Bez kategorii
Like

„LISTA PRZEBOJÓW… 7 ekonomistów według Philipa Kotlera!”.

09/07/2011
448 Wyświetlenia
0 Komentarze
6 minut czytania
no-cover

Od 1997 roku utrwalam sobie PRZEGLĄD poglądów ekonomicznych w oparciu o „Listę Philipa Kotlera, Somkida Jatusripitaka i Suvita Maesinceea”. To mało znane, w Polsce, zestawienie pochodzi z wstępu książki „Marketing Narodów”.

0


                                                                        -"Niesforne Dziecię Gutenberga".

Marketing narodów - Kotler Philip, Jatusripitak Somkid, Maesincee Suvit
powiększ

tanio.pl/60546776,Marketing-narodow-Kotler-Philip-Jatusripitak-Somkid-Maesincee-Suvit,tanio.html

"[…] Wiele współczesnych propozycji rozwiązań problemu gospodarczego stanowi pochodną jednego lub wielu klasycznych poglądów.". – piszą badacze.

http://www.expoknews.com/wp-content/uploads/2009/10/philipkotler.jpg

www.expoknews.com/wp-content/uploads/2009/10/philipkotler.jpg

"[…] Nie istnieje jedyna,

        odpowiednia dla wszystkich krajów recepta!".

"[…] Thomas Mun  (1571 – 1641),

http://www.mun.ca/rels/restmov/texts/tcampbell/etc/CS1609T.GIF

www.mun.ca/rels/restmov/texts/tcampbell/etc/CS1609T.GIF

jeden z najwcześniejszych autorów piszących o budowaniu bogactwa narodowego, sformułował merkantylistyczny punkt widzenia, utrzymując, że Anglia musi sprzedawać do innych krajów więcej, niż od nich kupuje. Doradzał rządowi angielskiemu ograniczenie indywidualnej konsumpcji dóbr zagranicznych przez podniesienie ich cen i ustanowienie ceł ochronnych, rozwój rodzimego przemysłu zapewniającego większość dóbr podstawowych oraz zachęcanie przedsiębiorstw do sprzedaży jak największej ilości dóbr angielskich za granicą. Recepty te były postrzegane jako najlepszy sposób budowania rezerw złota narodu. Merkantyliści jako miernik  bogactwa narodu traktowali złoto, a nie dobra.

Francois Quesnay (1694 – 1774)

http://www.taieb.net/auteurs/Quesnay/Qimages/quesnay1.jpg

www.taieb.net/auteurs/Quesnay/Quesnay0.html

rozwinął podejście fizjograficzne, zakładając, że bogactwo nie dotyczy ilości akumulowanego przez naród złota, ale ilości znajdujących się w posiadqaniu narodu surowców, w szczegolności nadwyżki produktów rolnych i minera;lnych przewyższającej koszty ich produkcji. Quesnay postrzegłał wytwórczość oraz handel jako stosunkowo jałowe czynności, tworzące co najwyżej sztuczne bogactwo.

Adam Smith  (1725 – 1790)

http://media.ft.com/cms/42d5e838-0dac-11de-a10d-0000779fd2ac.jpg

media.ft.com/cms/42d5e838-0dac-11de-a10d-0000779fd2ac.jpg

w swoim słynnym traktacie O bogactwie narodów (An Inquiry into the Nature and the Causes if the Wealth of Nations) rozwinął pogląd, że narody najlepiej tworzą wartość i bogactwo wukorzystując podział pracy, w którym każdy robotnik jest specjalistą w wykonywaniu określonego zadania i dzięki temu staje się bardziej produktywny.W takich okolicznościach nikt nie jest w stanie wytworzyc wszystkiego, czego potrzebuje; ludzie muszą pozyskiwać dobra korzystając z wartości wymiennej, jaką zarobią przez własną pracę. jako fundament budowanuia bogactwa narodowego Adam Smith postrzegał wymianę, własność prywatną oraz wolny rynek.

Karol Marks(1818 – 1883)

Karol Marks. Biografia
 
merlin.pl/Karol-Marks-Biografia_Francis-Wheen/browse/product/1,405970.html
 
zakwestionował w Kapitale ten pogląd (pogląd Smitha – Andrzej Budzyk) argumentując, że wolny rynek prowadzi do powtarzania się cykłów koniunkturalnych oraz stałego powiększania biedy mas. Utrzymywał, że gospodarka narodu będzie lepiej funkcjonować, jeżeli własność prywatna ulegnie wywłaszczeniu i będzie zarządzania przez państwo w imieniu proletariatu. W warunkach dyktatury proletariatu robotnicy otrzymywaliby zapłatę w wysokosci prawdziwej wartości własnej pracy, a planowa gospodarka byłaby kierowana tak, aby zostały uwzględnione ich interesy.
 
John Maynard Keyns (1883 – 1946)
 
http://2.bp.blogspot.com/_5EXj-OigQW0/S9U7MPrSOBI/AAAAAAAAA9Y/GUOyrh6rYUo/s1600/John-Maynard-Keynes-650.jpg
 
chicago-freedom-forum.blogspot.com/2010/04/john-maynard-keynes-on-fdr-and-obama.html
 
dostrzegał zarówno braki wolnego rynku, jak i gospodarki planowej. Był zwolennikiem odgrywania przez państwo pozytywnej roli w ograniczaniu dotkliwego wpływu cyklów koniunkturalnych poprzez zręczne zarządzanie  podażą pieniądza oraz polityką fiskalną.
 
Friedrich von Hayek(1899 – 1992)
 
http://www.economicnoise.com/wp-content/uploads/2010/12/Hayek4.jpg
 
www.economicnoise.com/wp-content/uploads/2010/12/Hayek4.jpg
 
utrzymywał z kolei, że odgrywając aktywną rolę poprzez posiadanie lub regulowanie działalności gospodarczej państwo udaremnia wzrost gospodarczy, prowadząc do ostatecznej katastrofy w kraju, torujac drogę totalitaryzmowi oraz widąc naród ku poddaństwu. Jego teza rozszerzona została przez Miltona Friedmana  (1912 – 2006),
 
http://dealbreaker.com/_old/images/entries/MiltonFriedmanIsDead.jpg
 
dealbreaker.com/_old/images/entries/MiltonFriedmanIsDead.jpg
 
który jest obecnie najbardziej zdecydowanym przeciwnikiem własności państwowej oraz regulacji gospodarki, traktując je jako źródło wszelkich zakłóceń i kosztów ponoszonych przez całe społeczeństwo.
 
Twierdzenia wielkich ekonomistów na temat właściwego sposobu budowania bogactwa narodu stały się przedmiotem upiększania i udoskonalania oraz dyskusji w niezliczonych dziełach, wystąpieniach i artykułach.".
 
http://business-fundas.com/wp-content/uploads/2010/02/philip-kotler.jpg
 
business-fundas.com/wp-content/uploads/2010/02/philip-kotler.jpg
 

 


0

jakk

Czlek rozmowny... Negocjator, mediator, arbiter! Dzieki GEOLOGII.

895 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758