Bez kategorii
Like

Ministerstwo Rozwoju: Nie ma odpowiednich badań ws. zmiany czasu i ich nie będzie

09/06/2017
1276 Wyświetlenia
0 Komentarze
4 minut czytania
no-cover

Zniesienia zmiany czasu nie będzie – oznajmiło Ministerstwo Rozwoju w odpowiedzi na petycję Stowarzyszenia Interesu Społecznego WIECZYSTE. Zdaniem Ministerstwa brak bowiem jednoznacznie określonych negatywnych skutków zmian czasu. Od 2015 roku Stowarzyszenie Interesu Społecznego WIECZYSTE podejmuje działania zmierzające do uchylenia zmiany czasu co 5/7 miesięcy (tzw. system czasu letniego). Ostatnio 13 marca wystąpiło do Prezesa Rady Ministrów o uchylenie rozporządzenia w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2017-2021.  Petycja Stowarzyszenia do Prezesa Rady Ministrów Petycja Stowarzyszenia trafiła z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów do Ministerstwa Rozwoju,  http://serwis21.blogspot.com/2017/03/morawiecki-rozstrzygnie-wniosek-ws.html Ministerstwo zamiast ustosunkować się do samej petycji ws. zniesienia rozporządzenia odmówił inicjatywy ustawodawczej, co było przedmiotem innej petycji kierowanej do posłów. Czyżby rząd już decydował za posłów? Ministerstwo przy tym bezczelnie kłamie […]

0


Zniesienia zmiany czasu nie będzie – oznajmiło Ministerstwo Rozwoju w odpowiedzi na petycję Stowarzyszenia Interesu Społecznego WIECZYSTE. Zdaniem Ministerstwa brak bowiem jednoznacznie określonych negatywnych skutków zmian czasu.

Od 2015 roku Stowarzyszenie Interesu Społecznego WIECZYSTE podejmuje działania zmierzające do uchylenia zmiany czasu co 5/7 miesięcy (tzw. system czasu letniego). Ostatnio 13 marca wystąpiło do Prezesa Rady Ministrów o uchylenie rozporządzenia w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2017-2021. 

Petycja Stowarzyszenia do Prezesa Rady Ministrów

Petycja Stowarzyszenia trafiła z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów do Ministerstwa Rozwoju, 

http://serwis21.blogspot.com/2017/03/morawiecki-rozstrzygnie-wniosek-ws.html

Ministerstwo zamiast ustosunkować się do samej petycji ws. zniesienia rozporządzenia odmówił inicjatywy ustawodawczej, co było przedmiotem innej petycji kierowanej do posłów. Czyżby rząd już decydował za posłów?

Ministerstwo przy tym bezczelnie kłamie i wprowadza w błąd. Najpierw sugeruje, iż czas letni jest skutkiem przyjęcia przez Polską zobowiązania wynikającego z dyrektywy unijnej z 2000 roku. cyt.

Tyle tylko, że dyrektywa unijna nakłada obowiązek harmonizacji, jeżeli państwo członkowskie decyduje się na wprowadzenie czasu letniego. Zatem może równie dobrze zrezygnować ze zmiany czasu, ale jeżeli już je wprowadza to musi to być zgodne z dyrektywą.

Ministerstwo także bezczelnie powtarza kłamstwo, jakoby w trakcie procesu legislacyjnego do obecnego rozporządzenia nie zgłoszono żadnych uwag, sugestii bądź propozycji. Tymczasem prawda jest taka, że Stowarzyszenie co prawda nie zdążyło zgłosić uwagi w terminie ogłoszonym, który był nadzwyczaj krótki, ale zgłaszało swoje propozycje do Prezesa Rady Ministrów, Prezydenta, Sejmowej Komisji Petycji, Senackiej Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji. Petycje bądź trafiały do Ministerstwa Rozwoju, bądź było o nich poinformowanych przez ww. instytucje. Mimo, że kłamstwo o braku konsultacji ujawniono w roku ubiegłym, 

http://serwis21.blogspot.com/2016/10/ministerstwo-rozwoju-ukrywa-w-raporcie.html

jednakże jest wciąż jak widać jak mantrę powatrzane.

Co ciekawe, chociaż we wszystkich sondażach publikowanych w mediach (np. dla radiowej trójki), ok.70-80% respondentów opowiada się za zniesieniem zmiany czasu, Ministerstwo twierdzi że sondaże te nie są im znane.

Ministerstwo odrzuca także wyniki zagranicznych badań naukowych, które przywoływano w petycji i w raporcie Fundacji Republikańskiej jako niemiarodajne cyt.

Polskich badań w tej dziedzinie jednak nie będzie. Podstawowe urzędu (Główny Urząd Miar, UOKIK, itp) nie prowadziły takowych badań i nie podejmowały szczegółowej analizy efektów. Takich badań zresztą jak wynika z odpowiedzi MR nie należy oczekiwać. cyt.

Innymi słowy z jednej stron, rząd twierdzi że nie ma badań, a z drugiej że takich badań się nie prowadzi i nie będą prowadzone, bo podobno nie będą jednoznaczne. Dodajmy, że żadnych takowych badań gdy wprowadzono czas letni w Polsce również nie przeprowadzono, a zatem…

Czemu utrzymuje się zmianę czasu? Ministerstwo widzi korzyść – w możliwości wykorzystania światła dziennego. Wiemy jak to wygląda w praktyce, zapalone światła biurowców, szkół (nawet gdy jest widno).

Jeżeli sądzą, że się nas pozbędą, to się mylą – stwierdza Daniel Alain Korona – ze Stowarzyszenia Interesu Społecznego WIECZYSTE.

Pełny tekst odpowiedzi Ministerstwa Rozwoju

0

sprzeciw21

279 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758