W krajach niepodległych i samorządnych pojęcia męża stanu czy racji stanu nie wymagają wyjaśnienia. Po okresie rozbiorów Polska tylko na krótko była samodzielnym państwem. Od prawie 70 lat jesteśmy marionetką pociąganą za sznurki.
Czy w takiej sytuacji jeszcze potrafimy określić jak te pojęcia rozumieć?
Mąż stanu.Ostatnio możemy zaobserwować , że niektóre osoby określa się (albo one same uważają się) mianem Męża Stanu.
Mąż stanu, osoba uzależniająca każde swoje działanie polityczne od racji stanu.Tak określa się wybitnego polityka, dyplomatę, człowieka uważanego za autorytet dzięki temu, jak sprawuje powierzoną mu władzę.
Bardziej precyzyjnie określa się męża stanu w krajach anglosaskich gdzie taka persona to „satatesman”.
Mąż stanu to zazwyczaj polityk lub uznana osobistość publiczna która posiada długotrwałą i uznaną karierę w działalności politycznej lub państwowej, na arenie krajowej lub międzynarodowej.
taki tytuł to forma uznania i oznaka szacunku jest stosowana przez zwolenników lub tzw.opinie publiczną. Emerytowany mąż (elder statesmen) stanu dalej darzony jest szacunkiem . U nas można odnieść to do ludzi uznawanych za autorytet, ale w w społeczności zachodniej jest to znacznie więcej.
Mąż stanu prezentuje także wysokie umiejętności przywódcze oraz autentycznie potrafi jednoczyć ludzi. Starszy,emerytowany mąż stanu, tak jak kiedyś członkowie Rady Starszych , prezentuje duchowe przywództwo, troskę i innych i o całość spraw państwowych i społecznych.
Co może budzić zdumienie to to, że właściwie nie mamy w języku polskim określenia dla kobiety będącej odpowiednikiem „stateswoman”.
Mężem Stanu z reguły nazywa się szefa państwa lub osoby wysoko postawione w chierarchii politycznej i danym czasie prezentujące wysoka jakość przywództwa.Przy okazji warto sobie uzmysłowić czym jest racja stanu, jako że stanowi ona niezbędny warunek kwalifikowania kogoś jako męża stanu.
Racja Stanu (ang. „national interest”, fr. „raison d’État”) oznacza ambicje i cele państwa w sferze militarnej, ekonomicznej i kulturalnej.Te zamierzenia stanowią istotne wartości w stosunkach międzynarodowych i są oparte na realnych podstawach.
Racja stanu ma wiele płaszczyzn. Głównie chodzi o kwestie trwałości i bezpieczeństwa państwa. Istotne jest także dążenie do dobrobytu, wzrostu gospodarczego i siły militarnej. Wiele państw zalicza tu też troskę o zachowanie kultury narodowej jako kwesti o wielkim znaczeniu.
Trzeba zadać sobie pytanie, czy ktokolwiek z obecnego rządu spełnia te kryteria. Ba, czy ktokolwiek z elit politycznych zasługuje choćby na to aby rozważać jego kandydaturę do takiego miana.
W historii ludzkości nadrzędnymi nad racją stanu były zawsze : religia i moralność.
Czy można tak twierdzić i dzisiaj w Polsce? Aby zaangażować się w wojnę rządzący musieli najpierw uwzględniać te właśnie kryteria. Czy zaangażowanie Wojska Polskiego poza naszymi granicami wypełnia te kryteria ?
Dzisiaj religię i moralność zastąpiąy :”realizm ” i poprawność polityczna. Dawne zasady przemianowano i dowiadujemy sie że to ” ciemnota i zacofanie średniowieczne”.
Dziś religię zastąpiły nauki polityczne a moralność- demokracja i „prawa mniejszości”
Mamy: globalny bordello, tzn globalną wioskę (a przynajmniej w Polsce jest jak na WSI) i New World Order.
To czy w tej sytuacji należy jeszcze mówić o Mężach Stanu , skoro małżeństwo mogą stanowić dwie kobiety albo rodzinę dwóch tatusiów i adaptowany molestowany seksualnie chłopiec?
PS .ZAPOZNANY – To wyraz już dziś przestarzały i zapewne dlatego używany w błędnym znaczeniu (np. jako zapomniany). Warto zatem zapamiętać, że zapoznany to in. niedoceniony, nieuznany(pochodzi od jednego z nieużywanych już dziś znaczeń słowa zapoznawać, czyli: nie doceniać wartości czegoś). Określenie spotykane w wyrażeniach: zapoznany twórca;zapoznany poeta;zapoznany talent.
2 komentarz