Bez kategorii
Like

Międzynarodowe seminarium dotyczące nowatorskiej metody współpracy z psem

25/01/2013
597 Wyświetlenia
0 Komentarze
8 minut czytania
no-cover

W dniach 19 i 20 stycznia w Tychach odbyło się seminarium dotyczące metody The Tellington TTouch, zorganizowane przez Fundację „Razem” z Tychów zajmującą się terapią kontaktową z udziałem psów

0


Jest to specjalistyczne podejście do opieki nad zwierzętami oraz do ich szkolenia. Metoda ta oparta jest na szacunku i współpracy. Praca ze zwierzętami metodą TTouch pozwala na przezwyciężenie problemów behawioralnych oraz zdrowotnych. Polega ona na wykonywaniu kolistych ruchów na ciele zwierzęcia zarówno samymi palcami, jak i całymi dłońmi. Ma na celu zwiększenie świadomości ciała oraz przekazanie psu nowych informacji i doświadczeń zmysłowych poprzez angażowanie receptorów czuciowych w układzie nerwowym. TTouch w bardzo dużym stopniu wpływa na pogłębienie więzi oraz zaufania między psem a człowiekiem. Metoda ta zostala opracowana w latach 70 XX w. przez Amerykankę Lindę Tellington – Jones. Początkowo metoda ta była stosowana w pracy z końmi jednak w latach 80 objęto nią także zwierzęta domowe.

 

Seminarium prowadzone było przez Lisę Leicht. Jest ona jednym z 14 certyfikowanych trenerów metody TTouch na świecie. Metodą Tellington TTouch zajmuje się od 1996 r. Jest instruktorem ośrodka Companion Animals. Lisa stosuje także metodę „TTouch dla Ciebie” prowadząc terapie ludzi. Jest odpowiedzialna za szkolenia terapeutów zwierząt domowych na terenie Szwajcarii i Francji.

19 stycznia uczestnicy seminarium poznali głównie teoretyczne aspekty metody TTouch. Dowiedzieli się skąd wywodzi się ta metoda. W jaki sposób doszło do jej wykorzystania w pracy ze zwierzętami domowymi. Jakie są jej główne cele, tj: poprawa zdrowia i samopoczucia poprzez redukcję stresu, pogłębianie więzi i komunikacji opartej na zaufaniu i zrozumieniu pomiędzy ludźmi i zwierzętami, wpływanie na pozytywne zmiany w zachowaniu. Poznali także wszystkie elementy składające się na pracę tą metodą tj: pracę z ciałem, narzędzia, budowanie zaufania. Omówione zostały również podstawowe rodzaje dotyku wykorzystane w metodzie TTouch. Możemy je podzielić na trzy grupy: koliste, unoszące oraz gładzące. Uczestnicy w praktyce zastosowali na swoich psach ruchy gładzące, które skupiały się głównie na pracy przy nasadzie uszu, lub całych uszach, bądź też na delikatnych muśnięciach łączących jedną część ciała z drugą

W godzinach popołudniowych uczestnicy seminarium poznali również sposoby pracy z tzw. owijką czyli bandażem. Jest to zwykły bandaż elastyczny zakładany psu na różne sposoby. Dodaje to czworonogowi pewności siebie, uspakaja, przyciąga uwagę. Wpływa również na koordynację ruchową i równowagę. Do obserwacji zachowania psów z założoną owijką oraz bez niej wykorzystany został jeden z elementów pracy na ziemi czyli labirynt. To ułożony z tyczek lub lin prosty tor. Jest to jeden z elementów pracy budujący zaufanie. Ćwiczenie z labiryntem poprawia koordynację ruchową i samokontrolę, wywiera uspakajający wpływ na psa. Polega na wolnym przejściu przez labirynt psa wraz z opiekunem w obie strony. W tym ćwiczeniu mogliśmy zaobserwować szereg różnych zachowań psich oraz ludzkich. W zasadzie gołym okiem uczestnicy mogli zaobserwować , jaki sposób założenia owijki na psa, bądź przewodnika jest dla niego komfortowy i w jaki sposób wpływa na zachowanie i postawę zwierzęcia i człowieka.

20 stycznia uczestnicy seminarium poznali sposoby pracy oraz narzędzia wykorzystane w pracy z nerwowymi i agresywnymi psami. Pozwalają ona na bezpieczny kontakt, dotykanie psów bez wywoływania u nich dodatkowego stresu i lęku z powodu nadmiernej bliskości. Pomagają również zmienić ich oczekiwania związane z kontaktem fizycznym. Do tych narzędzi możemy zaliczyć różdżkę TTouch, pędzle malarskie czy skórzane rękawice.

Przedstawione zostały również sposoby mające na celu zmniejszenie ciągnięcia na smyczy czyli przede wszystkim długa smycz, która ułożona w odpowiedni sposób na ciele psa i na jego klatce piersiowej w łatwy i niezwykle szybki sposób redukuje ciągnięcie przez psa. Uczestnicy mogli w praktyce wypróbować te sposoby i nie można zaprzeczyć, że nie było widocznych efektów.

W godzinach popołudniowych trener oraz uczestnicy skupili się na praktycznym zastosowaniu oraz rozszerzeniu wiedzy dotyczącej sposobów samego masażu i rodzajów dotyku. Na swoich pupilach ćwiczyli wszystkie trzy poznane sposoby dotyku oraz siłę nacisku podczas masażu. Mogli również, zarówno na sobie na wzajem, jak i na psach przećwiczyć najważniejsze ruchy metody TTouch. Poznali zatem ruch noszący nazwę „pantera mglista”, który jest jednym z najważniejszych dotyków w metodzie TTouch. Polega na masowaniu lekko ugiętymi palcami ciała psa kolistymi ruchami, lekko unosząc skórę. Co ważne trzeba pamiętać, aby wykonywać ruchy zgodnie ze wskazówką zegara wykonując obrót i ¼ okręgu. Po wykonaniu ruchu należy zwolnic skórę zwierzęcia i przesunąć palce w inne miejsce. Nie należy cały czas masować jednego miejsca.

Następnie uczestnicy poznali kolejny dotyk zwany „pantera leżąca” polegający na wykonywaniu masażu całą dłonią i tu znów mogli poćwiczyć na sobie i na swoich psach. Kolejnym poznanym dotykiem był „szop”, potem przyszedł czas na „niedźwiedzia” i „tygrysa”. Sądząc z zachowania zwierząt podczas ćwiczenia kolejnych form masażu i sposobów dotyku, ta metoda pracy naprawdę poprawia samopoczucie i redukuje stres. Wszystkie leżały rozanielone i poddawały się kolejnym zabiegom swoich właścicieli, choć po dwóch dniach powinny już tylko marzyć o powrocie do domu.

Cała spotkanie zakończyło się rozdaniem certyfikatów dla uczestników.

We wrześniu planowana jest druga część seminarium z metody The Tellington TTouch, ponieważ wiedza, która została przekazana jest tylko niewielką częścią całej metody . W imieniu organizatorów serdecznie zapraszam.

 

0

Mateusz Gruźla

"W życiu nie chodzi o to jak mocno możesz uderzyć, ale o to jak mocno możesz dostać i dalej iść do przodu."„I call myself a Peaceful Warrior…because the real battles we fight are on the inside.”„Pan Bóg nie lubi tchórzy!”

130 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758