Bez kategorii
Like

KONSTYTUCJA RZECZYPOSPOLITEJ BLOGERÓW I KOMENTATORÓW

29/04/2012
449 Wyświetlenia
0 Komentarze
25 minut czytania
no-cover

Obowiązująca Konstytucja RzBiK.

0


 

 

KONSTYTUCJA RZECZYPOSPOLITEJ BLOGERÓW I KOMENTATORÓW

 ustanowiona 3 maja 2012 r.

 

 

 

PREAMBUŁA

 

W poczuciu odpowiedzialności przed Bogiem lub przed własnym sumieniem, mając na względzie nasze przyszłe DZIEŁA dla Dobra Polski, my, BLOGERZY I KOMENTATORZY, niniejszą Konstytucję Rzeczypospolitej Blogerów i Komentatorów, ustanawiamy.

 

 

Art. 1. RZBIK I BIK-I

 

Rzeczpospolita Blogerów i Komentatorów (RzBiK) jest państwem BLOGERÓW I KOMENTATORÓW (jeden BiK), którzy wyrażają swą wolę i dla których Konstytucja RzBiK (Konstytucja lub KRzBiK) jest jedynym prawem i źródłem praw w RzBiK.

 

 

Art. 2. WOLA BIK-ÓW

 

1. Wola BiK-a jest święta.

2. Przeważająca wola BiK-ów manifestuje się poprzez głosowania, a wola BiK RzBiK-a – Prezydenta RzBiK, którego na stanowisko powołuje przeważająca wola BiK-ów, manifestuje się poprzez jego Postanowienia.

 

 

Art. 3. WŁADZA

 

BiK-i sprawują władzę w RzBiK przez swoich Przedstawicieli: Prezydenta RzBiK (Prezydent lub PRzBiK), Radę RzBiK (Rada lub RRzBiK) lub bezpośrednio – manifestując poprzez głosowania swą przeważającą wolę.

 

 

Art. 4. PREZYDENT

 

1. W RzBiK rządzi Prezydent.

2. Prezydent reprezentuje każdego BiK-a z osobna – jednak wyłącznie w zakresie jego woli wyrażonej wcześniej w głosowaniach.

 

 

Art. 5. RADA

 

1. Rada składa się maksymalnie z sześciu członków, którzy wspierają Prezydenta czynem i radą.

2. Rada sprawuje kontrolę nad rządami Prezydenta.

3. Rada zatwierdza w głosowaniach (wyrażając swoje Stanowisko) prawidłowość złożonych przez BiK-ów Wniosków (nie dotyczy Wniosku o odwołanie ze stanowiska członków Rady – ten zatwierdza Prezydent). Zatwierdzeniu przez Radę nie podlegają także Wnioski złożone przez BiK-ów, które dotyczą Wyborów Prezydenckich, Konstytucji, Banicji ze RzBiK.

4. Rada zatwierdza w głosowaniach Postanowienia Prezydenta, które dotyczą praw do głosowań na portalach, LISTY SZLACHTY I STANOWISK w RzBiK oraz Trybunału Konstytucyjnego RzBiK.

 

 

Art. 6. POSIEDZENIA

 

1. Prezydent z Radą obradują wspólnie na Posiedzeniach we wskazanym w Postanowieniu czasie i miejscu: w REALU (Warszawa) lub w VIRTUALU (on-line przez wybrany komunikator lub na blogu Prezydenta RzBiK) nie rzadziej niż raz w miesiącu.

2. Rada zbiera się tylko podczas Posiedzeń i tylko na nich jest Przedstawicielem BiK-ów. Rada m.in. przegłosowuje na nich Wnioski, Stanowiska, Komunikaty przygotowane na piśmie przez członka lub członków Rady.

3. Termin Posiedzenia (od-do) musi być postanowiony przynajmniej 7 dni wcześniej przed planowanym jego odbyciem się w REALU i przynajmniej 3 dni wcześniej przed planowanym jego odbyciem się w VIRTUALU.

4. Posiedzenia raz postanowionego nie można przerwać ani przesunąć.

5. Czas trwania Posiedzenia to minimum 2 godziny. Jeśli Posiedzenie trwało krócej niż 2 godziny lub zaszła sytuacja ekstraordynaryjna i się w ogóle nie odbyło, to konieczne jest odbycie w VIRTUALU następnego Posiedzenia w terminie 3 dni.

 

 

Art. 7. LISTA SZLACHTY I STANOWISK W RZBIK – WAGA GŁOSÓW

 

1. LISTA SZLACHTY I STANOWISK w RzBiK to lista BiK-ów, którzy z racji okazanej świadomej postawy (regularne głosowanie) lub wkładu w rozwój RzBiK (np. pomaganie Pełnomocnikowi), lub za wybitne zasługi, lub z racji pełnionego stanowiska – są szlachtą RzBiK. Tylko szlachta może pełnić w RzBiK stanowiska.

2. BiK, który został zatwierdzony przez Radę ma głos o podwójnej wadze (za postawę lub wkład w rozwój). Szlachectwo w ten sposób pozyskane wymaga podtrzymywania postawy lub dalszego wkładu w rozwój.

3. BiK, który został zatwierdzony przez Radę za jego wybitne zasługi dla RzBiK ma głos o potrójnej wadze.

4. BiK, który pełni stanowisko w RzBiK oraz pełniący stanowiska członkowie Rady mają głos o potrójnej wadze.

5. Prezydent ma głos o wadze poczwórnej.

6. Szlachta RzBiK ma głos o wadze większej niż 1 odnośnie składania Wniosków i głosowań dotyczących Wyborów Prezydenckich, Konstytucji, Banicji ze RzBiK.

 

 

Art. 8. PEŁNOMOCNIK RZBIK

 

1. Pełnomocnik RzBiK (Pełnomocnik) przeprowadza głosowania na blogach Pełnomocnika RzBiK.

2. Pełnomocnik może przeprowadzać głosowanie wespół z innymi Pełnomocnikami czy swoimi pomocnikami (pomocnik Pełnomocnika) jednak tylko on odpowiada za sprawne przeprowadzenie głosowania.

3. Pełnomocnicy odpowiadają za czynności przygotowawcze przed głosowaniami oraz prowadzą politykę informacyjną na blogach Pełnomocnika RzBiK.

4. Pełnomocnik oraz jego pomocnicy nie mogą kandydować w Wyborach, które przeprowadzają.

 

 

Art. 9. TRYBUNAŁ KONSTYTUCYJNY RZBIK

 

1. Trybunał Konstytucyjny RzBiK (Trybunał Konstytucyjny) składa się z trzech BiK-ów zwanych Jurystami RzBiK (Juryści).

2. Trybunał Konstytucyjny dba o logiczną spójność prawa w RzBiK i je interpretuje (Orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego) zgodnie z duchem Konstytucji. Interpretacje Trybunału Konstytucyjnego są wiążące i stają się prawem, o ile są jednomyślne i podjęte w pełnym składzie.

 

 

Art. 10. ZMIANY STANOWISK I TYTUŁÓW W RZBIK

 

1. Stanowiska w RzBiK nie są kadencyjne.

2. Obowiązuje zakaz łączenia stanowisk (nie dotyczy stanowiska Pełnomocnika).

3. Prezydent nie może nikogo odwołać ze stanowiska pochodzącego z głosowań.

4. Prezydent nadaje tytuł szlachecki, powołuje na stanowisko – Prezydent pozbawia tytułu szlacheckiego, o ile ów wynikał tylko z pełnionego wcześniej stanowiska, odwołuje ze stanowiska.

5. Prezydent nie może nikogo odwołać ze stanowiska zatwierdzonego wcześniej przez Radę bez zmiany Stanowiska Rady ani też pozbawić samodzielnie tytułu szlacheckiego w ten sposób pozyskanego.

6. Zmiana Stanowiska Rady w dowolnej sprawie, bez zmiany Postanowienia Prezydenta, nie niesie ze sobą żadnych skutków.

7. Prezydent nie może samodzielnie nadawać tytułów szlacheckich, gdy złożone są Wnioski dotyczące Wyborów Prezydenckich, Konstytucji czy Banicji ze RzBiK ani zmieniać Pełnomocnika podczas głosowań ich dotyczących.

8. Dla skuteczności rezygnacji ze stanowiska, tytułu czy czegokolwiek bądź wystarczy wyrazić swą wolę. Akt woli nie może budzić poważnych wątpliwości.

 

 

Art. 11. PRAWA BIK-ÓW NA PORTALACH, BIERNE PRAWO WYBORCZE

 

1. Prawo do składania Wniosków, brania udziału w głosowaniach, przysługują BiK-owi posiadającemu w momencie ogłoszenia terminu głosowania aktywne konto na portalu, na którym istnieje blog Pełnomocnika RzBiK.

2. Na portalach nie zatwierdzonych przez Radę, nie składa się Wniosków i nie przeprowadza głosowań dotyczących Wyborów Prezydenckich, Konstytucji, Banicji ze RzBiK.

3. BiK, który chce skorzystać ze swego biernego prawa wyborczego ma prawo wyrazić swą wolę – wkleić na blogu Pełnomocnika RzBiK na portalu, na którym jest głosowanie: "Kandyduję na stanowisko" (Ctrl C + Ctrl V).

4. Bierne prawo wyborcze przysługuje tylko szlachcie RzBiK.

 

 

Art. 12. WNIOSKI

 

1. Wniosek o przeprowadzenie Wyborów Prezydenckich składa Prezydent lub Rada, lub BiK-i o wadze głosów minimum 100.

2. Wniosek o odwołanie ze stanowiska członków Rady składa Prezydent lub BiK-i o wadze głosów minimum 50.

3. Wniosek dotyczący Konstytucji składa Prezydent lub Rada, lub BiK-i o wadze głosów minimum 100.

4. Wniosek o Banicję ze RzBiK składa Prezydent lub BiK-i o wadze głosów minimum 100. Skazanie na Banicję ze RzBiK oznacza utratę rzbików (które przepadają na rzecz Skarbu RzBiK) oraz wszelkich, praw, stanowisk i tytułów posiadanych w RzBiK.

5. Wniosek w każdej innej sprawie składa Prezydent lub Rada, lub BiK-i o wadze głosów minimum 50.

6. Zatwierdzenie przez Radę prawidłowości złożonych przez BiK-ów Wniosków polega na zbadaniu przez nią (wg wskazanych we Wniosku linków) czy waga głosów, która za nimi stoi, nie budzi poważnych wątpliwości. Waga głosów, która stoi za Wnioskiem, jest podliczana w ten sposób, że uwzględnia głosy oddane jedynie w ciągu 10 dni następujących kolejno po sobie. Wniosków złożonych przez BiK-ów, a zatwierdzonych przez Radę lub Prezydenta, nie można wycofać.

7. Wnioski (wraz ze wskazaniem we Wniosku linków) złożone przez BiK-ów, które dotyczą Wyborów Prezydenckich, Konstytucji, Banicji ze RzBiK, nie mogą budzić poważnych wątpliwości co do wagi głosów, która za nimi stoi, a która jest podliczana w ten sposób, że uwzględnia głosy oddane jedynie w ciągu 10 dni następujących kolejno po sobie. Wniosków tych nie można wycofać.

8. Jeśli Wniosek budzi poważne wątpliwości należy jeszcze raz zebrać pod nim we właściwym czasie odpowiednią wagę głosów.

 

 

Art. 13. GŁOSOWANIA

 

1. Głosowania są bezpośrednie, jawne i osobiste.

2. Głosowania raz postanowionego nie można przerwać ani przesunąć.

3. Obowiązuje zasada: jeden BiK – jeden głos.

4. Liczone są tylko głosy ważne. Nie ma głosów wstrzymujących się.

5. Głosowania są przeprowadzane tylko w VIRTUALU (nie dotyczy Posiedzeń).

6. Termin głosowania musi być ogłoszony przynajmniej dzień wcześniej przed planowanym jego odbyciem się (nie dotyczy Posiedzeń).

7. Głosowanie nie może trwać krócej niż 24 godziny (nie dotyczy Posiedzeń).

8. Od dnia złożenia Wniosku do głosownia nad nim nie może minąć 45 dni od dnia jego złożenia lub 30 dni od dnia zatwierdzenia prawidłowości jego złożenia.

 

 

Art. 14. OSTATECZNE WYLICZENIE

 

1. Po ogłoszeniu do oprotestowania wstępnego wyniku głosowania (prostego podliczenia wagi oddanych głosów) Pełnomocnik ogłasza Ostateczne Wyliczenie, uwzględniając nie budzące poważnych wątpliwości protesty.

2. Ostateczne Wyliczenie musi nastąpić w terminie 3 dni od dnia zakończenia terminu głosowania. Jeśli tak się nie dzieje, to dokonuje go Prezydent (nie dotyczy Wyborów Prezydenckich, Konstytucji, Banicji ze RzBiK).

3. Ostateczne Wyliczenie nie może budzić poważnych wątpliwości co do manifestującej się przeważającej woli BiK-ów. Jeśli Ostateczne Wyliczenie budzi jednak poważne wątpliwości – nowy Pełnomocnik musi przeprowadzić głosowanie od nowa. I tak aż do skutku, tj. zamanifestowania się przeważającej woli BiK-ów. Podobnie jest, gdy podczas głosowania zaszła sytuacja ekstraordynaryjna, a fakt jej zajścia i jej istotny wpływ na manifestującą się przeważającą wolę BiK-ów nie budzi poważnych wątpliwości.

4. Terminy: „najlepszy wynik”, zwycięzca głosowania” dotyczą manifestującej się przeważającej woli BiK-ów i Ostatecznego Wyliczenia. Samo zaś "Ostateczne Wyliczenie" i to że "nie może budzić poważnych wątpliwości" wiąże się głównie jednak ze specyfiką wyrażania woli na blogach nie zaś z samą wolą.

 

 

Art. 15. WYBORY PREZYDENCKIE

 

1. Na stanowisko Prezydenta może kandydować w Wyborach Prezydenckich tylko członek Rady (Prezydent ma prawo kandydować także).

2. Jeśli w I turze Wyborów Prezydenckich żaden z kandydatów nie uzyska powyżej 50% wagi głosów, to przeprowadzana jest II tura Wyborów Prezydenckich w terminie 3 dni od dnia ogłoszenia Ostatecznego Wyliczenia.

3. Do II tury Wyborów Prezydenckich przystępują dwaj kandydaci, którzy uzyskali najlepszy wynik w I turze Wyborów Prezydenckich. Prezydentem zostaje zwycięzca głosowania.

4. Mandat członka Rady wybranego na stanowisko Prezydenta ulega zawieszeniu.

 

 

Art. 16. ZMIANA NA STANOWISKU PREZYDENTA

 

1. Prezydent rezygnuje ze stanowiska

Rezygnacja Prezydenta ze stanowiska powoduje odwieszenie jego mandatu w Radzie. Wybory Prezydenckie odbywają się w terminie 3 dni.

 

2. Prezydent przegrywa Wybory Prezydenckie

Po zatwierdzeniu lub przegłosowaniu Wniosku o przeprowadzenie Wyborów Prezydenckich w terminie 3 dni  przeprowadzane są Wybory Prezydenckie. Przegrana Prezydenta w Wyborach Prezydenckich powoduje odwieszenie jego mandatu w Radzie.

 

2.1 Po odbyciu się Wyborów Prezydenckich i ogłoszeniu Ostatecznego Wyliczenia wyłoniony w Wyborach Prezydent wydaje Postanowienie – jedynie formalnie zatwierdzające ważność odbytego głosowania. Rada na Posiedzeniu (z nowym Prezydentem) zajmuje lub nie Stanowisko w sprawie Wyborów Prezydenckich.

 

3. Prezydent skazany na Banicję

W przypadku skazania Prezydenta na Banicję ze RzBiK w terminie 3 dni przeprowadzane są Wybory Prezydenckie.

 

4. Prezydent nie jest gwarantem ładu prawnego w RzBiK

Gdy nie dochodzi do głosownia nad Wnioskiem w terminie 45 dni od dnia jego złożenia lub 30 dni od dnia zatwierdzenia prawidłowości jego złożenia i w innych ekstraordynaryjnych przypadkach dotyczących Art. 16 oraz dotyczących Art. 14

4.1 Każdy Pełnomocnik, o ile brak stosownego Postanowienia, ma prawo wyrazić swą wolę (którą musi następnie ogłosić), że przeprowadzi Wybory Prezydenckie w terminie 3 dni. Pełnomocnik wkleja na blogu Pełnomocnika RzBiK: „Jestem Pełnomocnikiem RzBiK – przeprowadzę Wybory Prezydenckie" (Ctrl C + Ctrl V). O prawomocności działań Pełnomocnika decyduje pierwszeństwo wyrażenia woli.

4.2 Jeżeli Pełnomocnik nie rozpocznie w terminie 3 dni Wyborów Prezydenckich, każdy BiK ze szlachty RzBiK, który nie sprawuje i nigdy sprawował w RzBiK żadnych stanowisk, ma prawo wyrazić swą wolę – wkleić na blogu Pełnomocnika RzBiK: „Jestem Pełnomocnikiem RzBiK – przeprowadzę Wybory Prezydenckie" (Ctrl C + Ctrl V) i jako Pełnomocnik ogłosić Wybory Prezydenckie. O prawomocności działań decyduje, jak wyżej.

4.3 Jeżeli Pełnomocnik nie ogłosi Ostatecznego Wyliczenia w terminie 3 dni, każdy BiK ze szlachty RzBiK, który nie sprawuje i nigdy sprawował w RzBiK żadnych stanowisk, ma prawo wyrazić swą wolę – wkleić na blogu Pełnomocnika RzBiK: „Jestem Pełnomocnikiem RzBiK" (Ctrl C + Ctrl V) i jako Pełnomocnik ogłosić, w zależności od sytuacji, Ostateczne Wyliczenie lub przeprowadzić Wybory Prezydenckie. O prawomocności działań decyduje, jak wyżej.

 

 

Art. 17. ZMIANY NA STANOWISKACH POCHODZĄCYCH Z GŁOSOWAŃ

 

1. W przypadku rezygnacji członka Rady lub odwołania go ze stanowiska przeprowadzane są Wybory Uzupełniające do Rady. Członkiem Rady zostaje zwycięzca głosowania.

2. W przypadku rezygnacji Jurysty lub odwołania go ze stanowiska przeprowadzane są Wybory Uzupełniające do Trybunału Konstytucyjnego. Jurystą zostaje zwycięzca głosowania, o ile zda egzamin z Konstytucji, znajomości Postanowień Prezydenta, Orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego i zatwierdzi go Rada.

 

 

Art. 18. SKARB RZBIK

 

1. Skarb RzBiK prowadzi Skarbnik RzBiK (Skarbnik)

2. RzBiK emituje własną walutę: rzbik. 1 rzbik to odpowiednik 1/100 grama złota.

3. Skarb RzBiK skupuje złotówki po kursie 1 złoty – 1 rzbik. O wysokości emisji rzbików i sposobie rozdysponowania złotówek decydują w głosowaniach BiK-i.

4. Za pełnienie stanowisk w RzBiK pobierane jest miesięczne wynagrodzenie w rzbikach. O wysokości wynagrodzeń decydują w głosowaniach BiK-i.

5. Wynagrodzenie Prezydenta nie może być niższe niż trzykrotność najwyższego wynagrodzenia jakiegokolwiek BiK-a.

6. Po zdobyciu władzy przez Prezydenta w REALU dojdzie do wymiany rzbików na złotówki po kursie sprzedaży złota obowiązującym na światowym rynku złota.

 

 

Art. 19. BLOGI I REJESTRY

 

1. Prezydent prowadzi bloga Prezydenta RzBiK, a Pełnomocnicy prowadzą blogi Pełnomocnika RzBiK na portalach wskazanych przez Prezydenta RzBiK.

2. Rejestry, LISTA SZLACHY I STANOWISK w RzBiK są ogólnodostępne, na bieżąco uzupełniane i aktualizowane.

3. Prezydent prowadzi Rejestr Wniosków, Postanowień i Komunikatów Prezydenta RzBiK (RWPiK Prezydenta RzBiK) oraz LISTĘ SZLACHTY I STANOWISK w RzBiK.

4. Rada prowadzi Rejestr Wniosków, Stanowisk i Komunikatów Rady RzBiK (RWSiK Rady RzBiK), Rejestr Wniosków i Rezolucji BLOGERÓW I KOMENTATORÓW (RWiR BLOGERÓW I KOMENTATORÓW) oraz Rejestr Banitów ze RzBiK.

5. Pełnomocnik prowadzi Rejestr Ostatecznych Wyliczeń i Komunikatów Pełnomocnika RzBiK (ROWiK Pełnomocnika RzBiK).

6. Trybunał Konstytucyjny prowadzi Rejestr Orzeczeń i Komunikatów Trybunału Konstytucyjnego RzBiK (ROiK Trybunału Konstytucyjnego RzBiK).

7. Skarbnik RzBiK prowadzi Rejestr Skarbu RzBiK Skarbnika RzBiK (RS RzBiK Skarbnika RzBiK) oraz Rejestr Komunikatów Skarbnika RzBiK (RK Skarbnika RzBiK).

8. Szlachta RzBiK, pełniąca inne stanowiska w RzBiK, prowadzi blogi i Rejestry zgodnie z Postanowieniami Prezydenta.

9. Wszędzie gdzie jest mowa o "przegłosowaniu”, "zatwierdzeniu", „postanowieniu”, „ogłoszeniu”, „złożeniu”, „składaniu”, itp. mówi się o dniu dokonania zapisu w stosownym Rejestrze czy w LIŚCIE SZLACHTY I STANOWISK w RzBiK (nie dotyczy „momentu”).

10. Blogi, Rejestry, Listy, itp. sygnowane "RzBiK" należą do RzBiK.

 

 

Art. 20. ZMIANA NOMENKLATURY I PIERWSZA SZLACHTA

 

1. Zmiana nazwy: z "Rada Blogerów i Komentatorów" na "Rada Rzeczypospolitej Blogerów i Komentatorów". Pełniący obecnie stanowisko członkowie Rady BiK, to członkowie Rady RzBiK, a zawieszony obecnie mandat członka Rady Blogerów i Komentatorów, Prezydenta RzBiK, to zawieszony mandat członka Rady.

2. We wszystkich do tej pory głosowaniach w RzBiK brali udział i oddali w nich ważne głosy:

  1. Anderson
  2. Andrzej Madej
  3. carcajou
  4. carcinka
  5. chabor
  6. DominikS.Kapelusz
  7. ewinia
  8. Pirx
  9. stanley
  10. Torin
  11. t-rex

BiK-i ww. są pierwszą szlachtą RzBiK i mają głos o podwójnej wadze.

 

 

Art. 21. ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA RZBIK

 

W sytuacjach ekstraordynaryjnych i sprawach nieuregulowanych w Konstytucji, patrz Art. 4.1 oraz Art. 9.2

 

 

 

 

 

0

Prezydent RzBiK

Blog Prezydenta Rzeczpospolitej Blogerów i Komentatorów

94 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758