Moja aktywność poselska w ostatnim roku. Cz. II
18/07/2012
547 Wyświetlenia
0 Komentarze
56 minut czytania
Dzisiaj publikuję sprawozdanie z mojej działalności poza murami PE. Jest to druga część – wczoraj zamieściłem podsumowanie mojej aktywności w ciągu ostatniego roku na terenie Parlamentu.
Proszę o komentarze i ocenę. Ale przede wszystkim o zapoznanie się z tym sprawozdaniem i porównanie go z działalnością innych eurodeputowanych.
1. 21 września w Sejmie RP wraz z europosłem Pawłem Kowalem zorganizowałem konferencję naukową „Rosja – bliżej czy dalej od Europy?” z udziałem Borysa Niemcowa – rosyjskiego działacza demokratycznego, jednego z liderów opozycyjnej Partii Wolności Narodowej, której Ministerstwo Sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej odmówiło rejestracji. W ramach konferencji odbyły się 2 panele dyskusyjne. Pierwszy poświęcony był sytuacji politycznej w Rosji w przededniu wyborów parlamentarnych, drugi natomiast stosunkom Unia Europejska-Rosja. Do udziału w konferencji zaproszeni zostali przedstawiciele polskich ośrodków analitycznych i organizacji pozarządowych, pracownicy naukowi, dziennikarze i politycy. W panelach eksperckich obok Borysa Niemcowa wzięli udział m.in. politolog i rosjoznawca dr Wiktor Ross, dyrektor Europejskiej Akademii Dyplomacji – dr Katarzyna Pisarska, ekspert Fundacji Pułaskiego – dr Olga Nadskakuła oraz dr Jarosław Ćwiek-Karpowicz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Dyskusję moderował Tomasz Kułakowski, dziennikarz Polskiego Radia. Obszerną relację z tego wydarzenia znajdą Państwo tutaj:http://www.migalski.eu/aktualnosci/%E2%80%9Erosja-%E2%80%93-blizej-czy-dalej-od-europy%E2%80%9D-relacja-z-konferencji/22-09-2011
2. W dniach 10-14 października 50 kolejnych osób- laureatów, organizowanych przez moje Biuro poselskie, konkursów oraz wolontariuszy i stażystów, którzy aktywnie wspierali biuro w jego codziennej działalności przyjechało na moje zaproszenie do Belgii. Uczestnicy mieli okazję poznać funkcjonowanie Parlamentu Europejskiego oraz zwiedzić najważniejsze belgijskie miasta. Pierwszym punktem programu była flamandzka Brugia, a następnie Bruksela i Antwerpia. W czasie wizyty grupy, miałem przyjemność spotkać się z uczestnikami podczas kolacji, a także oprowadzić ich po miejscu mojej codziennej pracy- Parlamencie Europejskim.
3. 10 listopada z mojej inicjatywy odbyła się pikieta pod Ambasadą Białorusi w Warszawie. Hasłem było oczywiście uwolnienie więźniów politycznych. Przed Ambasadą zgromadziło się kilkadziesiąt osób z biało-czerwono-białymi flagami narodowymi i portretami więźniów politycznych. Protestujący domagali się od Aleksandra Łukaszenki natychmiastowego uwolnienia i rehabilitacji wszystkich więźniów politycznych i zaangażowania się w prawdziwy dialog polityczny z opozycją. W pikiecie wzięli udział członkowie Domu Białoruskiego, Europejskiej Białorusi oraz członkowie rodzin więźniów politycznych, m.in. Julia Bandarenka. Uczestnicy podczas pikiety podpisali list skierowany do władz Białorusi. Niestety listu nie chciał przyjąć nikt z dyplomatów. Został on więc wrzucony do skrzynki pocztowej ambasady. W liście uczestnicy zaznaczyli, że opinia publiczna nie może bezczynnie przyglądać się tym wydarzeniom. Wezwali władze białoruskie do natychmiastowego uwolnienia Mykoły Statkiewicza, Andreja Sannikowa, Dzmitrija Bandarenki, Dzmitrija Daszkiewicza, Alesia Bialackiego i pozostałych więźniów politycznych oraz do zaprzestania fali represji wobec opozycjonistów, przedstawicieli niezależnych mediów, organizacji pozarządowych i zwykłych obywateli. Zaapelowano również do Prokuratora generalnego Białorusi o natychmiastowe wszczęcie sprawiedliwego dochodzenia w sprawie stosowania tortur w białoruskich więzieniach oraz nieludzkiego i poniżającego traktowania więźniów politycznych.
4. 21 listopada 2011 r. na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego odbyła się konferencja poświęcona „Pluralizmowi mediów w Polsce”, zorganizowana przez moje biuro oraz stowarzyszenie „Projekt Śląsk”. Na konferencji pojawili się przedstawiciele zarówno mediów ogólnopolskich jak i regionalnych, m.in. Igor Janke, Marek Magierowski, Łukasz Warzecha, Rafał Ziemkiewicz czy Marek Błoński. Pierwszy panel poświęcony był pluralizmowi mediów w Polsce. Pozwoliłem sobie sprowokować dyskusję pytaniem: czy pluralizm w mediach jest zagrożony. Druga część konferencji poświęcona była dyskusji nad pluralizmem w mediach regionalnych, nad czym zastanawiali się Jacek Tomaszewski z MM Silesia, Maciej Gramatyka z radia eM wraz z moderatorem dyskusji Markiem Błońskim (PAP). Do dyskusji włączyli się również uczestnicy pierwszego panelu: Łukasz Warzecha i Wiktor Świetlik.
5. 4-8 grudnia odbyła się kolejna organizowana przeze mnie wycieczka do Belgii. Tradycyjnie 50 osób (tak jak w przypadkach poprzednich wycieczek- laureaci konkursów, wolontariusze, stażyści) zwiedzili Parlament Europejski oraz zwiedzili dwa belgijskie miasta: Brukselę i Brugię. Dodatkowo, w czasie tej wycieczki uczestnicy zostali zaproszeni przeze mnie na projekcję filmów poświęconych prawom człowieka na obszarze postsowieckim, który odbył się w siedzibie Parlamentu Europejskiego.
6. 7 grudnia 2011 w katowickiej Willi Marchołt odbyły się warsztaty poświęcone problematyce praw człowieka na obszarze postsowieckim, zorganizowane przez moje Biuro i redakcjęportalu Korespondent Wschodni.W wydarzeniu wzięło udział łącznie ponad 80 uczniów ze szkół województwa śląskiego. Uczniowie zostali zapoznani z pojęciem praw człowieka. Dowiedzieli się również więcej o łamaniu praw człowieka na obszarze byłego ZSRR, panujących tam dyktaturach, wciąż wybuchających konfliktach zbrojnych na tych terenach, działalności opozycji, a przede wszystkim o jej krwawym tłamszeniu. Kolejnym punktem była projekcja filmu produkcji telewizji Biełsat – „Reality Show – Wybory”. Projekcja była wstępem do prelekcji gości warsztatów- Dzmitrija Salauyou Centrum Praw Człowieka „Viasna” i Edwarda Gładyszewa- białoruskiego studenta studiującego politologię na UJ, zaangażowanego w działania na rzecz przywrócenia demokracji na Białorusi. Białoruscy działacze opowiedzieli o sytuacji politycznej, działalności opozycyjnej, a także o życiu „przeciętnego” Białorusina: jego codzienności, zmartwieniach, dążeniach w kontekście reżimowej polityki Aleksandra Łukaszenki. Dzmitrij Salauyou przybliżył zgromadzonym uczniom działalność organizacji Viasna oraz zapoznał z bulwersującą sprawą uwięzienia i skazania szefa organizacji- Alesia Bialackiego. Warsztaty zakończyły się testem z wiedzy zdobytej przez uczniów w czasie warsztatów. 10 najlepszych uczniów wyjedzie na moje zaproszenie do Brukseli.
7. 8 grudnia 2011r. na Wydziale Prawa i Administracji UŚ miał miejsce II Europejski Kongres Praw Człowieka, który został zorganizowany przez moje Biuro, portal Korespondent Wschodni, stowarzyszenie „Projekt Śląsk” oraz Koło Naukowe Prawa Konstytucyjnego WPiA na Uniwersytecie Śląskim. Podobnie jak w zeszłym roku na Kongresie nie mogło zabraknąć ważnych osobistości walczących o poszanowanie praw człowieka na obszarze postsowieckim.
W ramach kongresu odbyły się trzy kolejne panele:
Panel I – 20 lat po rozpadzie ZSRR – sytuacja praw człowieka na obszarze postsowieckim
Panel II – Białoruś – w rok po wydarzeniach na placu Niepodległości
Panel III – Rosja – ucieczka przed demokracją? – sytuacja po wyborach parlamentarnych w Rosji
Pierwszy panel dotyczył ogólnej sytuacji na obszarze postsowieckim w 20 lat po rozpadzie ZSRR, ze szczególnym uwzględnieniem Białorusi, Ukrainy, Gruzji oraz Kaukazu Północnego. Moderatorem tej części dyskusyjnej był Łukasz Grajewski z portalu eastbook.eu. W roli panelistów udział wzięli: Katarzyna Kwiatkowska z Fundacji Pułaskiego, Iwona Kaliszewska (Kaukaz.net, Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW) i Wojciech Wojtasiewicz (NEW, IWI, Stowarzyszenie Most do Gruzji).
Drugi panel, który miałem przyjemność moderować, dotyczył problematyki białoruskiej. Udział w nim wzięli znakomici goście: Aleś Michalewicz (opozycjonista, były kandydat na prezydenta Białorusi), dr Mariusz Maszkiewicz (były ambasador RP na Białorusi), Julia Bandarenka (córka białoruskiego opozycjonisty Dzmitrija Bandarenki), Dzmitry Salauyou (przedstawiciel „Viasny”), Aleś Zarembiuk (Białoruski Dom w Warszawie), Yury Hubarevich (Ruch za Wolność). Część panelową konferencji zakończyła dyskusja poświęcona Rosji i sytuacji po wyborach w tym kraju. Panel ten otworzył referat Lwa Ponomariowa z organizacji „Za prawa człowieka”. W panelu udział wzięli: Robert Cheda (Fundacja Pułaskiego), Lew Ponomariow (Za prawa człowieka), Nikołaj Nikołajew (Zjednoczony Front Obywatelski) oraz Wadim Kljuwgant (Prawnik Michaiła Chodorkowskiego). Moderatorem była znakomita dziennikarka, redaktor programu „Studio Wschód” w TVP Info- Maria Przełomiec.
Na zakończenie kongresu po części panelowej, Wadim Klujwgant, adwokat Michaiła Chodorkowksiego, opowiedział o trudnej sytuacji swojego klienta. Był to najlepszy wstęp do pokazu filmu „Chodorkowski” w reżyserii Cyrila Tuschiego, który był ostatnim punktem programu.
8. W poniedziałek 19 grudnia, odbyła się Pikieta w obronie białoruskich więźniów politycznych. Tradycyjnie miała ona miejsce pod Ambasadą Białoruską w Warszawie. Akcję tę zorganizowałem we współpracy z Domem Białoruskim w Warszawie, Europejską Białorusią i organizacją Belarusian Tribunal.
Akcja bezpośrednio związana była z zeszłorocznymi, sfałszowanymi wyborami na Białorusi – a więc także ze „sfałszowanym rokiem” – podczas którego dyktatura prezydenta Łukaszenki brutalnie rozprawiała się z opozycjonistami.
Pikieta zgromadziła kilkadziesiąt osób – m.in. przedstawicieli organizatorów, obrońców praw człowieka i mieszkańców Warszawy, którzy trzymali zdjęcia więźniów politycznych domagając się ich natychmiastowego uwolnienia.
9. W grudniu rozpocząłem proces rekrutacji do drugiej już edycji Akademii Liderów „Windsor”. Projekt edukacyjny skierowany jest do studentów, dla których ważne są tradycje republikańskie i patriotyczne, którzy chcą rozwijać wiedzę i umiejętności związane z pracą nowoczesnych mediów i współpracą z dziennikarzami i równocześnie aktywnie działać na rzecz swojego otoczenia i regionu. Druga edycja nosi tytuł „Nowoczesne media”- uczestnicy będą mieli okazję poznania ciekawych osobistości ze świata mediów oraz wezmą udział w warsztatach prowadzonych przez znakomitych trenerów. (www.akademiawindsor.pl)
10. Na początku roku rozpoczęła się trzecia edycja konkursu Szukamy bohaterów.
Celem konkursu jest integracja młodzieży oraz społeczności wokół wartości związanych ze środowiskiem lokalnym poprzez zakorzenienie w tradycji i doświadczeniach regionu, szczególnie w kontekście historycznym. Zadaniem młodzieży było odkrycie i promowanie postaci wybitnych, zasłużonych i zapisanych wielkimi literami w dziejach „małej ojczyzny”. (www.szukamybohaterow.pl)
11. W styczniu 2012 roku Międzynarodowa Federacja Hokeja na Lodzie (IIHF) przyznała mistrzostwa w 2014 roku Białorusi. Zawody będą poważnym propagandowym wsparciem dla rządów dyktatora i bez wątpienia przyczynią się do umocnienia jego władzy, dlatego należy robić wszystko, by nie dopuścić do ich przebiegu w tym kraju.
By przeciwstawić się umacnianiu pozycji białoruskiego dyktatora, włączyłem się w akcję organizacji Free Belarus Now, wzywającą do bojkotu Mistrzostw Świata w Hokeja w 2014 roku. Apel do bojkotu Białorusi lub wyboru innego gospodarza Mistrzostw został wysłany do szefów wszystkich narodowych Federacji Hokeja na Lodzie.
12. 24 stycznia 2012 roku wystosowałem pismo do naczelnika kolonii karnej nr 15 w Mohylewie, w której odbywał swoją karę Dzmitrij Bandarenka, skazany 27 kwietnia 2011 na 2 lata pozbawienia wolności za „organizację masowych działań, poważnie naruszających porządek publiczny”. Zaznaczyłem w nim, że niedawno upłynęła połowa jego kary, w związku z czym Bandarenka nabył prawo do warunkowego zwolnienia. Zaapelowałem o kolejne rozpatrzenie możliwości warunkowego zwolnienia Bandarenki, zwłaszcza w kontekście pogarszającego się stanu zdrowia więźnia oraz przetrzymywania go w bardzo złych warunkach.
Odpowiedź na moje pismo otrzymałem 14 lutego 2012. W piśmie z Departamentu ds. Penitencjarnych napisano, że 07.09.2011 r. komisja rozpatrzyła możliwość zastosowania wobec Bandarenki łagodniejszego wymiaru kary. Zdaniem Komisji zachowanie Bandarenki nie odpowiadało normom, ustanowionym w regulaminie kolonii (cz.3, art.116), i więzień nie poddał się resocjalizacji. Z tej samej przyczyny 04.01.2012 roku Komisja kolonii karnej w Mohylewie zdecydowała o odrzuceniu prośby o warunkowe zwolnienie tego więźnia politycznego.
Przypominam, że Dzmitrij Bandarenka został skazany przez miński sąd na 2 lata kolonii karnej za udział w masowych zamieszkach 19 grudnia 2010 roku. Podczas wyborów 2010 był mężem zaufania Andreja Sannikaua oraz koordynatorem kampanii „Europejska Białoruś”. W kwietniu 2011 roku przyłączyłem się do akcji wsparcia białoruskich więźniów politycznych zorganizowanej przez organizację Libereco oraz podjąłem się osobistej "opieki" nad Dzmitrijem Bandarenką i jego rodziną.
13. 4 lutego 2012 zorganizowałem konferencjęWęgry 2012 – europejski problem, czy problem z Europą?Odbyła się ona w warszawskim Centrum PAP. W dyskusji wzięli udział politycy, naukowcy oraz przedstawiciele mediów. Ja sam miałem przyjemność brać udział w charakterze panelisty w dyskusji poświęconej reformom premiera Viktora Orbana. Wraz ze mną, w panelu wzięli udział prof. Adreine Kormendy dr Csaba Toro, poseł Konrad Szymański i red. Jarosław Giziński. Moderatorem dyskusji był dr Artur Wołek.
Drugi panel dotyczył zmiany roli Węgier w polityce międzynarodowej. Na ten temat dyskutowali: poseł partii Fidesz Attila Gruber, dr Botond Zakonyj oraz poseł do Parlamentu Europejskiego dr Paweł Kowal. Dyskusję moderował red. Igor Janke.
Relację z konferencji znajdą Państwo pod tym linkiem:
14. 15 lutego 2012 zwróciłem się do Ministra Spraw Zagranicznych Radosława Sikorskiego i Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego RP na Białorusi Leszka Szerepki w sprawie zatrzymania w Mińsku jednego z liderów białoruskiej organizacji "Młody Front" – Ivana Shyli, który w ramach programu Kalinowskiego studiuje na Uniwersytecie Śląskim.
Ivan Shyla został zatrzymany przez funkcjonariuszy Specnazu pod biurem PEN-Centrum w Mińsku, siedziby organizacji wspierającej niezależnych twórców antyreżimowych. Na godz. 17:00. w biurze białoruskiego PEN-Centrum planowana była ceremonia wręczenia nagrody "Kocham Białoruś", przyznawanej przez aktywistów "Młodego Frontu" osobom, które działają na rzecz demokracji w Białorusi.
W swoich listach zaapelowałem o natychmiastową interwencję w tej sprawie i upomnienie się o studenta polskiej uczelni.
15. 21 lutego w geście solidarności z Ivanem, pracownicy mojego biura zorganizowali akcję pod Rektoratem Uniwersytetu Śląskiego. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem. W ciągu 4 godzin ponad 200 studentów wypisało kartki pocztowe dla Ivana. Wszystkie pocztówki zostały wysłane do więzienia na Okrestinie, gdzie odbywał areszt Białorusin.
Młody opozycjonista został wypuszczony na wolność po odbyciu 22 dni aresztu.
16. Jak już pisałem wcześniej, Międzynarodowa Federacja Hokeja na Lodzie wyznaczyła Białoruś na kolejnego gospodarza mistrzostw świata w tej dyscyplinie sportu w 2014 roku.
1 marca 2012 rozpocząłem akcję „Zostawmy dyktatora na lodzie” w ramach, której zbierane są podpisy pod apelem do Międzynarodowej Federacji Hokeja oraz Federacji Narodowych o przeniesienie Mistrzostw do innego państwa.
Zwróciłem się do Polaków, a także społeczności międzynarodowej o poparcie tej inicjatywy. Można to było uczynić, poprzez przesłanie listu do głównego decydenta – Międzynarodowej Federacji Hokejowej i do Federacji Narodowych lub poprzez poparcie petycji na stronie www.dyktatornalodzie.pl .
Partnerami akcji są:
Patronem akcji jest portal – „Korespondent Wschodni”.(www.korespondent-wschodni.org)
Akcję można wesprzeć poprzez podpisanie online-petycji na stronie organizacji Change.org:
http://www.change.org/petitions/iihf-do-not-host-the-2014-ice-hockey-championship-in-belarus
19. 14 marca wraz z organizacjami Europejska Białoruś, Free Belarus Now i Belarusian Tribunal rozpocząłem akcję wysyłania listów do Prokuratura Generalnego Republiki Białorusi z żądaniem przeniesienia jednego z liderów „Europejskiej Białorusi” Dzmitrija Bandarenki do aresztu domowego. Podany wzór listu należało wkleić do formularza kontaktowego Prokuratury Generalnej Republiki Białoruś.
20. 21 marca 2012 wystosowałem pismo do Ministry Sportu i Turystyki, dr Joanny Muchy w sprawie odebrania Białorusi Mistrzostw Świata w Hokeju w 2014 roku. Wyraziłem przekonanie, że jeżeli mistrzostwa w 2014 roku zostaną zorganizowane na Białorusi, staną się narzędziem promocji dla ostatniego dyktatora w Europie. Podkreśliłem również, że w białoruskich więzieniach nadal przetrzymywani są więźniowie polityczni, poddawani torturom i naciskom psychicznym. W swoim liście do dr Joanny Muchy apelowałem o zajęcie oficjalnego stanowiska w sprawie zmiany lokalizacji mistrzostw świata w hokeju w 2014 roku oraz o podjęcie tego tematu w trakcie spotkań z przedstawicielami świata sportu z innych krajów.
21. 23 marca 2012 została ogłoszona lista laureatów wspomnianej już przeze mnie, trzeciej edycji konkursu Szukamy bohaterów. Około trzydziestu laureatów wraz z opiekunami zostało przeze mnie nagrodzonych wycieczką do stolicy Unii Europejskiej. Szczegóły nawww.szukamybohaterow.pl
22. 25 marca 2012 w Katowicach uczciliśmy nieuznawane przez białoruski reżim święto- Dzień Niepodległości Białorusi, nazywane Dniem Woli. Z mojej inicjatywy odbył się koncert białoruskiego zespołu "Ściana". Wydarzenie to przyciągnęło liczną widownię, wśród której znalazło się wielu mieszkających na Śląsku Białorusinów. Fotorelację znajdą Państwo tutaj:http://www.migalski.eu/aktualnosci/dzien-woli-uczczony-w-katowicach/26-03-2012
23. Laureaci organizowanych przeze mnie konkursów przebywali od 27 do 29 marca z trzydniową wizytą studyjną w Brukseli. Najliczniejszą część uczestników wycieczki stanowili laureaci trzeciej edycji konkursu „Szukamy bohaterów”. Podczas wyjazdu młodzież miała okazję zwiedzić Brugię – miasto w północno – zachodniej Belgii oraz słynącą z diamentów i obrazów Rubensa Antwerpię. Najwięcej czasu goście spędzili w Brukseli, gdzie podczas wizyty w Parlamencie Europejskim mogli zapoznać się ze szczegółami pracy instytucji europejskich. Tradycyjnie spotkałem się z uczestnikami podczas kolacji.
24. Wielki sukces: 15 kwietnia Dzmitrij Bandarenka został wypuszczony na wolność!
Przypominam, że Bandarenka był koordynatorem „Europejskiej Białorusi”, został skazany za udział w pokojowym zgromadzeniu 19 grudnia 2010 roku.
Przez długi czas zabiegałem o uwolnienie opozycjonisty, monitorowałem warunki przetrzymywania Bandarenki w więzieniu, organizowałem akcje wzywające do jego uwolnienia, zwracałem się do naczelników kolonii karnej oraz do białoruskiej prokuratury i MSW w jego sprawie.
25. W połowie kwietnia zostałem patronem akcji „Don’t play with the dictator” organizacji Libereco- Partnership for Human Rights. Jest to kolejna akcja międzynarodowa mająca na celu odwołanie Mistrzostw Świata w Hokeju na Lodzie na Białorusi w 2014r. Kampania została zainaugurowana 16 kwietnia. Włączyły się w nią organizacje z Niemiec, Szwajcarii, Norwegii, Czech i Słowacji. W ramach kampanii powstała strona internetowa, na której znajduje się petycja online do przewodniczącego Międzynarodowej Federacji Hokeja Rene Fasela. Moje oświadczenie dotyczące poparcia tej akcji znajdą Państwo tutaj:http://www.migalski.eu/marek-migalski-patronem-akcji-dont-play-dictator/16-04-2012
27. 18 kwietnia 2012- z mojej inicjatywy powstało wspólne oświadczenie międzynarodowych organizacji praw człowieka w sprawie sytuacji na Białorusi. Pod oświadczeniem podpisali się również: Marieluise Beck, posłanka Bundestagu, która w ramach kampanii, zainicjowanej przez organizację Libereco-Partnership for Human Rights, podjęła się osobistej opieki nad Andriejem Sannikauem, Andres Herkel, poseł estońskiego parlamentu i specjalny sprawozdawca Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy ds. Białorusi oraz 26 działaczy na rzecz praw człowieka i międzynarodowych organizacji. Pełna lista sygnatariuszy znajduje się tutaj:http://www.migalski.eu/w-europarlamencie/dr-migalski-inicjatorem-wspolnego-oswiadczenia-w-sprawie-bialorusi/18-04-2012
W oświadczeniu przypominamy, że mimo tego, że w ubiegły weekend Andriej Sannikau i Dzmitrij Bandarenka zostali zwolnieni z kolonii karnych, na Białorusi wciąż w miejscach zatrzymania pozostaje 13 więźniów politycznych – Ihar Alieniewicz, Mykoła Autuchowicz, Aleś Bialacki, Dzmitrij Daszkiewicz, Mykoła Dziadok, Alieksandr Frantskiewicz, Siarhiej Kawalenka, Eduard Lobau, Artiom Prakapienka, Paweł Siewiaryniec, Mykoła Statkiewicz, Paweł Syramalotau i Jauhien Waskowicz.
28. Komitet noblowski przyjął kandydaturę białoruskiego opozycjonisty Alesia Bialackiego do Pokojowej Nagrody Nobla.
Miałem zaszczyt być, jako jeden z dwójki Polaków, członkiem komitetu starającego się o przyznanie Pokojowej Nagrody Nobla białoruskiemu opozycjoniście Alesiowi Bialackiemu.
Przypominam: Aleś Bialacki szef Centrum Praw Człowieka "Viasna" został skazany na 4,5 roku kolonii karnej o zaostrzonym rygorze wraz z konfiskatą mienia. Sąd uznał, że nie zapłacił on podatków od kwot przechowywanych na kontach bankowych w Polsce i na Litwie. Jest wiceprzewodniczącym Międzynarodowej Federacji Praw Człowieka z siedzibą w Paryżu, honorowym obywatelem Genui. Nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla w 2007 roku, znalazł się na tzw. krótkiej liście.
29. 24 kwietnia 2012 ponownie zostałem patronem więźnia politycznego w ramach akcji Libereco- Partnership for Human Rights. Tym razem podjąłem się opieki nad Siarhiejem Kawalenką.W 2010r. Kawalenka został skazany na karę 3 lat tzw. „chemii” w miejscu zamieszkania za powieszenie opozycyjnej flagi białoruskiej na 40 metrowej choince Witebska w prawosławne Boże Narodzenie. Za złamanie zasad odbywania kary został zatrzymany 19 grudnia 2011r. i skazany na 25 miesięcy więzienia. Od momentu zatrzymania Kawalenka rozpoczął strajk głodowy, który po wielu tygodniach został przerwany przymusowym karmieniem. Siarhiej Kawalenka jest działaczem opozycyjnej Partii Konserwatywno-Chrześcijańskiej „Białoruski Front Ludowy”. Jako opiekun Kawalenki podejmuję szereg działań mających na celu jego uwolnienie.
30. 4 maja 2012 – wysłałem pisma do białoruskiego MSW, prokuratury generalnej i szpitala psychiatrycznego, w którym przebywał Siarhiej Kawalenka domagając się informacji, kto i na jakiej podstawie podjął decyzję o jego przeniesieniu. Kawalenkę przeniesiono po raz czwarty w ciągu ostatnich dwóch miesięcy. Stan zdrowia tego więźnia politycznego jest bardzo zły ze względu na głodówkę, którą prowadził od 19 grudnia 2011 roku, a częste przeniesie stwarza zagrożenie dla jego zdrowia.
31. 10 maja 2012- objąłem patronat nad pokazem filmu „Ostatni dyktator Europy”.
Twórcami filmu "Ostatni dyktator Europy" (Europe’s Last Dictator) są reżyser Matthew Charles i operator Juan Luis Passarelli. Obraz ten w 2012 roku został okrzyknięty najlepszym filmem Festiwalu Kina Niezależnego w Londynie. Film powstał w zeszłym roku. Jest w nim mowa o torturach, zaginięciach i morderstwach, które miały miejsce na Białorusi za rządów Aleksandra Łukaszenki.
Po filmie odbyła się dyskusja nt. sytuacji na Białorusi.
32. 14 maja miałem przyjemność wręczyć dyplomy ukończenia Akademii Liderów Windsor osiemnastu absolwentom. W ramach II edycji Akademii studenci spotkali się m.in. z czołówką polskich publicystów (zajęcia prowadzili m.in. Rafał Ziemkiewicz, Igor Janke, Marek Magierowski, Łukasz Warzecha, Michał Szułdrzyński, Piotr Gursztyn, Wiktor Świetlik) oraz odbyli cykl szkoleń z zakresu rozwoju kompetencji liderskich. Szczegóły projektu znajdą Państwo na stroniewww.akademiawindsor.pl
33. Na początku kwietnia zwróciłem się z oficjalnym zapytaniem do Amnesty International
Siarhiej Kawalenka do tej pory nie został uznany przez tę międzynarodową organizację za „więźnia sumienia", w związku z czym zaapelowałem o nadanie takiego statusu temu białoruskiemu opozycjoniście.
John Dalhuisen, dyrektor Amnesty International ds. Europy i Azji Środkowej zapewnił mnie, że Amnesty International będzie stale monitorować sprawę Sierhieja Kawalenki i w razie potrzeby podejmować interwencje, jednakże na razie odmówiono przyznania opozycjoniście statusu więźnia sumienia. Argumentując swoją decyzję, John Dalhuisen powołuje się na opinie funkcjonariuszy milicji, którzy stwierdzili, że podczas zatrzymania Siarhiej Kawalenka stawiał opór. W związku, z tym, że Amnesty International dała wiarę słowom organów, ślepo wypełniających polecenia reżimowych władz, a nie wzięła pod uwagę zeznań więźnia politycznego, ponownie zwróciłem się do tej międzynarodowej organizacji z prośbą o rozpatrzenie tej sprawy.
34. 18 maja 2012 wziąłem udział w konferencji prasowej w Helsinkach, by jeszcze raz zaapelować o odwołanie rozgrywek na Białorusi i przeniesienie mistrzostw do innego kraju. Organizatorami konferencji były kampania społeczna zainicjowana przez Ewę Nieklajewą w Finlandii – „No to Minsk 2014”oraz Fiński PEN Clubwe współpracy z organizacją – Peace Union of Finland.
W konferencji wzięli udział przedstawiciele Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie: Rzecznik Federacji Szymon Szemberg oraz Sekretarz Generalny – Hannes Ederer. Wraz z Ewę Nieklajewą przekazaliśmy im tekst petycji – apelu o odwołanie MŚ na Białorusi z 30 000 podpisów osób z całego świata. Szemberg i Ederer przyjęli petycję, odmówili jednak odpowiedzi na pytania dziennikarzy.
35. 22 maja 2012 – w związku z niezadowalającą odpowiedzią Johna Dalhuisena w sprawie Siarhieja Kawalenki, zwróciłem się z ponownym apelem w tej sprawie do Prezesa Zarządu Amnesty International Polska – Mateusza Króla.
Następnie, ogłosiłem akcję wysyłki listów do polskiego oddziału Amnesty z apelem o uznanie Kawalenki za więźnia sumienia, i o jego wstawiennictwo w sprawie Siarhieja Kawalenki w międzynarodowych strukturach Amnesty International.
Kolejnym moim krokiem było wystosowanie listu do Ministra Sprawiedliwości Jarosława Gowina w sprawie sytuacji tego białoruskiego więźnia politycznego i nieuznania Kawalenki więźniem sumienia.
31 maja otrzymałem odpowiedź od Mateusza Króla- prezes polskiego oddziału Amnesty napisał, że odmowa uznania Kawalenki za więźnia sumienia jest spowodowana procedurami wprowadzonymi przez Międzynarodowy Sekretariat AI, które wymagają pełnej weryfikacji i zupełnej pewności w kwestii pokojowego działania osób zatrzymanych.
36. 1 czerwca pracownicy mojego biura zakończyli akcję zbierania prezentów okazji Dnia Dziecka dla dzieci białoruskiego więźnia politycznego Siarhieja Kawalenki. Na mój apel odpowiedziało wiele osób dobrej woli. Dziesięciomiesięczna córeczka Viki i siedmioletni synek Valancin otrzymali gry, układanki, puzzle, pluszowe maskotki, kredki, mazaki, farbki, książeczki (w języku angielskim), słodycze oraz nowe ubrania.
37. 6 czerwca wystosowałem pismo do Ministra Spraw Wewnętrznych Jacka Cichockiego w sprawie zatrzymania w podwarszawskim Brwinowie byłego śledczego białoruskiej milicji – kapitana Andreja Pyżyka. Zwróciłem się z apelem o interwencję w sprawie zatrzymania Białorusina i odstąpienie od wydania go białoruskim władzom.
Andrej Pyżyk uciekł do Polski cztery lata temu, gdyż nie chciał się zgodzić na współpracę z białoruskimi władzami, które chciały zmusić go do sfałszowania dowodów przeciwko białoruskiemu opozycjoniście, Aleksandrowi Komarouskiemu. Ostatnio Białorusin wystąpił z wnioskiem o nadanie mu statusu uchodźcy politycznego. Przebywając w Polsce, Pyżyk podjął działania zmierzające do zdemaskowania metod działań białoruskiego reżimu.
6 czerwca podpisałem petycję zamieszczoną na stronie Change.org w sprawie zatrzymania i możliwej deportacji białoruskiego dysydenta. Petycja była skierowana do Ministra Spraw Wewnętrznych Jacka Cichockiego.
26 czerwca otrzymałem odpowiedź z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, w którym zapewniono, że Andriej Pyżyk ma obecnie status uchodźcy na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej „i w żadnym wypadku nie jest planowane jego wydanie władzom białoruskim”.
38. 16 czerwca spotkałem się grupą białoruskich uczniów z mińskiego Gimnazjum- College’u Plastycznego oraz ich opiekunami. W spotkaniu wzięli również udział rektor Akademii Muzycznej prof. Tomasz Miczka oraz dyrektor goszczącego białoruskich uczniów liceum, Dariusz Koclejda. Nasi goście obejrzeli wystawę, będącą pokłosiem zorganizowanego przeze mnie ponad rok temu, konkursu „Białoruś wielu kultur”. Konkurs był skierowany do Białorusinów, a jego idea miała czysto artystyczny wymiar. Młodzi adepci fotografii pomogli nam bliżej poznać kulturę białoruską przez pryzmat swoich prac. Kilka z nich mogą Państwo zobaczyć na mojej stronie internetowej:http://www.migalski.eu/aktualnosci/wyniki-konkursu-fotograficznego-%E2%80%9Ebialorus-wielu-kultur%E2%80%9D/22-10-2010
39. 16 czerwca 20120 Test z Historii Śląska. Czas Wolnego
W konkursie wzięło udział około 60. osób- wypełnili oni test pisemny, który składał się z trzydziestu, wcale niełatwych, pytań. Dotyczyły one dwudziestolecia międzywojennego i Kampanii Wrześniowej na Śląsku. Test został przygotowany przez znakomitych naukowców, członków konkursowego jury: dr. hab. prof. UŚ Zygmunta Woźniczkę, dr. Tomasza Słupika i dr. Mariana Małeckiego. Po części pisemnej, dr Marian Małecki wygłosił wykład na temat Kampanii Wrześniowej na Śląsku. Ostatnim etapem była część ustna- trzy najlepsze osoby zmierzyły się w walce o pierwsze miejsce. Zwyciężył Antoni Wilgusiewicz, dwa kolejne miejsca zajęli: Adrian Szram i Krzysztof Bulla. Poziom wiedzy uczestników był bardzo wysoki, dlatego też, zdecydowałem się przyznać dodatkową nagrodę- nie dziesięciu, ale jedenastu laureatów odwiedzi Parlament Europejski oraz zwiedzi Brukselę, Brugię i Antwerpię.. Zapraszam na stronę projektu:www.slaskitest.pl Relację wraz z galerią zdjęć znajdą Państwo na mojej stronie:http://www.migalski.eu/aktualnosci/ii-test-z-historii-slaska-relacja/16-06-2012
41. 19 czerwca- wziąłem udział w akcji zbierania piłek z okazji Euro 2012, organizowanej przez ks. Jana Byrta, pastora z parafii ewangelicko-augsburskiej w Szczyrku. Ks. Byrt zwrócił się do przedstawicieli świata polityki i sportu o ufundowanie piłek, które później zostały rozlosowane wśród uczestników nabożeństwa ekumenicznego z okazji trwających Mistrzostw Europy w piłce nożnej.
42. 21 czerwca wziąłem udział we wspólnej konferencji wraz z żoną Siarhieja Kawalenki- Alioną. Konferencja odbyła się w Domu Białoruskim w Warszawie. Aliona Kawalenka opowiedziała o sytuacji swojego męża, który, jak podkreśliła został skazany jedynie za to, że miał śmiałość powiesić na choince narodową biało-czerwono-białą flagę Białorusi.
Zdaniem Aliony Kawalenki postępowanie sądowe w sprawie jej męża jest motywowane politycznie, od samego początku jest fałszowane przez białoruskie władze. W jej przekonaniu rozprawa sądowa naruszała przepisy i wyznaczony sposób postępowania sądowego na Białorusi.
Po konferencji, wraz z dyrektorem Domu Białoruskiego w Warszawie, Dzmitrijem Barodką wręczyliśmy Alionie Kawalence prezenty dla jej dzieci – 7-letniego Walancina i 1-rocznej Wiki.
43. 29 czerwca 2012 Europejska Nagroda Obywatelska została przyznana nominowanemu przeze mnie stowarzyszeniu „Wiosna” – organizatorowi akcji „Szlachetna paczka”. Stowarzyszenie wychodzi z założenia, iż należy uczyć ludzi pomagać sobie nawzajem. W ramach akcji „Szlachetna paczka” osoby potrzebujące nie otrzymują pieniędzy, tylko artykuły pierwszej potrzeby. Potrzeby te są identyfikowane przez wolontariuszy i umieszczane w anonimowej internetowej bazie danych, dzięki czemu każdy darczyńca może przygotować paczkę dla potrzebujących.
W ubiegłym roku laureatem została między innymi nominowana przeze mnie Inicjatywa Wolna Białoruś.
44. W związku z rewizją w biurze Związku Polaków na Białorusi i konfiskatą sprzętu komputerowego, działaczy tej organizacji, która miała miejsce 27 czerwca, zwróciłem się z oficjalnym apelem o interwencję do Ministra Spraw Zagranicznych RP, Radosława Sikorskiego.
W liście podkreśliłem, że funkcjonariusze milicji skonfiskowali z grodzieńskiej siedziby spółki Kresowia, stanowiącej zaplecze finansowe i organizacyjne nieuznawanego przez Mińsk Związku Polaków na Białorusi, wszystkie dziewięć komputerów, stanowiących własność Ambasady RP na Białorusi. Wcześniej skonfiskowano z sali wynajmowanej przez Andrzeja Poczobuta numery "Głosu znad Niemna na uchodźstwie".
46. 12 lipca podjąłem pilną interwencję w sprawie tragicznej sytuacji w schronisku dla bezdomnych zwierząt w miejscowości Ruska Wieś.
Schronisko jest prowadzone przez firmę EKO-AR Sp. z o.o., podlega gminie Ełk. Nadzór nad schroniskiem sprawuje Powiatowy Lekarz Weterynarii w Ełku. Wszyscy odpowiedzialni za placówkę twierdzą, że sytuacja jest dobra a warunki odpowiednie. Jednak według słów świadków sytuacja jest tragiczna- psy przetrzymywane są w strasznych warunkach, brakuje im należytej opieki weterynaryjnej, wskutek czego wiele z nich zdechło. Wobec tych faktów, wystosowałem pisma do właściciela firmy prowadzącej schronisko, wójta gminy Ełk oraz powiatowego lekarza weterynarii. Treść listów znajdą Państwo tutaj: http://www.migalski.eu/aktualnosci/interwencja-dra-marka-migalskiego-w-sprawie-schroniska-w-ruskiej-wsi/12-07-2012
47. 13 lipca wysłałem drogą elektroniczną listy do rosyjskich partii politycznych apelując o głosowanie przeciwko zapisom naruszającym wolności obywatelskie kontrowersyjnej ustawy.
Moja interwencja dotyczy projektu ustawy, który wprowadza odpowiedzialność karną za pomówienie. Zgodnie z nową ustawą osoby, które dopuściły się zniesławienia, mogą zostać skazane na pozbawienie wolności do 5 lat. Dodatkowo, znacząco zwiększa ona kary pieniężne za to przestępstwo – do 5 milionów rubli.
Jestem zaniepokojony nowelizacją ustawy o Internecie. Poprawki dotyczące informacji, „które mogą szkodzić zdrowiu i rozwojowi" dzieci, mogą również poważnie naruszyć wolności i prawa obywateli Federacji Rosyjskiej i mogą stać się punktem wyjścia dla utworzenia rzeczywistej cenzury w sieci internetowej, tworzenia spisów zabronionych stron, adresów IP i – w następstwie – ich infiltracji i blokowania.