Jakie elementy powinna zawierać pełna doktryna ekonomiczna – cz.1
09/09/2013
1119 Wyświetlenia
1 Komentarze
1 minut czytania
W dzisiejszych realiach miksu Keynesizmu i Monetaryzmu nie ma dobrego wyjaśnienia pojęcia pieniądza, a od tego powinna zaczynać się każda doktryna ekonomiczna. W „Ogólnej Teorii” Keynesa nie ma prawie wcale poruszonych tematów takich jak: „Skąd się bierze pieniądz”, „Czym jest pieniądz”. W Monetaryzmie pieniądz jest prawnym środkiem płatniczym, jak polska złotówka i wszystkie waluty fiducjarne na świecie.
W obu tych dwóch doktrynach ekonomicznych nie poświęca się większej uwagi zagadnieniu pieniądza. Zakłada się tylko, że pieniądz jest środkiem wymiany bądź jest środkiem płatniczym. Nie poruszają takich powiązań jak „pieniądz i jego wartość” a to moim zdaniem najważniejsze.
Skąd się bierze pieniądz od takich rozważań powinien się zaczynać podręcznik do ekonomii ponieważ każde majstrowanie przy pieniądzu przez państwo zaburza jest wartość a w dalszej konsekwencji szereg zagadnień gospodarczych, między innymi cykl koniunkturalny w gospodarce.
Pieniądz jest wykonaną pracą, którą się kupuje pracę od innych.
Taka definicja spełnia realia czasów dzisiejszych. Dodać warto, że pieniądz jest dzisiaj również: środkiem wymiany i miernikiem wartości. Lecz tak zwane „Bailouty” bądź „zasilanie w płynność” są tworzeniem pieniądza z niczego (nie opartego na ludzkiej pracy) i zakłócają całą strukturę gospodarczą.
Moim zdaniem od tego zaczynają się problemy w realnej gospodarce, i tutaj trzeba szukać rozwiązań.
Więcej wpisów autora na blogu:
Jeden komentarz