Globalnie i Lokalnie
Like

Musica Sacra Barocca-B.M.Cernohorsky-Laudetur Jesus Christus

04/04/2015
6969 Wyświetlenia
1 Komentarze
4 minut czytania
Musica Sacra Barocca-B.M.Cernohorsky-Laudetur Jesus Christus

Kiedy sie pytalam znajomych, ktorzy sie interesuja muzyka klasyczna, kazalam im wymienic czeskich kompozytorow epoki baroku, nikogo nie potrafili wymienic, Wogole muzyka czeska kojarzyla sie im tylko z Dvorzakiem i Smetana. Natomiast Zelenka obil sie im o uszy i umieszczali go w epoce romantyzmu. Nie mialam ochoty wobec tego pytac o innych czeskich kompozytorow epoki baroku.

0


 

Tymczasem czeski barok to nie tylko Jan Dismas Zelenka, ktory dopiero od kilkunastu lat przezywa wielki renesans swojej  tworczosci. Czesi mieli naprawde kilku znakomitych kompozytorow epoki baroku, dopiero od kilkunastu lat odkrywanych na nowo, ktorzy za swego zycia nigdy nie zaznali powodzenia i ich muzyka poszla w zapomnienie, aby byc ponownie odkryta kilkanascie lat temu.

Do takich kompozytorow czeskiego baroku, mozemy zaliczyc katolickiego zakonnika Bohuslava Mateja Cernohorskiego. Oto jego zyciorys za Wikipedia:

Bohuslav Matěj Černohorský (ur. 16 lutego 1684 w Nymburku, zm. 1 lipca 1742 w Grazu) − czeski kompozytor i organista doby baroku.

Pochodził z rodziny o bogatych tradycjach muzycznych, jego ojciec Samuel Černohorský był w Nymburku kantorem i organistą. Od roku 1700 do 1702 studiował na uniwersytecie w Pradze a następnie w 1703 roku wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych. Święcenia kapłańskie przyjął w 1708 roku. Ponieważ przełożeni Černohorskiego nie chcieli wyrazić zgody na podjęcie przez niego dalszych studiów muzycznych we Włoszech, udał się w podróż samowolnie. Został za to surowo ukarany – zakazano mu powrotu do Czech na okres dziesięciu lat.

Czas ten spędził jako organista w minoryckich klasztorach w Asyżu oraz Padwie. Wtedy też dokończył studia uzyskując tytuł doktora. Podjął również działalność pedagogiczną: sztuki komponowania uczył się od niego późniejszy słynny wirtuoz skrzypiec i kompozytor Giuseppe Tartini. Od roku 1720 działał w Pradze jako organista, kompozytor oraz nauczyciel, stając się jedną z ważniejszych osobistości tamtejszego życia muzycznego. Jego uczniami byli m. in. późniejsi czescy kompozytorzy Česlav Vaňura, František Ignác Tůma, Josef Segner oraz Jan Zach. Według niektórych przekazów wśród jego uczniów miał się też znajdować młody Christoph Willibald Gluck, jednak informacje o ich wzajemnych kontaktach nie znalazły, jak dotąd, potwierdzenia w źródłach. Kompozytor udzielał się również w życiu zakonnym. Wrocławski konwent minorytów obdarzył go w roku 1723 tytułem „magister musicae”. Jako przedstawiciel młodszej i liberalnie ukierunkowanej grupy minorytów kandydował Černohorský na wyższe stanowiska zakonne, niestety, bez powodzenia. Zwycięzcy – zwolennicy konserwatywnych porządków – wykorzystywali byle pretekst by uprzykrzyć życie przedstawicielowi opozycji. Po śmierci ojca kompozytor nie zgodził się na przekazanie zakonowi należnej mu części spadku (nie chciał uszczuplenia majątku rodzeństwa), za co pozbawiono go wszystkich tytułów i nakazano trzyletni pobyt w małym klasztorze na prowincji. Przebywał tam w latach 1727 – 1730. Po powrocie do Pragi podjął starania o uzyskanie zgody na wyjazd do Włoch, na co zezwolono mu w 1731 roku. Do 1742 roku działał we Włoszech jako organista, zmarł w trakcie podróży do Czech w tym samym roku.

Z okazji Swiat Wielkanocy prezentuje jego utwor Laudetur  Jesus Christus, pelen radosci i pokazujacy jego nieprzecietny talent muzyczny.

Zycze wszystkim moim czyelnikom spedzenia radosnych, pogodnych, rodzinnych Swiat Wielkiej Nocy i radosci ze sluchania tej znakomitej muzyki.

https://

0

slepa manka

Czasami udajac slepa, mozna dokladniej obserwowac otoczenie.

393 publikacje
51 komentarze
 

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758