1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Pamięć o bohaterach powojennego podziemia antykomunistycznego żyje także w sercach członków Ligi Obrony Suwerenności, którzy uczestniczyli tego dnia w okolicznościowych obchodach w Gdańsku, Gdyni, Warszawie, Opolu, Łodzi, Pile, Bydgoszczy i Słupsku.
Uroczystości w Gdańsku rozpoczęły się o godz. 11.00 mszą św. w kościele św. Brygidy. Następnie miała miejsce defilada z udziałem grup rekonstrukcyjnych, kibiców oraz mieszkańców Gdańska. Była to drobiazgowa rekonstrukcja parady, jaka miała się odbyć po zakończeniu wojny, a która nigdy się nie odbyła. Wziąć miał w niej udział gen. Anders na białym koniu na czele swoich żołnierzy. Miał to być hołd złożony żołnierzom polskim walczącym na zachodzie. W defiladzie wzięło udział kilkuset rekonstruktorów z terenu całego kraju. Główną atrakcją była replika czołgu „Panther” z II w.ś. w kamuflażu z okresu Powstania Warszawskiego. Gdański marsz był wielką manifestacją patriotyczną, w której wzięło udział około 10 tys. osób. Ciekawym akcentem było ogłoszenie tuż przed zakończeniem uroczystości informacji o odkryciu miejsca spoczynku „Inki”. Jej ciało oraz szczątki czterech innych żołnierzy odnaleziono na gdańskim cmentarzu garnizonowym. Podczas trwania uroczystości działacze LOS, którym przewodził kol. Robert Kownacki prowadzili kolportaż ulotek oraz pisma „Polski Szaniec”
Na obchody w Gdyni złożyły się dwa marsze. Pierwszy rozpoczął się o godz. 15.00 przed Urzędem Miasta. Około 400 osób przemaszerowało stamtąd pod pomnik Marszałka Piłsudskiego, gdzie miało miejsce zakończenie uroczystości. Drugi marsz rozpoczął się o godz. 17.00. Zgromadził on około 1000 osób, głównie kibiców i młodzieży. Przejściu marszu wzdłuż ulicy Świętojańskiej towarzyszyło skandowanie haseł antykomunistycznych. Obecnym na gdyńskich obchodach działaczom LOS przewodził kol. Robert Kownacki.
W Warszawie uroczystości ku czci Żołnierzy Niezłomnych rozpoczęły się o godz. 17.00 na Placu Piłsudskiego. Przed Grobem Nieznanego Żołnierza złożone zostały kwiaty oraz odczytano Apel Poległych. Następnie miał miejsce przemarsz Krakowskim Przedmieściem do archikatedry św. Jana, gdzie odprawiona została uroczysta msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych. Działacze LOS pod kierownictwem mazowieckiego pełnomocnika Marka Moczulskiego zaznaczyli swoją obecność rozdając ulotki oraz prowadząc kolportaż czasopisma „Polski Szaniec”.
W Opolu, tak samo jak w Gdyni, obok uroczystości oficjalnych zorganizowane zostały obchody niezależne. Wzięła w nich udział delegacja LOS z kol. Danutą Grelą na czele. Rozpoczęły się o godz. 16.00 mszą św., która odprawiona została w Katedrze Opolskiej. Następnie miał miejsce przemarsz ulicami miasta przed Pomnik Żołnierzy Podziemia Antykomunistycznego na Placu Wolności. Około godz. 17.00 odbył się tam Apel Pamięci oraz składanie kwiatów, w którym wzięli udział również działacze LOS.
Obchody w Łodzi rozpoczęły się o godz. 11.30 mszą w kościele św. Teresy. Następnie miał miejsce wymarsz z placu przed kościołem w kierunku alei Karola Anstadta. Od godz. 13.00 umożliwione zostało zwiedzanie izby pamięci w budynku XII LO, gdzie mieści się Sala Pamięci Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego. W budynku szkoły po wojnie miał swoją siedzibę Wojewódzki Urząd Bezpieczeństwa Publicznego, w którym byli więzieni i torturowani działacze podziemia niepodległościowego. W izbie pamięci umieszczono m.in. reprodukcje propagandowych plakatów z okresu PRL oraz listę działaczy niepodległościowych z regionu łódzkiego, na których wykonano wyroki śmierci w latach 1946 – 1955. Izbę zorganizowano dzięki pomocy Muzeum Tradycji Niepodległościowych oraz Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego. Ligę Obrony Suwerenności reprezentował nasz pełnomocnik, kol. Paweł Pacholczyk.
Uroczystości w Pile rozpoczęła msza święta, na której kazaniewygłosił inicjator III Pilskich Dni Żołnierzy Wyklętych, ks. dr Jarosław Wąsowicz. Następnie miał miejsce marsz, w którym wzięło udział około 4 tys. osób. Oprócz mieszkańców Piły spotkać tam można było wielu kibiców oraz liczne delegacje, wśród których znalazł się pełnomocnik LOS kol. Jan Silski. W trakcie manifestacji kibice skandowali patriotyczne i antykomunistyczne hasła, a w połowie marszu, na skrzyżowaniu ul. Buczka i ul. Okrzei odśpiewano wszystkie zwrotki hymnu państwowego.
Obchody zorganizowane w Słupsku przez środowiska kibicowskie rozpoczęły się o godz. 16.00 mszą św. w kościele Mariackim. Następnie miał miejsce przemarsz ulicami miasta, który zakończył się pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego, gdzie złożone zostały kwiaty i zapalone znicze. W marszu wzięło udział około 1000 osób. Ligę Obrony Suwerenności reprezentowali działacze z kol. Jarosławem Gryń na czele.
Obchody w Bydgoszczy rozpoczęły się o godz. 14.30 mszą świętą w kościele Garnizonowym. Następnie miał miejsce przemarsz w kierunku ulicy Wały Jagiellońskie, który znalazł swój finał na cmentarzu Kcyńska. Uroczystości zorganizowane zostały przez środowiska kibicowskie, a ze strony LOS wziął w nich udział kol. Ryszard Streich.
Uroczystości w Elblągu rozpoczęły się o godz. 12.00 przed Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego przy Szkole Muzycznej. Na wstępie Orkiestra Garnizonowa Wojsk Lądowych w Elblągu odegrała Hymn Państwowy, po czym głos zabrał ks. infułat Mieczysław Józefczyk ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Ks. Józefczyk w swoim przemówieniu poruszył zagadnienie potrzeby wychowania patriotycznego młodzieży i pochwalił postawę młodych elblążan, którzy przedłożyli uczestnictwo w obchodach nad przyziemne kwestie. Podkreślił także obecność Ligi Obrony Suwerenności, co nieczęsto zdarza się słyszeć na miejskich obchodach, zdominowanych przez lansującą się sitwę z PO-PSL. Na koniec odbyła się ceremonia składania wieńców, podczas której wspólną wiązankę złożyli przedstawiciele Ligi Obrony Suwerenności i klubu „Gazety Polskiej”. Ponadto działacze LOS przeprowadzili wśród zgromadzonych kolportaż „Polskiego Szańca” oraz ulotek promujących organizację. Delegacji LOS przewodził kol. Przemysław Piejdak.
Więcej zdjęć znaleźć można TUTAJ
Polska partia polityczna o profilu patriotycznym.