Bez kategorii
Like

Narodowy Dzień Pamięci 14 czerwca 2011 – czy pamiętamy, kto był ofiarą?

31/05/2011
535 Wyświetlenia
0 Komentarze
4 minut czytania
no-cover

Zbliżamy się do kolejnej rocznicy pierwszych transportów polskich więźniów do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Czy wiecie, że 14 czerwca jest Narodowym Dniem Pamięci? Czy wiemy jak go uczcić?

0


Jak pisze na swoim blogu Michał Tyrpa, droga do dnia pamięci nie była prosta:

 

Pomimo niechęci i lekceważenia ze strony polityczno-medialno-urzędniczego establishmentu, data pierwszego transportu więźniów politycznych do KL Auschwitz jest świętem polskich ofiar niemieckich fabryk śmierci. Czy 14 czerwca będzie dniem pamięci obchodzonym przez wolnych, świadomych obywateli RP?

 

Jednak do niego doszło. Jakie są rezultaty? Społecznie niewielkie:

 

Choć od ustanowienia Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych mija 5 lat, owo święto jest praktycznie nieobecne w świadomości Polaków. Nie licząc polityków, największa w tym zasługa naszych rzetelnych, zatroskanych o dobro wspólne i pobożnych mediów, które z roku na rok święto 14 czerwca konsekwentnie zamilczają. (…)

Wyrażając najwyższe uznanie i wdzięczność członkom i przyjaciołom Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich za ich świadectwo i niestrudzoną walkę o pamięć, zachęcam wszystkich do godnego uczczenia Narodowego Dnia Pamięci 14 czerwca. Na przygotowanie się do tego święta mamy dwa tygodnie. Wykorzystajmy ten czas.

 

 Czy potrafimy zmobilizować się społecznie do tego stopnia, aby tragedia Polaków nie tylko nie została zapomniana, ale by również przestano nas zniesławiać przypisywaniem nam miana sprawców, jak robi to wielu ignorantów i polonofobów? Oto apel Fundacji Paradis Judaeorum, w którym jako Sejsmograf Antypolonizmu mamy swój skromny udział.  Popieramy i zachęcamy do jego realizacji.

 

 

Przypominając o BOHATERACH zmagań z dwudziestowiecznymi tyraniami, pamiętajmy jednakże i o milionach OFIAR. I nie tylko pamiętajmy, ale przypomnijmy o nich!

Przekażmy informację o Narodowym Dniu Pamięci znajomym! Przełamujmy cenzurę medialnego mainstreamu!

Odpowiedzmy czynem na propozycję portalu Sejsmograf Antypolonizmu: wywieśmy 14 czerwca biało-czerwone flagi!

Pomódlmy się i zadumajmy (w domowym zaciszu lub w miejscu pamięci) nad tymi spośród naszych poprzedników, którzy uznani za wrogów III Rzeszy zostali przeznaczeni do eksterminacji poprzez niewolniczą pracę.

Zapalmy światełko pamięci 14 czerwca 2011 r.!

Tego dnia nie zapominajmy i o tych, którzy stając się ofiarami – jak to ujął Autor „Raportu Witolda” – odnaleźli w sobie radość płynącą ze świadomości, że chcą walczyć.

Przypomnijmy o Rotmistrzu! Trzeba dać świadectwo..

 

Zacznijmy od upamiętniania zbrodni sowieckich i niemieckich, poszukujmy jednego dnia i jednej nazwy dla tragedii narodu polskiego w XX wieku.

Pomyślmy nad tym przesłaniem i twórzmy pamięć zbiorową o ofiarach:

 

Jak nazwać polski holocaust?

 

Nie zniesławiajmy innych narodów, nie pozwólmy zniesławiać Polaków.

 

 

Na zdjęciu: Polscy więźniowie Auschwitz skazani na śmierć głodową (fot.Michał Tyrpa)

 Cytaty za: Memento Mori…

0

SejsmoAntypolonizmu

Pomimo ludobójstwa, niszczenia polskiego panstwa i kultury przez totalitaryzmy XX. wieku, problem dyskryminacji, oczerniania, zlych stereotypów na temat Polaków nie zostal w zinstytucjonalizowany sposób podjety. Problem ma nazwe: antypolonizm.

158 publikacje
1 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758