Ostatnie doniesienia na temat monitoringu internetu pod kątem "mowy nienawiści" skłoniły wielu do refleksji na temat tego, czy zwalczana też będzie mowa nienawiści wobec Polaków (patrz). Pewnie nie, ale nie należy tego przesądzać, spróbujemy się dowiedzieć. Tymczasem już rok temu powstała akcja "Internet bez Antypolonizmu", która funkcjonuje pod adresem www.malysabotaz.pl. Oczywiście jest ona skierowana do wszystkich tych ludzi i środowisk ludzi dobrej woli, które rozumieją, że wobec wszystkich ludzi należy stosować te same standardy. W kulturze współczesnej przyjeło się bowiem, że o Polakach mówi się źle lub w ogóle. Wiele wskazuje na to, że Polacy – jedna z najbardziej pokrzywdzonych przez toalitaryzmy grup – są w każdym wymiarze dyskryminowani, biorąc pod uwagę europejskie standarty. Niestety, ludzie o gębach pełnych frazesów […]
Ostatnie doniesienia na temat monitoringu internetu pod kątem "mowy nienawiści" skłoniły wielu do refleksji na temat tego, czy zwalczana też będzie mowa nienawiści wobec Polaków (patrz). Pewnie nie, ale nie należy tego przesądzać, spróbujemy się dowiedzieć.
Tymczasem już rok temu powstała akcja "Internet bez Antypolonizmu", która funkcjonuje pod adresem www.malysabotaz.pl. Oczywiście jest ona skierowana do wszystkich tych ludzi i środowisk ludzi dobrej woli, które rozumieją, że wobec wszystkich ludzi należy stosować te same standardy.
W kulturze współczesnej przyjeło się bowiem, że o Polakach mówi się źle lub w ogóle. Wiele wskazuje na to, że Polacy – jedna z najbardziej pokrzywdzonych przez toalitaryzmy grup – są w każdym wymiarze dyskryminowani, biorąc pod uwagę europejskie standarty. Niestety, ludzie o gębach pełnych frazesów na temat tolerancji i dyskryminacji, omijają temat Polaków. Polacy nie są modni.
Nazwa domeny nawiązuje do słynnego Małego Sabotażu czasów okupacji niemieckiej, a potem sowieckiej. Oczywiście ktoś mogłby zarzucić twórcom akcji nadużycie. Uważamy jednak, że każdy sposób promocji pozytywnych i wzniosłych wzorców z przeszłości jest dobry, o ile godnie mówi o jego prekursorach.
Celem akcji jest tagowanie Internetu symbolem akcji i zwalczanie w Internecie na różne sposoby antypolskich trolii inspirowanych różnymi ideologiami, typu stalinizm, komunizm, nazizm, i podobnym antypolskimi wynalazkami naszych sąsiadów, którzy to trolle bezkarnie plują na Polskę, Polki i Polaków. Zamieszczając na swojej stronie/blogu znak, deklarujesz, że sprzeciwiasz się nienawiści wobec Polaków i jesteś częścią internetowej rebeli.
Na stronie Internetu bez Antypolonizmu twórcy akcji zamieszczają linki do stron, które zamieściły logo akcji, chcąc żeby pomiędzy stronami budował się klimat solidarności i wspólnoty.
Zacytujmy przesłanie akcji "Internet bez Antypolonizmu". Jest ciekawe i warte przeczytania przez każdego, dla kogo sprawy polskie lub przynajmniej problem dyskryminacji słabszych grup jest ważny.
Wielu ludzi na świecie komunikuje się za pomocą Internetu. To, co wiedzą, myślą i jak działają w świecie, bierze właśnie swój początek w Internecie. Nawet najbardziej absurdalne informacje, odpowiednio często powtarzane, potrafią znaleźć przełożenie na myślenie i działanie nawet najbardziej porządnych i uczciwych ludzi. Dobrze już o tym wiedziały ośrodki propagandy obrzydliwych totalitaryzmów XX wieku: niemieckiego nazizmu oraz sowieckiego stalinizmu.
Dobrze i stabilnie wykreowana wizja jest podtrzymywana przez inne osoby oraz instytucje, które powtarzają informację, cytują, powołują się na nią. Przy odpowiednim nakładzie środków i zabiegów można przynajmniej przez jakiś czas powodować sytuację, w której ukształtowany wizerunek żyje swoim własnym życiem, nawet jeśli dalece odbiega od prawdy.
Państwo Polskie i jego obywatele przeżyli rozbiory, germanizację, rusyfikację, wielokrotną "korektę granic", utratę dziedzictwa kulturowego (Wilno, Lwów, Kresy), zsyłki na Sybir, mordy, gwałty i niewolniczą pracę, celowe wyburzanie, niszczenie i kradzież polskich zabytków, nazizm, komunizm, ile by tu jeszcze wymieniać?
Polacy niejednokrotnie walczyli za wolność naszą i waszą. W czasie II. Wojny Światowej byliśmy trzecią pod względem wielkości armią, mimo okupacji naszego kraju przez dwa totalitaryzmy, walcząc na prawie wszystkich frontach świata. Walczyliśmy o ogólnoludzkie wartości: wolność, niepodległość i honor. Mimo tego, że w imię doraźnych interesów "sprzedano" nas wujkowi Stalinowi, nadal walczyliśmy. Przez długie lata komunizmu – tak jak i przez pięć lat wojny – mieliśmy największy i najsilniejszy ruch oporu, w czasie gdy inne narody żyły w spokoju budując swój dobrobyt. Czy to małe poświęcenie?
W sieci, zwłaszcza w komentarzach, pojawia się wiele rasistowskich komentarzy na temat Polek, Polaków i Polski. Są one najczęściej anonimowe, jednak tworzą one i podtrzymują zły stereotyp na nasz temat. Stereotyp to rzecz cenna. Dobry stereotyp jest jak wiatr w żagle, zły – jak głęboki śnieg w marszu do domu, w zimową noc. To także zły stereotyp powoduje, że nie tylko inni, ale także my sami zaczynamy myśleć o sobie źle, wstydzimy się siebie, a nawet zaczynamy wycofywać się z ambitnych działań oraz przestajemy wymagać od naszych polityków, aby reprezentowali godnie i ambitnie nasz polski interes.
Nie pozwólmy na to, aby byle troll, który pisze po polsku lub w innym języku, obrażał nas. Blokujmy takich rasistów, jeśli nie daje się z nimi dyskutować. Twórzmy ruch oporu. Niech Europa internetowa będzie naprawdę sprawiedliwa, nie tylko w deklaracjach!
7. Jest jasne, że nie wzywamy do tego, aby nie krytykować tego, co polskie. Czym innym jest jednak rzeczowa krytyka, czym innym utrwalanie fałszywych, antypolskich i rasistowskich stereotypów.
Jakże często pisze się o tzw. „polskich obozach koncentracyjnych”, rzekomej polskiej kolaboracji z nazistami, a jak mało o tym, ze Polacy mieli pierwsze na świecie Ministerstwo Edukacji, drugą Konstytucję na świecie czy jako pierwsi wybierali sobie władców, tak jak dzisiaj powszechnie wybiera się prezydentów? – czy proporcje między kłamstwem a prawdą nie zostały zaburzone?
Każdy z dwóch totalitaryzmów, kiedy powstawał, tworzył negatywny stereotyp na temat swoich ofiar. Mówiono o Polakach najgorsze rzeczy, tworzono prowokacje, niszczono wszelkie przejawy polskości. Niestety, po wojnie nie byliśmy w stanie odbudować swojej tożsamości, a świat się od nas oddalił, czy to znaczy, ze jesteśmy gorsi?
Każdy z nas jest potomkiem jakiegoś Sybiraka, powstańca, więźnia obozu koncentracyjnego, Kresowianina, opozycjonisty antykomunistycznego, żołnierza wyklętego, więźnia nkwdowskiej czy gestapowskiej katowni. Powstanie Kościuszkowskie, Powstanie Listopadowe, Powstanie Styczniowe, Powstanie Wielkopolskie, Powstania Śląskie, Wojna Polsko-Bolszewicka, Wojna Obronna, Grodno, Wilno, Lwów, Wieluń, Westerplatte, Wizna, Państwo Podziemne, Monte Cassino, Arnhem, Dywizjon 303, Powstanie w Getcie, AK, Powstanie Warszawskie, Żołnierze Wyklęci, Solidarność – starczy? – bo nie starczyłoby życia jednej osoby, aby to wszystko wypisać! Trzymajcie się więc od nas i od cywilizowanego świata daleko antypolscy rasiści!
Nasza rebelia jest niekomercyjna. Ściągając logo zobowiązujesz się monitorować na swojej stronie przejawy antypolonizmu i zakłamywania historii. Inicjatorami akcji są Wierni Ojczyźnie oraz Sejsmograf Antypolonizmu. Nie dowodzą jednak akcją, a dają jej ramy. Sam dowodzisz swoją partyzancką jednostką. Po ściągnięciu daj nam znak, zalinkujemy do Twojej strony i dodamy do listy partyzantów. Niech nasi przodkowie spoczywają, mając pewność, że nie zginęli nadaremnie, że mają godnych następców! Stań się uczestnikiem kolejnego polskiego powstania, pierwszego ruchu oporu w Internecie! Wybierz e z kotwicą!
Po resztę informacji, z nadzieją, że się zaangażujecie, odsyłamy na stronę: www.malysabotaz.pl.
Zdjęcie: akcja oryginalnego Małego Sabotażu, autora nie znamy. To byli prawdziwi bohaterowie!
Pomimo ludobójstwa, niszczenia polskiego panstwa i kultury przez totalitaryzmy XX. wieku, problem dyskryminacji, oczerniania, zlych stereotypów na temat Polaków nie zostal w zinstytucjonalizowany sposób podjety. Problem ma nazwe: antypolonizm.