Bez kategorii
Like

Muśnięcia zdarzeń

04/12/2012
930 Wyświetlenia
1 Komentarze
14 minut czytania
no-cover

SERWIS INFORMACYJNY (08) Oto kolejny, subiektywny i niepoprawny politycznie przegląd informacji ze świata, obejmujący okres od 21.11 do wczoraj.

0


 

*Mimo sprzeciwu USraela  Palestyna uzyskała status obserwatora w ONZ. Za wnioskiem 29 listopada głosowało  138 państw (w tym Gruzja), przeciw – 9 (Izrael, USA, Kanada, Czechy, Panama, Nauru, Palau, Mikronezja i Wyspy Marshalla), wstrzymało się 41 w tym Polska i Niemcy. Izrael obawia się, że to ułatwi Palestynie wejście do Międzynarodowego Trybunału Karnego, co może otworzyć drogę do spraw o zbrodnie wojenne popełniane przez Żydów na ludności palestyńskiej.

 

*Sponsorzy z Zachodu, Turcji i sześciu monarchii z Półwyspu Arabskiego dokonali przegrupowania tzw. opozycji syryjskiej, zmienili jej nazwę i rachunki bankowe, wyłączyli z niej niektóre grupy islamskie, po czym zapowiedzieli wznowienie oraz intensyfikację walk zbrojnych w celu „zmiany reżimu w Syrii”, czyli obalenia prezydenta Assada.   

 

*Marton Gyongyosi  poseł węgierskiej partii narodowej Jobbik wystąpił w parlamencie z wnioskiem, aby ujawnić tożsamość wszystkich Żydów na Węgrzech, sporządzić ich pełne listy i objąć nadzorem służb specjalnych, jako potencjalne zagrożenie dla węgierskiego interesu narodowego. Reakcji łatwo się domyśleć. 

 

*Na cmentarzu wileńskim na Rossie znów doszło do profanacji grobu Marszałka Piłsudskiego (Matka i Serce Syna). Powszechnie odczytuje się to jako kolejny akt rosnącego antypolonizmu wśród Litwinów, wobec którego polskie MSZ rżnie głupa i udaje że go nie widzi. Ujęto i oskarżono pięciu młodych sprawców, członków nieformalnej bojówki litewskich nacjonalistów.

 

*Prezydent Egiptu Muhammad Mursi, znalazł się pod ogniem krytyki po tym, jak samowolnie rozszerzył sobie dekretem kompetencje i praktycznie wyłączył siebie spod jurysdykcji sądów (obsadzonych jeszcze za Mubaraka), a także nakazał pospieszne uchwalenie nowej konstytucji kraju. Opozycja, wspierana po cichu przez Zachód organizuje wielkie protesty uliczne w Kairze. Mursi odniósł ostatnio spory sukces międzynarodowy doprowadzając do przerwania ognia w Gazie, a obecnie patronuje rokowaniom między Hamasem a Izraelem, jakie toczą się w Kairze.

 

*Eurostat podał, że w roku 2010 obywatelstwo w 27 państwach UE uzyskało 810.500 osób, czyli o 4% więcej niż w 2009, głównie z Afryki (29%), Azji (23%), Europy wschodniej (19%) i obu Ameryk (19%). Najwięcej nowych obywatelstw przyznano w Wielkiej Brytanii (195.000), Francji (143.000), Hiszpanii (124.000) i w Niemczech (105.000). Na te cztery kraje przypada 70% nowych obywateli UE. Obserwuje się znamienną prawidłowość: w UK najwięcej paszportów przyznaje się imigrantom z Indii i Pakistanu, we Francji – z Maroka i Algierii, w Hiszpanii – z Kolumbii i Ekwadoru, a w Niemczech – z Turcji. Ogółem najwięcej imigrantów przybyło z Maroka (67.000), Turcji (50.000), Ekwadoru (45.200), Indii (34.700) i Kolumbii (27.500). W Polsce przyznano obywatelstwo 2.900 osobom (w 2009 – 2.500).

 

*Ranking dobrobytu, prezentowany co roku przez brytyjski ośrodek Legatum, uwzględnia takie kryteria jak wskaźniki ekonomiczne, warunki dla biznesu, jakość administracji, edukacji, służby zdrowia, bezpieczeństwa, wolności obywatelskich itp. W pierwszej dziesiątce są Norwegia, Dania, Szwecja, Australia, Nowa Zelandia, Kanada, Finlandia, Holandia, Szwajcaria, Irlandia. USA po raz pierwszy spadły do drugiej dziesiątki i zajmują miejsce 12., a Polska spadła z 28. na miejsce 32. W rankingu uwzględniono 142 kraje.

 

*Grecja otrzymała od UE kolejną pożyczkę 34,4 mld euro na wykupienie zaległej raty długów za listopad. Postanowiono też dokonać jeszcze jednej restrukturyzacji greckich należności i terminów ich spłat, co ma ponoć zmniejszyć obciążenie Grecji o 20 punktów proc. PKB do roku 2020   

 

*Kontrola największego w Afganistanie banku prywatnego, który dwa lata temu musiał być wykupiony z bankructwa przez państwo (za 5-6% PKB), wykazała, że 90% depozytów drobnych ciułaczy (891 mln $) zostało wykradzione w formie pożyczek przez 12 udziałowców i wywiezione do Dubaju. Wśród udziałowców jest rodzina prezydenta Karzaja i wiceprezydenta Fahima, którzy nie widzą w tym nic niewłaściwego. Osadzony u władzy agent NATO Hamid Karzaj jest pupilem Zachodu, dla którego w Kabulu nie ma żadnej alternatywy. 

 

*Dintojra zwycięzców z NATO, czyli tzw. Trybunał ONZ w Hadze, ponownie uniewinnił Ramusza Haradinaja, albańskiego zbrodniarza wojennego, herszta bandy KLA, oskarżonego m.in. o zabójstwo 39 Serbów w Glodjane, i pierwszego „premiera” mafijnego państewka w Kosowie. Decyzje uzasadniono brakiem przekonywujących dowodów winy. W czasie trwania procesu 19 potencjalnych świadków oskarżenia straciło życie w niejasnych okolicznościach, a wielu wezwanych (np. serbski generał Bożidar Delić) odmówiło stawienia się na proces wskutek zastraszania przez nieznanych sprawców.      

 

*Barak Obama odwiedził Myanmar (d. Birma) jako pierwszy prezydent USA w historii. Spotkał się z przywódczynią prozachodniej opozycji Aung San Suu Kyi (która ma związki z wywiadem brytyjskim) i pochwalił oznaki otwarcia Birmy na Zachód przez juntę wojskową, po czym udał się do Phnom Penh w Kambodży na spotkanie ASEAN-u poświęcone sporom terytorialnym kilku państw (np. Wietnam, Filipiny) z Chinami o różne wysepki na Morzu Południowo-Chińskim. Podżegając takie spory Waszyngton liczy na osłabienie Chin, w których widzi swego głównego rywala w tym regionie świata.    

 

*Kongijscy rebelianci z formacji M23, kontrolowanej przez plemię Tutsi-Banyamulenge zdobyli miasto Goma na granicy z Ruandą i poważnie zagrażają miastu Bukavu, stolicy wschodniej prowincji Kivu opartej o wielkie jeziora Kivu i Tanganika. Oddziały Błękitnych Hełmów (ONZ) wycofały się nie mogąc utrzymać pozycji ani zapewnić bezpieczeństwa cywilom. Prezydent Konga Joseph Kabila poleciał do Ugandy, aby omówić konflikt z dyktatorami Ugandy i Ruandy, Yowerim Musevenim i Paulem Kagame, którzy w imieniu nieformalnej konfederacji Tutsich rozdają karty w rejonie Wielkich Jezior Afrykańskich z błogosławieństwem Londynu i Waszyngtonu.

 

*Prokuratura we Francji rozpoczęła śledztwo w sprawie śmierci przywódcy palestyńskiego Jassira Arafata. Istnieją podejrzenia, że przyczyną jego śmierci w paryskim szpitalu w 2004 roku było skrytobójcze zatrucie radioaktywnym izotopem polonu-210 lub innym podobnym środkiem. Śledztwa w sprawie zamordowania Arafata zażądała wdowa po nim, obywatelka Francji.

 

*Tzipi Livni, przywódczyni opozycji i b. MSZ Izraela utworzyła nowa partię Hatnuah i zapowiedziała, że wystąpi przeciw awanturniczej polityce Benjamina Netanyahu z programem poważnych negocjacji z Palestyńczykami. Wybory odbędą się 22 stycznia. Poprzez atak na Gazę oraz łatwe zwycięstwo wobec przewagi w powietrzu Likud miał nadzieję umocnić swą pozycję w oczach wyborców i jest rzeczywiście głównym faworytem wyborów. Tymczasem minister obrony Izraela gen. Ehud Barak już zapowiedział wycofanie się z polityki po wyborach. 

 

*Pożar fabryki tekstylnej w Bangladeszu 26 listopada kosztował życie 109 robotników, których ochrona zwyczajowo zamykała na kłódki w 11-pietrowym budynku, aby mniej kradli. Policja aresztowała trzech strażników. Kilka dni wcześniej 30 km dalej w podobnym pożarze fabryki zginęło 124 osoby. Tysiące robotników z innych zakładów zorganizowało protest w Dhakce, domagając się ukarania właścicieli, którzy wydają takie polecenia strażnikom oraz skorumpowanych urzędników, którzy zatwierdzają poziom bhp w fabrykach, wiedząc o ich zamykaniu od zewnątrz. 

 

*W Hawanie na Kubie rozpoczęły się formalne rokowania pomiędzy rządem Kolumbii, a lewicową kolumbijską partyzantką FARC kontrolującą znaczne obszary w górzystej części kraju. Pierwsza runda rokowań dotyczy reformy rolnej. FARC ogłosił zawieszenie broni na dwa miesiące.

 

*Enrique Peńa Nieto, meksykański prezydent-elekt odwiedził Waszyngton, gdzie w rozmowie z Barakiem Obamą nalegał na większą współpracę gospodarczą między USA i Meksykiem. Zapowiedział jednak, że chociaż zamierza kontynuować współpracę z USA w zakresie zwalczania przemytu narkotyków i przestępczości zorganizowanej, to jego priorytetem w zakresie polityki bezpieczeństwa będzie ulżenie doli ludności Meksyku na terenach opanowanych przez mafię.

 

*Kolumbia odrzuciła werdykt Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości, który w historycznym sporze terytorialnym o wysepkę Quitasueńo wprawdzie przyznał Kolumbii prawa do tej wysepki, ale potencjalnie roponośne wody terytorialne częściowo przydzielił Nikaragui. Rząd w Bogocie wysłał na sporne wody Karaibów jednostki swojej marynarki wojennej.

 

*Prezydent Wenezueli Hugo Chavez znowu udał się na Kubę w celu leczenia raka. Przed wyborami przeszedł on tam już trzy operacje i chemoterapię, po której wydawał się wyleczony, teraz jednak nastąpił kolejny nawrót choroby. Po wygranych wyborach w październiku niewiele pokazywał się publicznie.

 

*W oderwanej od Mali północnej części kraju, gdzie Tuaregowie proklamowali swoje nowe, pustynne państwo Azawad, toczą się walki pomiędzy koczownikami a grupami islamistów o kontrolę nad miastem Gao. Obie grupy przeszły tam z Libii, gdzie część Tuaregów popierała Kaddhafiego, a islamiści byli kupieni przez szejków znad Zatoki dla dokonania przewrotu. Tymczasem rząd Mali organizuje oddziały wojsk Unii Afrykańskiej w celu odbicia Azawadu z rak secesjonistów.

 

*Arcelor Mittal, światowy gigant hutniczy, który przejął m.in. huty w Polsce, wszedł w ostry spór z rządem Francji, który zapowiada nacjonalizację jednego z zakładów. W mediach pojawiły się nawet wypowiedzi jednego z ministrów, Arnauda Montebourga, że hinduski koncern jest we Francji compania non grata.

 

*23 listopada obchodzono światowy Dzień Bezkarności (Day of Impunity), którego celem jest przypominanie, że sprawcy zabójstw dziennikarzy, aktorów, blogerów itp. uchodzą bezkarnie, a w wielu przypadkach nie podejmuje się nawet śledztwa. W roku bieżącym zginęło dotąd 119 dziennikarzy, najwięcej w „niezadeklarowanych strefach konfliktu”, np. w Meksyku. Dzień ten ustanowiono na pamiątkę masakry w Maguindanao na Filipinach, gdzie 23.11.2009 zamordowano 32 dziennikarzy. Czynności prawne przeciw sprawcom tej masakry posuwają się w ślimaczym tempie.

 

*Bank Światowy ocenia, że wskutek rosnących cen żywności w ubiegłym roku liczba osób chronicznie niedożywionych wzrosła na świecie do ponad miliarda.

 

 

Dodatek muzy:

Dziś Michała Lorenca „Taniec Eleny” z filmu „Bandyta”

 

0

Bogus

Dzielic sie wiedza, zarazac ciekawoscia.

452 publikacje
0 komentarze
 

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758