Bez kategorii
Like

Kto był kim w bezpiece…

25/08/2011
495 Wyświetlenia
0 Komentarze
6 minut czytania
no-cover

„Księga bezprawia. Akta normatywne kierownictwa resortu bezpieczeństwa publicznego 1944-1956”.

0


 „…Książka zawiera również słownik biograficzny tych ludzi, którzy przyszli tutaj z bagnetami i umacniali władzę ludową. Biogramy oparte są, jak w Polskim Słowniku Biograficznym, na całym okresie życia zawodowego, sięgającym także czasów międzywojennych oraz II wojny światowej. Są one oryginalne, po raz pierwszy publikowane na podstawie materiałów z archiwów IPN – zaznacza dr Kopka. Dodaje, że biogramy "czyta się trochę jak kryminał". – Dziś do rzadkości należy, żeby jedna osoba miała aż cztery nazwiska w ciągu jednego życiorysu, i nie mówię tutaj o kobietach. W związku z tym indeks zawierający m.in. Wojciecha Jaruzelskiego i innych ludzi jest bardzo ciekawy – zauważa historyk…”

 

 

Kto był kim w bezpiece

 

http://www.radiomaryja.pl/z_artykuly/ksiazka_06.jpg„Jest już w sprzedaży monumentalna publikacja Instytutu Pamięci Narodowej "Księga bezprawia. Akta normatywne kierownictwa resortu bezpieczeństwa publicznego 1944-1956". Zawiera ona dokumenty ukazujące metody działania w Polsce komunistycznego aparatu represji. Unikalną zaletą tego dzieła jest obszerny słownik biograficzny ofiar represji oraz "utrwalaczy władzy ludowej", który ujawnia prawdziwą tożsamość i nazwiska tych ludzi.

– To potężne opracowanie liczące 1050 stron dużego formatu oraz płytę DVD z blisko 4 tys. kopii dokumentów bezprawia państwowego komunistycznego reżimu. Wydanie książki zbiega się z obchodami Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Obu Totalitaryzmów i jest dobrym przypomnieniem, kim byli ludzie, którzy montowali u nas ten system – informuje dr Bogusław Kopka, redaktor naukowy tomu "Księga bezprawia. Akta normatywne kierownictwa resortu bezpieczeństwa publicznego 1944-1956".

Spośród opublikowanych w pracy dokumentów bezpieki znajdują się: rozkazy, w tym karne i organizacyjne, zarządzenia, okólniki, instrukcje, pisma przewodnie, a w kilku przypadkach także telefonogramy, które były faktycznie rozkazami o najwyższym współczynniku pilności. – "Dokumenty pochodzą w zasadzie z najwyższego szczebla Bezpieki (minister, wiceministrowie, Gabinet Ministra). Ponieważ jednak wiele ważnych dokumentów, dotyczących istotnych elementów działania całego aparatu bezpieczeństwa, powstawało na niższych szczeblach, w niniejszym wyborze znajduje się nieco dokumentów – ale zawsze o charakterze "normatywnym" – wydanych przez dyrektorów niektórych departamentów" – napisał we wstępie do książki prof. Andrzej Paczkowski, szef Rady IPN.

Jednak znaczenie dzieła nie polega tylko na publikacji dokumentów, które ukazują metody działań i zadania podejmowane przez bezpiekę. – Książka zawiera również słownik biograficzny tych ludzi, którzy przyszli tutaj z bagnetami i umacniali władzę ludową.

 Biogramy oparte są, jak w Polskim Słowniku Biograficznym, na całym okresie życia zawodowego, sięgającym także czasów międzywojennych oraz II wojny światowej. Są one oryginalne, po raz pierwszy publikowane na podstawie materiałów z archiwów IPN – zaznacza dr Kopka. Dodaje, że biogramy "czyta się trochę jak kryminał". – Dziś do rzadkości należy, żeby jedna osoba miała aż cztery nazwiska w ciągu jednego życiorysu, i nie mówię tutaj o kobietach. W związku z tym indeks zawierający m.in. Wojciecha Jaruzelskiego i innych ludzi jest bardzo ciekawy – zauważa historyk.

Jacek Dytkowski”

Nasz Dziennik, Czwartek, 25 sierpnia 2011, Nr 197 (4128)

http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20110825&typ=po&id=po09.txt

 

Księga bezprawia. Akta normatywne kierownictwa Resortu Bezpieczeństwa Publicznego (1944–1956), wybór i opracowanie Bogusław Kopka, wstęp Andrzej Paczkowski, Warszawa 2011, 1050 s.

http://ipn.gov.pl/dokumenty/zalaczniki/mini/1-31225_m2.jpg

 

http://ipn.gov.pl/dokumenty/zalaczniki/mini/1-31226_m2.jpg

 

Wybór opublikowanych w prezentowanym tomie źródeł dotyczy działań represyjnych resortu bezpieczeństwa publicznego w okresie stalinowskiego terroru w Polsce lat 1944–1956. Po raz pierwszy w jednym tomie pomieszczono tak szeroki zbiór aktów normatywnych szefów komunistycznej bezpieki. Jest to dokumentacja bezprawia państwowego, która może być wykorzystana nie tylko przez historyków, prokuratorów ścigających zbrodnie komunistyczne, lecz także przez badaczy języka władzy, socjologów, nauczycieli akademickich i studentów. Nie bez znaczenia jest sama wizualizacja dokumentu.

Do tomu dołączona jest płyta DVD, na której znajdują się skany dokumentów – materiału uzupełniającego do wydanych w książce regulacji.

Źródło: http://www.ipn.gov.pl/

 

0

raven59

„Przypatrzcie sie krukom: nie sieja ani zna

446 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758