Bez kategorii
Like

Ludobójstwo katyńskie w Strasburgu: kłamstwa, poniżanie ofiar oraz antypolska propaganda

12/10/2011
450 Wyświetlenia
0 Komentarze
7 minut czytania
no-cover

Mord w Katyniu jest symbolicznym, ale bardzo wymownym okrucieństwem, które reprezentuje całą tragedię Golgoty Wschodu. To, co dzieje się z Katyniem, to także symbol tego, co dzieje z recepcją Golgoty Wschodu.

0


 

Sprawą ludobójstwa w Katyniu, na którego zaprzeczaniu budowano po wojnie w Polsce  system totalitarny, zajął się sąd w Strasburgu.  Jak podała niezalezna.pl (06.10.2011):
 

W Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu rozpoczęła się rozprawa ws. Skarg katyńskich. Przedstawiciele rodzin ofiar zbrodni NKWD zarzucają Rosji poniżające traktowanie oraz nierzetelne śledztwo ws. zbrodni katyńskiej.

Sprawa dotyczy skargi złożonej w 2009 r. przez Witomiłę Wołk-Jezierską, córkę zamordowanego w Katyniu oficera artylerii Wincentego Wołka wraz z 12 innymi osobami. Poza ich skargą Trybunał rozpatruje skargę z 2007 r. złożoną przez Jerzego Janowca i Antoniego Trybowskiego, syna i wnuka oficerów, jeńców obozu w Starobielsku, rozstrzelanych w Charkowie.
Krewni ofiar NKWD zarzucają władzom Rosji, że nie przeprowadziły one skutecznego postępowania wyjaśniającego zbrodnię katyńską: nie dokonały należytej kwalifikacji prawnej tej zbrodni, nie ustaliły jej sprawców i nie wyciągnęły wobec nich konsekwencji. Ponadto rodziny ofiar zarzucają Rosji poniżające traktowanie poprzez negowanie zbrodni katyńskiej jako historycznego faktu w wyrokach rosyjskich sądów.

Na rozprawie są obecni krewni ofiar zbrodni katyńskiej – Witomiła Wołk-Jezierska, córka zamordowanego w Katyniu oficera artylerii Wincentego Wołka oraz Krystyna Krzyszkowiak, córka oficera policji, którego NKWD zamordowała w Twerze (dawniej Kalinin). Skarżących reprezentuje w Trybunale zespół prawników.

W rozprawie uczestniczą też przedstawiciele rządu rosyjskiego m.in. wiceminister sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej Georgij Matiuszkin oraz polskiego MSZ, m.in. wiceminister spraw zagranicznych Maciej Szpunar.

Każda ze stron ma po 30 minut na przedstawienie swojej argumentacji, po której sędziowie (tzw. Izba Trybunału, czyli siedmiu sędziów) mogą zadać jeszcze dodatkowe pytania.

Trybunał ma ocenić m.in., czy rosyjska prokuratura prowadząc śledztwo w sprawie zbrodni katyńskiej naruszyła m.in. art. 2 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Zakazuje on nie tylko „umyślnego pozbawiania życia”, ale także – co wynika z dotychczasowego orzecznictwa Trybunału – nakazuje przeprowadzenie rzetelnego śledztwa w przypadku morderstwa.

W trakcie czwartkowej rozprawy rosyjski rząd ma odpowiedzieć na pytanie, czy masowy mord na polskich jeńcach można określić jako zbrodnię wojenną. Do tej pory władze w Moskwie utrzymują, że zbrodnia katyńska była przestępstwem pospolitym i ulegającym przedawnieniu.

Rodziny ofiar zbrodni NKWD – Witomiła Wołk-Jezierska i Krystyna Krzyszkowiak mówiły tuż przed rozprawą, że mają nadzieję na prawdę i moralne zadośćuczynienie ze strony Rosji. Ich pełnomocnik prawny, dr Ireneusz Kamiński, zaznaczył w rozmowie z PAP, że w wypadku skazania Rosji Trybunał może zasądzić odszkodowanie finansowe dla rodzin ofiar zbrodni katyńskiej.

Wyrok Trybunału ws. skarg katyńskich zapadnie najwcześniej na początku przyszłego roku.

W piśmie do strasburskich sędziów z października 2010 r. wiceminister sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej Georgij Matiuszkin stwierdził, że Rosjanie nie mają obowiązku wyjaśniać losu polskich obywateli, którzy – jak to określono – zaginęli w wyniku „wydarzeń katyńskich”. Po tych słowach krewni ofiar zbrodni katyńskiej wycofali propozycję ugody z Rosjanami, którą Trybunał dopuszcza jako formę polubownego załatwienia skargi.

W 2004 r. Rosja umorzyła śledztwo ws. zbrodni katyńskiej, prowadzone w latach 1990-2004 przez Główną Prokuraturę Wojskową. Dokumentację śledztwa, jak i postanowienie o jego umorzeniu, jednocześnie utajniono.

Tymczasem jak donosiły Kresy.pl (08.10.2011) w artykule Skandaliczne wypowiedzi rosyjskich mediów o Katyniu:
 

"Katyń dotarł do Strasburga" – w artykule pod takim tytułem komentator dziennika „Niezawisimaja Gazieta” informuje, że "Polacy poskarżyli się na Rosję w Trybunale Praw Człowieka". W gazecie czytamy, że wczoraj przed sądem w Starsburgu rozpoczął się proces dotyczący tak zwanego "śledztwa katyńskiego".

Komentator dziennika przypomina, że wiosną 1940 roku na rozkaz Józefa Stalina rozstrzelano w rosyjskich obozach jenieckich ponad 21 tysięcy polskich oficerów. „W ZSRR długo odżegnywano się od tej zbrodni oficjalnie składając winę na Niemców, ale w latach 90. ubiegłego stulecia uznano ją za jedno z najcięższych przestępstw stalinizmu” – czytamy w dzienniku „Niezawisimaja Gazieta”.

Komentator gazety wyjaśnia, że rodziny ofiar zbrodni katyńskiej zarzuciły rosyjskiemu wymiarowi sprawiedliwości nierzetelne prowadzenie śledztwa w tej sprawie oraz utajnienie jego rezultatów. „Rosyjskie śledztwo zatrzymało się w połowie drogi” – dziennik cytuje adwokata Annę Stawicką reprezentującą interesy skarżących. Dziennikarze gazety, którzy obserwowali przebieg rozprawy uważają, że „jest w niej sporo niedomówień” i wskazują na pokrętne tłumaczenia strony rosyjskiej dotyczące utajnienia materiałów „śledztwa katyńskiego” przez Główną Prokuraturę Wojskową. Jednocześnie sarkastycznie zastanawiają się, jakież to dokumenty mogły doprowadzić rosyjskich prokuratorów do wywodu, że zbrodnia sprzed 71 lat była tylko „przekroczeniem pełnomocnictw” przez funkcjonariuszy NKWD a nie „zbrodnią wojenną”.

Komentator gazety podkreśla, że rodzinom katyńskim chodzi o umożliwienie rehabilitacji poległych oficerów. Według rosyjskiego prawa, drogę do takich działań zamknięto umarzając śledztwo. Okazuje się jednak, że jest możliwość rozpoczęcia procesu „odzyskania dobrego imienia poległych”. Wyrok Trybunału w Strasburgu spodziewany jest w drugiej połowie przyszłego roku.

IAR/Kresy.pl

Warto jeszcze przeczytać:

Katyń był ludobójstwem

0

SejsmoAntypolonizmu

Pomimo ludobójstwa, niszczenia polskiego panstwa i kultury przez totalitaryzmy XX. wieku, problem dyskryminacji, oczerniania, zlych stereotypów na temat Polaków nie zostal w zinstytucjonalizowany sposób podjety. Problem ma nazwe: antypolonizm.

158 publikacje
1 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758