Eric Burns, rzecznik prasowy Banco Comercial Portugues (BCP), oświadczył dziś, po artykule w rosyjskim dzienniku „Kommiersant”, że „informacja o złożeniu oferty przez rosyjski Sbierbank na zakup Banku Millennium to spekulacje”.
„Kommiersant” zauważa, że „oba polskie banki zostały wystawione na sprzedaż z powodu zmian w podejściu ich macierzystych banków do obecności na zagranicznych rynkach”.
– BCP sprzedaje swoją polską „córkę” Millennium pod presją żądań banku centralnego Portugalii dotyczących zwiększenia kapitału. Belgijski KBC, sprzedając Kredyt Bank, kontynuuje redukcję swojej obecności w Europie Wschodniej z powodu otrzymania 7 mld euro pomocy w szczytowym momencie kryzysu” – wyjaśnia dziennik.
Zwraca także uwagę, że rosyjską „córkę” KBC – Absolut Bank – też wystawiono na sprzedaż. Gazeta informuje, że „służba prasowa KBC Group odmówiła jej skomentowania przebiegu sprzedaży polskich aktywów, jednak przekazała, że 27 lipca bank otrzymał stosowną zgodę Komisji Europejskiej”.
Rosyjski dziennik podaje również, że w BCP nie odpowiedziano na jego pytania. Tymczasem Eric Burns powiedział, że BCP analizuje kilka opcji dla Banku Millennium.
– Nie ma żadnych gwarancji, że na pewno pozbędziemy się polskich banków – powiedział rzecznik BCP.
„Kommiersant” informuje, że Millennium Bank i Kredyt Bank należą do 10 największych banków w Polsce. Dziennik cytuje też opinię analityka Wiktora Czetwierikowa z Narodowej Agencji Ratingowej, którego zdaniem „polska gospodarka w porównaniu z innymi krajami wschodnioeuropejskimi nieźle przeszła przez kryzys, a ludność Polski jest szeroko objęta usługami bankowymi”.
– Polska jest lokalnym centrum finansowym w Europie Wschodniej. Zamiar wejścia Sbierbanku na jej rynek finansowy wydaje się rozsądny – ocenia analityk Jewgienij Kogan z kompanii Trzeci Rzym, także przywołany przez rosyjską gazetę.
z Lizbony Marcin Zatyka
Wiadomości z banków i o bankach, dla klientów i pracowników, entuzjastów i sceptyków. Ubezpieczenia od A do Z. Gospodarka, finanse i giełda.