wybory 2011. Senat
Długo zastanawiałem się nad wyborem kandydata do Senatu (okręg nr 42 Warszawa Praga Północ, Praga Południe, Rembertów, Targówek, Wesoła). Do Sejmu nie miałem rozterek – poprę Artura Górskiego.
Gdy wszedłem na swój okręg wyborczy (http://wybory2011.pl/geografia-wyborcza/senat) okazało się że startuje 4 kandydatów: 1. Marek Borowski (SdPL),
2. Radosław Paweł Piesiewicz (prawnik mieszkający w Łoziskach),
3. Zbigniew Romaszewski (niezależny, popierany przez PIS)
4. Dr. Krzysztof Rybiński (niezależny, popierany przez Obywatele do Senatu).
Z automatu odrzuciłem dwóch pierwszych. Pozostali mi Zbigniew Romaszewski i Krzysztof Rybiński.
W latach wcześniejszych (od 1989 roku głosowałem zawsze na p. Romaszewskiego). Ale przez tyle lat nigdy w żadnej kadencji nie założył filii biura senatorskiego po prawej stronie Wisły.
Dlatego gdy zobaczyłem że Krzysztof Rybiński urodził się i mieszka na Pradze Południe postanowiłem sprawdzić kto to jest.
Krzysztof Rybiński urodził się 1 marca 1967r. w Warszawie. Jego mama urodziła się w Wilnie, była wywieziona do Kazachstanu, część rodziny została rozstrzelana przez sowietów. Tata w wieku 15 lat walczył w Powstaniu Warszawskim, był w Armii Krajowej. Krzysztof Rybiński ukończył studia na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki oraz na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie następnie uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych o specjalności ekonometrycznej. W 2009 habilitował się na podstawie rozprawy zatytułowanej Globalizacja w trzech odsłonach. Offshoring – globalne nierównowagi – polityka pieniężna w Kolegium Ekonomiczno-Społecznym Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
Pracował jako informatyk w firmie komputerowej w Japonii, następnie jako pracownik naukowo-dydaktyczny na Wydziale Nauk Ekonomicznych UW. Był także konsultantem Banku Światowego, Uniwersytetu Środkowo-Europejskiego oraz dyrektorem administracyjnym w Centrum Badań Ekonomicznych Europy Środkowej i Wschodniej. W 1997 został głównym ekonomistą warszawskiego oddziału banku ING, od 2001 zajmował stanowisko głównego ekonomisty Banku Zachodniego WBK, w latach 2002–2004 był głównym ekonomistą Banku BPH.
Pełnił funkcję prezesa Polskiego Stowarzyszenia Ekonomistów Biznesu oraz członka rady Towarzystwa Ekonomistów Polskich.
Od 25 marca 2004 do 2 stycznia 2008 zajmował stanowisko wiceprezesa Narodowego Banku Polskiego. Od kwietnia 2008 do marca 2010 był partnerem w firmie Ernst & Young, gdzie kierował zespołem strategii ekonomicznej.
W 2010 objął stanowisko rektora Uczelni Vistula (dawnej Wyższej Szkoły Ekonomiczno-Informatycznej w Warszawie).
Został także profesorem nadzwyczajnym w Szkole Głównej Handlowej, wiceprzewodniczącym rady nadzorczej Alior Banku i współwłaścicielem spółki SanNao wdrażającej rozwiązania internetowe.
W 2010 został ekspertem ds. gospodarczych, współtworzącym program PJN.
W 2011 poparł program gospodarczy partii Kongres Nowej Prawicy.
Jest autorem publikacji naukowych i prasowych w zakresie ekonomii, wydawanych m.in. przez Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych. (dane za wikipedia i z ulotki wyborczej).
Nie lubi PO i socjalizmu (patrz:
Chyba znalazłem w końcu kandydata któremu warto dać szansę. Potrzebujemy nowych i inteligentnych ludzi w parlamencie.
I tylko jeden żal, że PIS nie postarał się aby osoba o prawicowych poglądach, do tego profesor nie był popierany przez tę partię.
Jestem zarzadca nieruchomosci. Pisuje od czasu do czasu komentujac to co widze i jak widze.