Oto jak brzmi obecnie obowiązujący zapis Kodeksu Wyborczego dotyczący prowadzenia kampanii wyborczej w szkołach:
"§ 2. Zabroniona jest agitacja wyborcza na terenie szkół wobec uczniów."
W nieobowiązującej już Ordynacji Wyborczej brzmiał tak:
"3. Zabronione są jakiekolwiek formy agitacji na terenie szkół podstawowych i gimnazjów wobec uczniów nieposiadających prawa wybierania."
Teraz pytanie co to znaczy "wobec uczniów" ? Definicja zawężająca tylko wobec uczniów mających czynne prawo wyborcze. Bo po co agitować kogoś kto nie może oddać głosu ? Definicja rozszerzająca wobec wszystkich uczniów. Oczywiście jak znam życie macherzy od "prawa", "ducha ustawy" i "intencji ustawodawcy" będą to interpretować w zależności tego kto będzie się politycznie promował na terenie Jednakże wszystko jest jednak kwestią interpretacji bo zapis jest niejednoznaczy a na pewno mnie jednoznaczny niż ten już nieobowiązujący.
W tej chwili zapisy Kodeksu Wyborczego niby działają na korzyść PO bo Tusk może zwiedzać Orliki (najczęściej znajdujące się na terenie szkół) jak Polska długa i szeroka. I zaharatać sobie przy okazji przez chwilę w gałę. Jednak jeśli Tusk może to dlaczego Kaczyński nie może odwiedzać szkół ? Też może. Są także wyraźne korzyści. Funkcjonariusze medialni salonu nie będą mogli się trząść z oburzenia jeśli ktoś przez nich nielubiany (chyba nie muszę pisać kto) rozda np. nieletnim uczniom ja wiem długopisy, czy piórniki "wyborcze". To znaczy może inaczej. Będą się trząść z oburzenia. Jednak zawsze można im zatkać paszcze przytaczając zapisy KW.
Co teraz ? No należy uzyskać w tej sprawie interpretację leśnych dziadków (i tak ich łagodnie określiłem) z PKW. Może nawet znając ich tempo "pracy" (cacus rejestracji list Nowej Prawicy) uda im się to zrobić przed końcem tegorocznych wyborów. I dalej do szkół lub z dala od szkół.
Moim zdaniem sytuacja jest otwarta i jestem zwolennikiem tezy, że byleby tylko wobec nieletnich uczniów a jednak można prowadzić kampanię wyborczą na terenie szkół.
Jeśli jest na sali prawnik proszę mnie poprawić. Wszystkie uwagi merytoryczne przyjmę z pokorą.