KULTURA
Like

Musica Sacra Barocca-J.D.Heinichen-Missa nr.9

11/10/2015
935 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minut czytania
no-cover

Po wakacyjnej przerwie wracam do moich cykli muzycznych poświęconych głównie muzyce baroku. Dzisiaj prezentuje kolejne dzieło Johanna Davida Heinichena Missa nr.9. W Polsce Heinichen pozostaje nadal kompozytorem nieznanym, a wielka szkoda, bo najlepsza rekomendacją jego twórczości, jest zdanie jego serdecznego przyjaciela J.S.Bacha, który sobie wyżej cenił twórczość Heinichena od swojej własnej. Przypominam jego króciutki życiorys za Wikipedia. Johann David Heinichen (17 kwietnia 1683 – 16 lipca 1729) – niemiecki kompozytor późnego baroku. Działał w Wenecji, a potem na dworze Augusta II Mocnego. Podobnie jak jego bliski przyjaciel Johann Sebastian Bach był przez długi czas zapomniany. Johann David Heinichen urodził się w wiosce Crössuln niedaleko Weissenfels. Jego ojciec, Michael Heinichen, studiował muzykę w słynnej Thomasschule w Lipsku, połączonej z Thomaskirche, następnie […]

0


Po wakacyjnej przerwie wracam do moich cykli muzycznych poświęconych głównie muzyce baroku. Dzisiaj prezentuje kolejne dzieło Johanna Davida Heinichena Missa nr.9.

W Polsce Heinichen pozostaje nadal kompozytorem nieznanym, a wielka szkoda, bo najlepsza rekomendacją jego twórczości, jest zdanie jego serdecznego przyjaciela J.S.Bacha, który sobie wyżej cenił twórczość Heinichena od swojej własnej.

Przypominam jego króciutki życiorys za Wikipedia.

Johann David Heinichen (17 kwietnia 1683 – 16 lipca 1729) – niemiecki kompozytor późnego baroku. Działał w Wenecji, a potem na dworze Augusta II Mocnego. Podobnie jak jego bliski przyjaciel Johann Sebastian Bach był przez długi czas zapomniany.

Johann David Heinichen urodził się w wiosce Crössuln niedaleko Weissenfels. Jego ojciec, Michael Heinichen, studiował muzykę w słynnej Thomasschule w Lipsku, połączonej z Thomaskirche, następnie był kantorem w Pegau i pastorem w wiejskim kościele w Crössuln. Johann David również chodził do Thomasschule. Uczyli go tam Johann Schelle i następnie Johann Kuhnau (lekcję gry na klawesynie). Uczniem w tej szkole był też przyszły kompozytor Christoph Graupner.

Heinichen dostał się w roku 1702 na studia prawnicze w Lipsku i w roku 1705/1706 był już prawnikiem (Kuhnau, Graupner i Georg Philipp Telemann też byli prawnikami). Heinichen praktykował w Weissenfels do roku 1709.

Heinichen również w tym czasie komponował, a w roku 1710 napisał pierwszy traktat muzyczny. W 1717 Heinichen i Johann Sebastian Bach razem pracowali na dworze księcia Leopolda von Anhalt-Cöthen. Obaj serdecznie się przyjaźnili.

Heinichen został wkrótce kapelmistrzem dworu Saksonii. Jego uczniem był Johann Georg Pisendel. W roku 1721 Heinichen ożenił się w Weissenfels i miał jedno dziecko, które urodziło się w styczniu roku 1723. Zmarł na gruźlicę w 1729 roku.

Skomponował wiele mszy, kantat, arii (w tym najbardziej znana Io vorrei saper d’amore z około 1720) i Magnificat.

https://

0

slepa manka

Czasami udajac slepa, mozna dokladniej obserwowac otoczenie.

393 publikacje
51 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758