Fotograficzne skojarzenia między niebem a ziemią
NGC 2440: Kokon nowego białego karła
Biały karzeł rozpoczyna życie jak motyl, wykluwając się z kokonu, który zamykał jego poprzednie wcielenie. W tej analogii Słońce byłoby gąsienicą, a wyrzucone powłoki gazu stałyby się najpiękniejsze! Pokazany kokon, mgławica planetarna skatalogowana jako NGC 2440, zawiera białego karła, który jest jednym z najgorętszych. Jest on widoczny jako jasna kropka w pobliżu środka fotografii.
Takie przepoczwarzenie czeka nasze Słońce za ok. 5 miliardów lat. Warto zaczekać, bo będzie co oglądać!
Lilie azjatyckie w stanie naturalnym występują w Azji. Kwitną wcześnie i są całkowicie mrozoodporne. Lilie te nie mają specjalnych wymagań co do gleby jednak na ogół najlepiej rosną na podłożu kwaśnym w glebie próchniczej i dobrze zdrenowanej. Cebule sadzimy na głębokości równej 3-krotnej wysokości cebul czyli ok. 15 cm, zarówno wiosną jak i jesienią. Ze względu na wysoką odporność na niskie temperatury nie wymagają wkopywania na zimę. Lilie azjatyckie należy dzielić co 3-4 lata, nie dopuszczając do zbytniego zagęszczenia cebul.
Niespelniony, choc wyksztalcony astronom. Zainteresowania: nauki scisle (fizyka, astronomia) filozofia, religia, muzyka, literatura, fotografia, grafika komputerowa, polityka i zycie spoleczne, sport.