niemczech.
Następna rozprawa 11 lipca 2012
Wojciech Leszek Pomorski: Polak, pochodzący z Kaszub. Urodzony w Bytowie (woj. pomorskie). Nauczyciel, magister germanistyki Uniwersytetu Śląskiego, politolog. Ojciec dwóch germanizowanych od ponad 11 lat córek - Justyny Marii i Iwony-Polonii Pomorskich. Rodzina była prześladowana przez władze komunistyczne. Wojciech Leszek Pomorski od stanu wojennego do emigracji aktywny działacz podziemia „Solidarności”, szykanowany przez komunistyczne władze. Od lipca 1989r.- na emigracji w Niemczech. Aktywnie działa i angażuje się w życie Polonii w Niemczech. Rodzice - rdzenni Kaszubi - są nauczycielami. Ojciec - Wacław Pomorski, polityk, znany poeta, wszechstronny artysta i malarz, był działaczem „Solidarności”. Został aresztowany po wprowadzeniu stanu wojennego. Odznaczony w 2007 r. przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Wojciech Pomorski: Założyciel polskojęzycznych grup w niemieckich przedszkolach. Prezes i założyciel: „Związku Polaków w Niemczech Rodło Oddział II w Hamburgu”, „Nowego Związku Polaków w Niemczech - 2000 t.z.” oraz „Polskiego Stowarzyszenia Rodzice Przeciw Dyskryminacji Dzieci w Niemczech t.z.”. Źródło: http://niedziela.pl/artykul/107478/nd/Dziecko-ma-byc-niemieckie-i-juz Prezes Zarządu "Polskiego Stowarzyszenia Rodzice Przeciw Dyskryminacji Dzieci w Niemczech t.z." Strony: www.dyskryminacja.de Facebook: https://www.facebook.com/wpomorski oraz: www.facebook.com/dyskryminacja?ref=hl