Bez kategorii
Like

Kustosz Pamięci Narodowej 2011 – prawdziwy,choć bez pieczęci IPN

15/06/2011
389 Wyświetlenia
0 Komentarze
12 minut czytania
no-cover

Przez ćwierć wieku osamotniony „strażnik pamięci”.Twórca unikatowego Archiwum Tarnopolskiego i imponującego słownika biograficznego tarnopolan w którym opisał blisko 12 tysięcy osób.

0


Czesław Blicharski – człowiek instytucja. Nazwisko ma dziś szerzej nieznane, ale przyszłe pokolenia będą je znać, doceniać i wychwalać. Dzięki jego ogromnej pracy zachowała się pamięć o przeszłych pokoleniach żyjących na Kresach, w Tarnopolu i okolicy. Sam jeden, z własnych środków, bez żadnego wsparcia materialnego ani też organizacyjnego stworzył instytucję – skarbiec Archiwum Tarnopolskie, które niedawno przekazał do zbiorów Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie.

 

Z Tarnopola przez Workutę i Anglię do Zabrza

Urodzony jakby symbolicznie, niemal tuż przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości, 5 lipca 1918 r. w Tarnopolu. Mimo losów życiowych i wieku wciąż jeszcze aktywny.

Już w 1940 r. zaliczył osławioną Workutę, uratował się wstępując do armii Andersa, później był lotnikiem Dywizjonu 300 – uczestniczył m.in.w słynnych nocnych bombardowaniach Drezna. Po wojnie został zagranicą, na Zachodzie, ukończył w Anglii studia prawnicze, pracował z powodzeniem w Ameryce Południowej, ale na początku 1956 r. zrezygnował z tej pracy i wrócił do Kraju, idąc za głosem serca – do ukochanej wiernie czekającej na niego przez długie 16 lat.  Założył rodzinę i osiadł w Zabrzu. Jak każdy wracający z Zachodu miał w Polsce różne problemy z władzą.

 

Archiwum i podróże po relacje za zbierane po skwerach butelki

W 1978 specjalnie przeszedł na wcześniejszą emeryturę, porzucając dobrze płatne stanowisko, po to by móc poświęcić się wyłącznie zbieraniu i utrwalaniu pamięci o Kresach, przede wszystkim o rodzinnym Tarnopolu i jego mieszkańcach."Rozpoczął prowadzenie badań w Bibliotece Jagiellońskiej i licznych archiwach, nawiązywał kontakty z przedwojennymi tarnopolanami, zbierając po całej Polsce relacje. Kosztowne podróże nadwątliły jego stan majątkowy, swój budżet ratował m.in. poprzez sprzedaż do muzeum swego munduru lotniczego z lat wojny oraz zbieranie ze skwerów i oddawanie do punktu skupu butelek po alkoholach". Czynił tak przez 25 lat.

Wydał dziesięć książek w serii "Miscellanea tarnopolskie", w tym m.in.: wspomnienia z okresu 1918-1956, albumu fotografii, historii miasta w latach 1809-1945, historii tamtejszych nekropolii, szkół, harcerstwa oraz opisu zbrodni ukraińskich nacjonalistów na Polakach w województwie tarnopolskim.

Opracował imponujący słownik biograficzny tarnopolan zawierający biogramy ok. 12 tys. osób. Współpracował także z Ośrodkiem "Karta" przy redagowaniu indeksu obywateli polskich represjonowanych w ZSRR.

Są to, nawet przy dzisiejszych ułatwieniach technicznych, imponujące dokonania, tym bardziej imponujące, że w większości powstały w czasach przedinternetowych, kiedy to zdobycie nawet najprostszej informacji (dziś dzięki m.in. wyszukiwarkom dostępnej od ręki) wymagało niekiedy znacznego nakładu pracy i żmudnych poszukiwań.

Zgromadził przy tym duży zbiór różnego rodzaju archiwaliów dotyczących Tarnopola, w tym dużą kolekcję często unikatowych fotografii dawnego Tarnopola. Bardzo cenna jest też jego rozległa korespondencja w sprawach tarnopolskich – liczy ok. 5000 listów.

Przekazane przez niego do Biblioteki Jagiellońskiej zbiory zostały nazwane Archiwum Tarnopolskim i obecnie są porządkowane i opracowywane w Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego. Zajmują one 25 metrów bieżących półek.

31.10.2008 r. przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego odznaczony został Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski :"za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za dokumentowanie i popularyzowanie najnowszej historii Polski”.

 

Kustosz Pamięci Narodowej – prawdziwy

Tacy "strażnicy pamięci narodowej" jak Czesław Blicharski , to postaci wyjątkowo unikatowe. Uratował od niepamięci dzieje tysięcy ludzi z Kresów Wschodnich, a bez stworzonego przez niego wyjątkowego archiwum nie obejdzie się żaden badacz tych terenów. Każdy piszący o Kresach czy tylko interesujący się nimi będzie musiał skorzystać z tego co stworzył Blicharski.

Stąd wielkie zdziwienie budzi fakt, że nie zechciał docenić go IPN i dwukrotnie odrzucił jego kandydaturę do .nagrody Kustsza Pamięci Narodowej, która to nagroda ma być przyznawana "za szczególnie aktywny udział na rzecz upamiętniania historii polskiego Narodu w latach 1939–1989". Taka negatywna decyzja zdumiewa tym bardziej gdy porówna się jego imponujący dorobek w tym zakresie z (nienajwiększymi eufemistycznie mówiąc) osiagnięciami niektórych osób które zostały tą nagrodą wyróżnione – jest niekiedy co najmniej o kilka rzędów wielkości i klas lepszy.

Major Czesław Blicharski choć nie został doceniony przez IPN, to w pełni zasługuje na tytuł Kustosza Pamięci Narodowej. Bo swoim życiem to pokazał. Więc miejmy nadzieję że w przyszłym roku Instytut Pamięci Narodowej to niedociągnięcie naprawi.

 

Gloria Artis w Bibliotece Jagiellońskiej

Tym bardziej więc miło, ze zasługi tego wyjątkowego "strażnika pamięci narodowej" docenił w tym zakresie wojewoda małopolski Stanisław Kracik, który wystąpił do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowegoo uhonorowanie Czesława Blicharskiego medalem Zasłużony Kulturze – "Gloria Artis".

Uroczystość wręczenia odznaczenia odbyła się 10 czerwca, w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie, w której równocześnie otworzono wystawę –":Strażnik tarnopolskiej pamięci" – poświęconą majorowi Blicharskiemu (ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 15 lipca 2011 r.).

Spotkanie było niezwykłe, bardzo uroczyste a zarazem bardzo ciepłe. Niektórym z zabierających głos towarzyszyły łzy wzruszenia.

Mimo wieku (odbyło się to niemal w przedzień 93 urodzin ) na spotkanie przybył z Zabrza sam bohater. Choć podpierał się laską, to poruszał się bardzo sprawnie i można było odnieść wrażenie że używa jej bardziej dla asekuracji niż z konieczności. Uczestniczył w uroczystości bardzo aktywnie i pozostał na wystawie aż do jej zamknięcia (czyli ponad 3 godz.). Stał tam otoczony zmieniającym się wianuszkiem ludzie i odpowiadał na liczne pytania kolejnych zainteresowanych jego wiedzą lub wspomnieniami.

W czasie spotkania ogłoszony został apel o przekazywanie do opracowania i udostępniania do zbiorów Biblioteki Jagiellońskiej pamiątek i dokumentów związanych z historią i losami swoich rodzin.
 

 Fotorelacja w kolejnym wpisie (tu link)
 

 Relacja do przeczytania: Kustosz Pamięci Narodowej 2011 – prawdziwy,choć bez pieczęci IPN (tu link) 
 

 Czesław Blicharski; Lucyna Kulińska

 Niemal w drzwiach Jagiellonki Czesław Blicharski wdał się w rozmowę z Lucyną Kulińska, zajmującą się badaniem m.in. rzezi wołyńskiej.

 

Czesław Blicharski; Muzeum Historii Polski

Muzeum Historii Polski skorzystało z okazji i przed rozpoczęciem uroczystości załatwiało swoje sprawy biurokracyjne z Czesławem Blicharskim.

Czesław Blicharski; dyrektor Andrzej Obrębski

Uroczystość rozpoczął gospodarz obiektu, wicedyrektor Biblioteki Jagiellońskiej Andrzej Obrębski

Czesław Blicharski; Waldemar Rataj

 Waldemar Rataj z urzędu Wojewody Małopolskiego prowadzący uroczystość.

Czesław Blicharski; Biblioteka Jagiellońska

Czesław Blicharski ogląda pierwszy egzemplarz swojej najnowszej książki.

Czesław Blicharski; prof. Tomasz Gąsowski

Profesor Tomasz Gąsowski, prezes Fundacji Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego

Czesław Blicharski; wojewoda Stanisław Kracik

Wojewoda Stanisław Kracik dekoruje Czesława Blicharskiego odznaczeniem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis.

Czesław Blicharski; wojewoda Stanisław Kracik; medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis

Czesław Blicharski; Biblioteka Jagiellońska; Sala Konferencyjna

 Sala konferencyjna BJ była pełna. Licznie przybyli m.in. kresowianie krakowscy.

Czesław Blicharski; Maciej Wojciechowski

 Maciej Wojciechowski pokazuje nowy dar do Archiwum Tarnopolskiego, jedna z jego znajomych postanowiła przekazać do tych zbiorów walizeczkę ze zdjęciami i pamiątkami rodzinnymi.

Bronisław Kasprowicz; Czesław Blicharski;

Krakowski poeta Bronisław Kasprowicz wygłosił wiersz Cichy strażnik który napisał pod wpływem spotkania z Czesławem Blicharskim.

Alicja Jachiewicz-Szmidt; Czesław Blicharski

 Krakowska aktorka Alicja Jachiewicz-Szmidt odczytała fragmenty zapisków Czesława Blicharskiego, jej zdaniem najlepiej charakteryzujące tę niezwykłą postać.

Czesław Blicharski; Maciej Wojciechowski

Czesław Blicharski przemawiając wspominał swoją miłość, późniejszą żonę która czekała na niego wiernie przez długie 16 lat.

Czesław Blicharski; Tarnopol

Długie rozmowy prowadziła z Blicharskim reprezentacja Tarnopola (na zdjęciu jeden z wiceburmistrzów i dyrektor Muzeum w Tarnopolu)

Czesław Blicharski; Tarnopol; Maciej Wojciechowski; Marek M. Tytko

Pamiątkowe zdjęcie z całą delegacją przybyłą z Tarnopola, w składzie której byli m.in. dwaj wiceburmistrzowie tego dziś ukraińskiego miasta i dyrektor tamtejszego Muzeum (poza nimi z lewej Maciej Wojciechowski, za Czesławem Blicharskim Marek M. Tytko).

Czesław Blicharski; Tarnopol;

Czesław Blicharski w rozmowie z dwójką wiceburmistrzów dziś ukraińskiego Tarnopola. 

Czesław Blicharski; Tarnopol; Marek M. Tytko

Czesław Blicharski; Tarnopol; Biblioteka Jagiellońska

 

Czesław Blicharski; Tarnopol; Biblioteka Jagiellońska

 

Czesław Blicharski; Tarnopol; Biblioteka Jagiellońska

Majora zagadywano jeszcze po wyjściu z Biblioteki

Czesław Blicharski; Tarnopol; Biblioteka Jagiellońska; Adam Roliński; medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis

Czesław Blicharski żegna się z głównym inicjatorem uroczystości Adamem Rolińskim z Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego, gdzie obecnie jest przechowywane, porządkowane i opracowywane Archiwum Tarnopolskie.

0

www1

2 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758