Bez kategorii
Like

kwadratowe jaja

14/02/2012
544 Wyświetlenia
0 Komentarze
10 minut czytania
no-cover

Nie zwracajcie uwagi na cesarza. Cesarz nie ma najmniejszego pojęcia o tym, co się rzeczywiście dzieje.
(Bokonon)

0


 

 

1.

 

Pod patronatem Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego 23 lutego 2012 roku stowarzyszenie „IUSTITIA” organizuje …. okrągły stół dla sądownictwa!

 

2.

 

Na stronie www stowarzyszenia sędziów polskich stoi jak byk:

 Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia", w odpowiedzi na apele licznych sędziowskich zgromadzeń, podjęło wyzwanie organizacji Okrągłego Stołu dla Sądownictwa z udziałem przedstawicieli wszystkich władz oraz środowisk prawniczych. Patronem tego przedsięwzięcia jest Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego. Okrągły Stół ma umożliwić rzetelną debatę o kształcie polskiego wymiaru sprawiedliwości oraz systemu ochrony prawa. Założeniem projektu jest przygotowanie przy udziale przedstawicieli środowisk prawniczych, nauki, władz publicznych oraz organizacji pozarządowych całościowej koncepcji tego, jak powinien funkcjonować wymiar sprawiedliwości w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem jego pozycji ustrojowej.

 

http://www.iustitia.pl/content/view/807/257/

 

 

3.

 

 

Podmioty reprezentowane podczas obrad
(poza Stowarzyszeniem Sędziów Polskich "Iustitia" i Sądem Najwyższym):

  1. Sejm RP
  2. Senat RP,
  3. Krajowa Rada Sądownictwa,
  4. Naczelna Rada Adwokacka,
  5. Krajowa Rada Radców Prawnych,
  6. Krajowa Rada Komornicza,
  7. Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP,
  8. Stowarzyszenie Sędziów Sądów Rodzinnych w Polsce,
  9. Stowarzyszenie Sędziów "Themis",
  10. Ogólnopolskie Stowarzyszenie Referendarzy Sądowych,
  11. Ogólnopolskie Stowarzyszenie Asystentów Sędziów,
  12. Związek Zawodowy Pracowników Wymiaru Sprawiedliwości RP,
  13. Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ "Solidarność" Pracowników Sądownictwa,
  14. Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Pracowników Wymiaru Sprawiedliwości Rzeczypospolitej Polskiej,
  15. Forum Obywatelskiego Rozwoju,
  16. Helsińska Fundacja Praw Człowieka,
  17. Fundacja Instytut na Rzecz Państwa Prawa,
  18. Instytut Prawa i Społeczeństwa,
  19. Instytut Allerhanda,
  20. Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego,
  21. Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego,
  22. Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego,
  23. Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Rzeszowskiego.

(źródło j.w.)

 

4.

 

Społeczeństwo, czyli NAS, w obradach „okrągłego stołu” reprezentować będzie:

1) „Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR) – polska organizacja pozarządowa o statusie fundacji powstała w 2007 z inicjatywy Leszka Balcerowicza, byłego Prezesa Narodowego Banku Polskiego. Wśród celów jakie stawia przed sobą FOR jest rozwój społeczeństwa obywatelskiego w Polsce. Fundacja prowadzi zatem działania mające prowadzić do zwiększenia aktywności obywateli i wzrostu świadomości społecznej[1]. Głosi także potrzebę wprowadzenia modelu, w którym decyzje dotyczące społeczeństwa podejmowane są w oparciu o wiedzę, doświadczenie i wiarygodne badania[2].

Deklarowanym celem FOR ma być również podniesienie poziomu debaty publicznej w Polsce. Fundacja ma prowadzić badania społeczne i udostępniać wyniki opinii publicznej (wzorując się na modelu działania takich organizacji jak amerykańska Heritage Foundation czy brytyjski Institute of Economic Affairs). W celu upowszechnienia poglądów mających wsparcie w nauce i doświadczeniu międzynarodowym, FOR będzie prowadzić własne badania oraz czerpać z wiedzy zgromadzonej przez inne organizacje i instytucje.

Stałym celem FOR jest zachęcanie Polaków do udziału w wyborach. Pierwszą tego rodzaju akcją było włączenie się w kampanię na rzecz zwiększenia frekwencji w wyborach parlamentarnych z października 2007.

Kolejnym celem, jaki stawia sobie FOR, jest monitorowanie pracy parlamentarzystów.”

(wikipedia)

Najbardziej podobają mi się projekty realizowane (za pieniążki z Unii, a i pewnie jaka dotacja państwowa też się znajdzie) przez FOR – m.in. Komiksy, animacje i scenariusze lekcjioraz Jesienna Szkoła Leszka Balcerowicza.

Jeśli chodzi o głos w dyskusji nad stanem wymiaru sprawiedliwości w Polsce na stronach www tej fundacji znalazłem tylko tyle:"Exposé (premiera – HD) było konkretne, jednak w większości zostało zdominowane przez zagadnienia gospodarcze. Na temat wymiaru sprawiedliwości padło łącznie tylko kilka zdań. W chwili, gdy głównym problemem do rozwiązania jest kryzys finansowy, kwestia ta staje się pierwszoplanowa. Niemniej założenia funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości zostały tym razem nazbyt zredukowane."

Fundacja ostro i pryncypialnie wzięła się za e –sądy, i to wespół w zespół z Helsińską Fundacją Praw Człowieka.

Po otwarciu pliku raportu okazuje się jednak, że nie dotyczy on lubelskiego e – sądu, ale… stron internetowych polskich sądów!

 

2.) Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Cóż…. Przypominają mi się doświadczenia osób, które kilka lat temu prosiły Fundację o pomoc. Dwom nie odpowiedziano w ogóle, jednej odmówiono, a innej z kolei obiecano monitoring sprawy sądowej, by trzy dni przed terminem rozprawy wysłać informację, że ze względu na wewnętrzne szkolenie monitoringu nie będzie. Niemniej Fundacja ostro angażuje się w ochronę praw człowieka. Ostatnio głównie w Azerbejdżanie, jak widać na jej stronie: http://www.hfhr.pl/

 

3.) Fundacja Instytut na Rzecz Państwa Prawa. Działa na Lubelszczyźnie. Jest więc związana z lokalną społecznością, a program jej działania głownie dotyczy problemów związanych z migracją. Jak sama podaje na swojej stronie www rocznie udziela bezpłatnych porad przeciętnie 1,5 tys. osobom.

 

4.) Instytut Prawa i Społeczeństwa, prowadzony przez Polkę, adwokata w USA. Instytut zajmował się m.in. tak bardzo istotnymi dla polskiego wymiaru sprawiedliwości i społeczeństwa sprawami, jak… grą, w której uczestnicy symulowali negocjacje dotyczące dystrybucji zasobów wodnych dzielonych między Izraelem, Jordanią i Palestyną. Prawną podstawą negocjacji był system handlu uprawnieniami do emisji utworzony na podstawie protokołu z Kioto. Uczestnikami programu byli studenci Szkoły Głównej Handlowej oraz Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego (INPRIS Water Project).

 

5.) Instytut Allerhanda… Jego misją jest jednak: „Szczególnie istotne jest zaangażowanie się w wymianę ze wschodzącymi potęgami gospodarczymi, które już od dłuższego czasu odgrywają istotną rolę w wymianie handlowej. Chodzi tu przede wszystkim o Chiny i Indie. Na świecie istnieją liczne ośrodki badawcze i eksperckie zajmujące się prawnymi aspektami handlu oraz prowadzenia działalności gospodarczej i inwestycji na Dalekim Wschodzie. Instytut Allerhanda pragnie wyjść naprzeciw takim potrzebom ewidentnym również w Polsce i podjąć próbę wypełnienia tej istotnej niszy.”

 

5.

 

Pomijam związki zawodowe, działające w sądach, bo raczej trudno zaliczyć je do „organizacji pozarządowych”.

Tymczasem wystarczy kliknąć w internet, żeby zobaczyć, ile w RP działa organizacji pozarządowych faktycznie pomagających ludziom w Polsce, a nie zajmujących się Azerami.

Ani jedna nie została zaproszona, choć wiele z nich rocznie udziela porad więcej niż 1500 osobom.

 

6.

 

Dlaczego  przy sędziowskim „okrągłym stole” brakuje Rzecznika Praw Obywatelskich?

 

 

7.

 

Fasadowość demokracji rozmaicie wygląda.

W PRL „demokrację socjalistyczną” miał uwiarygodniać naprzód FJN (Front Jedności Narodowej) a pod koniec PRON(Patriotyczny Ruch Odnowy Narodowej) z Dobraczyńskim na czele.

Natomiast sędziowski „okrągły  stół” uwiarygodnić mają specjaliści od komiksów, gier i handlu z Chinami.

 

 

8.

 

 

I obrońcy praw człowieka w Azerbejdżanie…

 

 

14.02 2012

 

 

 

0

Humpty Dumpty

1842 publikacje
75 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758