– To nie żart, a łamanie prawa – mówi kołobrzeski adwokat i powiadamia prokuraturę. – To jakby wywiesili swastykę. – Czy nie mamy większych problemów? – odpowiada właściciel koszalińskiej restauracji Fregata – podaje gk24.pl.
Poszło o sierp i młot. Dokładniej, o sierp i młot, który pojawił się na ścinanie restauracji w ramach "rewolucyjnych” zmian, jakim poddała lokal znana restauratorka Magda Gessler w popularnym programie telewizji TVN.
Odcinek, którego bohaterem była koszalińska restauracja Fregata wyemitowano 31 maja.
– Oglądając go, nagle zobaczyłem coś co mnie zszokowało: w finałowej przemianie lokalu, który miał zostać wystylizowany na lata 60-te, jednym z wyeksponowanych elementów dekoracji okazał się być sierp i młot – mówi kołobrzeski adwokat Edward Stępień. – Wprawdzie nieco zmieniony, bo z sierpem pozbawionym rączki, ale nadal pozostawał symbolem komunistycznego, totalitarnego państwa. Nie chciało mi się wierzyć, że pani Gessler, która użycza swojej twarzy programowi, mogła przyzwolić na działanie niezgodne z prawem. Ale nie mogła być to przypadkowa wpadka, bo program nie był przecież emitowany na żywo. Było to więc przemyślane działanie, czyli przestępstwo ścigane z urzędu.
Edward Stępień, prawnik, z zamiłowania historyk, badacz kołobrzeskich wątków przewijających się w dokumentach Instytutu Pamięci Narodowej, autor książki "Kołobrzeg – Twierdza Solidarności”, następnego dnia zawiadomił kołobrzeską prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z artykułu 256, 2 Kodeksu Karnego.
Zgodnie z nim kara grzywny, ograniczenia wolności lub jej pozbawianie do lat dwóch grozi osobie, która nie tylko propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa, ale też: "rozpowszechniania, produkuje, utrwala lub sprowadza, nabywa, przechowuje, posiada, prezentuje, przewozi lub przesyła druk, nagranie lub inny przedmiot”, zawierający treści propagujące faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa, albo będący nośnikiem symboliki faszystowskiej, komunistycznej lub innej totalitarnej ideologii.
– Ten przepis budzi pewne kontrowersje, nawet Trybunał Konstytucyjnych wypowiadał się w tej sprawie (uznając go w części za niekonstytucyjny – przyp. red.), ale nie zmienia to faktu, że nadal figuruje w Kodeksie Karnym.
Jak mówi dalej adwokat: – Sam pomysł na stylizację lokalu na lata 60-te był ciekawy. Na ścianach namalowano m.in. charakterystyczne usta, kojarzące się z twórcą pop artu Andy Warholem. Pojawiły się dekoracje z czasów PRL-u, ale sierp i młot? To dokładnie tak samo, jakby w lokalu powiesić swastykę. To propagowanie najbardziej zbrodniczej ideologii w dziejach ludzkości. Faszyści mają na sumieniu ponad 30 mln ofiar. Reżim komunistyczny – ponad 100 mln istnień ludzkich.
Więcej:
http://www.gk24.pl/apps/pbcs.dll/article?aid=/20120610/koszalin/120609765
"Szef Dzialu Ekonomicznego Nowego Ekranu. Dziennikarz z 10-letnim stazem. Byly z-ca szefa Dzialu Biznes "Wprost"."