Bez kategorii
Like

Koszty korupcji w UE wynoszą 120 mld euro rocznie

09/12/2011
443 Wyświetlenia
0 Komentarze
5 minut czytania
no-cover

Koszty korupcji w UE wynoszą 120 mld euro rocznie – wynika z informacji przekazanych w piątek podczas II Konferencji Antykorupcyjnej z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciwdziałania Korupcji. Organizatorem spotkania w Pałacu Prezydenckim jest CBA.

0


W konferencji uczestniczyli przedstawiciele instytucji i organizacji, które zajmują się zwalczaniem i zapobieganiem korupcji w Polsce i za granicą.

Jakub Boratyński z Komisji Europejskiej podkreślił, że korupcja przynosi fatalne skutki, jeśli chodzi o zaufanie obywateli do instytucji demokratycznych. "Widzimy to, być może szczególnie silniej, gdy znaczna część Unii Europejskiej jest objęta poważnym kryzysem finansowym, gospodarczym i kiedy obywatele, w sposób całkowicie uzasadniony, pytają o to, jak wydawane są ich pieniądze" – powiedział.

Boratyński przywołał badania przeprowadzone dla KE w 2010 roku, z których wynika, że koszty korupcji w Unii Europejskiej wynoszą 120 mld euro rocznie. "To kwota mniej więcej odpowiadająca rocznemu budżetowi UE. Jest to szacunek bardzo ostrożny, ponieważ jest to 1 proc. PKB dla całej Unii" – zaznaczył.

Jak poinformował, co dwa lata – począwszy od 2013 r. – KE będzie publikowała raport o zwalczaniu korupcji w krajach UE. "Chcemy pokazywać zarówno to, z czym państwa członkowskie sobie radzą, jak również niepowodzenia i słabości. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie realnie wzmacniać działania antykorupcyjne i zwiększać wzajemne zaufanie" – ocenił Boratyński.

Szef CBA Paweł Wojtunik wyraził nadzieję, że korupcja w Polsce nie będzie tematem sporów politycznych, a tematem do dyskusji, podejmowanym przez wszystkie środowiska, organizacje i instytucje. "Walka z patologią wymaga współpracy i działania na wszystkich płaszczyznach życia społecznego, gospodarczego i politycznego" – podkreślił.

Minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki przypomniał, że w ostatnim czasie CBA skutecznie zadziałało w strukturach nadzorowanych i podległych resortowi. Pod koniec października zatrzymano siedem osób w związku z podejrzeniem korupcji przy przetargach prowadzonych przez Centrum Projektów Informatycznych MSWiA. Aresztowano b. dyrektora Centrum, jego żonę oraz szefa firmy, podejrzanego o wręczenie mu łapówki za wygraną w przetargu dotyczącym informatyzacji resortu.

"Padł niechlubny rekord najwyższej – jak do tej pory w historii Polski – ujawnionej łapówki i ja traktuję tę sytuację jako bardzo poważne zobowiązanie nałożone na mnie, żeby bardzo głęboko przemyśleć system funkcjonowania ministerstwa i sprawowanie przez niego nadzoru nad podległymi jednostkami, pod kątem tego, jak przeciwdziałać tego typu sytuacjom w przyszłości" – powiedział Cichocki.

Członek rady konsultacyjnej przy szefie CBA prof. Brunon Hołyst powiedział, że "działalność CBA aktualnie nie jest dotknięta patologią ekshibicjonizmu". "Ważne są bowiem działania skuteczne, a nie obliczone na sensację społeczną. Zmiany w działaniu CBA pozwalają na pozytywne prognozy co do ograniczenia zjawiska korupcji i przyszłości tej instytucji" – powiedział.

Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak ocenił, że w przeciwdziałaniu korupcji pomaga skuteczny system zarządzania w instytucjach. "Ważne jest planowanie działań, prewencja, reagowanie i odbudowa. Jeżeli to dobrze funkcjonuje, wtedy nie wpadniemy w ręce ministra Wojtunika i jego organizacji" – powiedział.

Według marszałka Senatu Bogdana Borusewicza jeszcze 10-15 lat temu korupcja w Polsce była większym problemem. "Było w niektórych sferach przyzwolenie społeczne, gdzie dowody wdzięczności trochę się mieszały z elementami korupcji. Akceptacja dla tego typu działań i zachować jest coraz mniejsza, a w zasadzie jej nie ma" – powiedział Borusewicz.

Szef CBA ogłosił konkurs na najlepszą pracę magisterską i doktorską o tematyce korupcyjnej. Celem konkursu jest zwrócenie uwagi na ten problem, wskazanie sposobów jego zapobiegania i zwalczania oraz poszerzenie  informacji na temat zjawiska korupcji. W konkursie mogą wziąć udział prace napisane w języku polskim i obronione w roku akademickim 2010/2011 lub 2011/2012.

Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Korupcji został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w październiku 2003 roku. Upamiętnia ratyfikację Konwencji Narodów Zjednoczonych Przeciw Korupcji w grudniu 2003 roku w Meridzie w Meksyku.

 (PAP)

0

Aleksander Pi

"Szef Dzialu Ekonomicznego Nowego Ekranu. Dziennikarz z 10-letnim stazem. Byly z-ca szefa Dzialu Biznes "Wprost"."

1837 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758