„List Tysiąca” otrzymał dzisiaj, w 30 rocznicę akcji na „krwawego Feliksa” Dzierżyńskiego, Prezydent RP Bronisław Komorowski, Premier RP Donald Tusk i Marszałek Sejmu Ewa Kopacz. Oto jego treść:
Szanowni Państwo,
W związku z 29 rocznicą wprowadzenia Stanu Wojennego kładącego kres nadziejom całego społeczeństwa Polskiego na życie w wolności i prawdzie postanowiliśmy zebrać się pod domem Wojciecha Jaruzelskiego w Warszawie na Mokotowie przy ulicy Ikara 5 (niedaleko KG Policji) dnia 12 grudnia 2010 roku o godzinie 22.00.
Celem demonstracji jest protest przeciwko nobilitowaniu członków junty milicyjno-wojskowej, w tym jej przywódcy generała Wojciecha Jaruzelskiego przez rządzącą formacje polityczną. Głęboki niesmak musi budzić również demonstracyjny udział w
życiu politycznym ludzi działających aktywnie przeciwko państwu polskiemu i sprawie jego niepodległości jak agenci SB i WSI.
Przypominamy, że stan wojenny nie był legalny a osoby odpowiedzialne za jego wprowadzenie i skutki nie zostały ukarane.
Domagamy się niezwłocznego wprowadzenia stosownych ustaw sejmowych umożliwiających ukaranie członków junty WRON.
Ponawiamy nasz apel do Sejmu, Senatu i Prezydenta o uchwalenie ustawy o pomocy materialnej i lekarskiej dla osób represjonowanych z powodów politycznych w latach 1956–89.
Ponawiamy nasz apel do Sejmu, Senatu i Prezydenta o zwiększenie pomocy dla Instytutu Pamięci Narodowej i całkowitą dekomunizacje Polski.
——————————————————
Uwaga 30 lecie: 10.02.1982 (środa) piątka "Opty" Polskiej Armii Krajowej podpaliła pomnik Feliksa Dzierżyńskiego w Warszawie. 🙂 Akcja została wykonana na placu przed budynkiem warszawskiej bezpieki w chwili przebywania tam plutonu ZOMO.
Pomnik został obrzucony butelkami z farbą (numery na zdjęciu) i podpalony.
Po około 30 minutach straż pożarna za pomocą sikawki pianowej ugasiła pożar pomnika.
Nie była to pierwsza akcja "małego sabotażu" wykonana przez Piłsudczyków. Wcześniej dziewczęta poiły funkcjonariuszy herbatą z środkiem przeczyszczającym, a chłopcy zalepiali zamki pojazdów ZOMO klejem. Także inne symbole komunizmu, jak pomnik Marcelego Nowotki nie były oszczędzone.
Emil Barchański był jednym z pięciu bezpośrednich wykonawców akcji, w której wziął udział jeszcze fotograf i chemik/planista niebezpośrednio (razem 7). I to on jest zdaniem czytelników razem z Jolą Lenartowicz patronem roku 2012.
"Artur", "Janusz", "Halny", "Kowal", "Lis", "Opty", "Prut"
"Dzialacz niepodleglosciowy. Wspóltwórca "Ucznia Polskiego", Federacji Mlodziezy Szkolnej i Polskiej Armii Krajowej. Pedagog, manager i germanista. Ulubione motto: "Milsza mi niebezpieczna wolnosc niz bezpieczna niewola” Rafal Leszczynski XV"